Štěpán Rak - světový kytarový virtuos.

Štěpán Rak - světový kytarový virtuos, skladatel, profesor pražské Akademie muzických umění.

 
 

Novinky a něco navíc ...

 

V tomto vydání pořadu Folk a kolem, jako důkaz toho, že folková muzika má rozptyl opravdu téměř bezbřehý, jsme pozvali umělce, o němž veřejnost často ani netuší, že jeho začátky jsou spjaty s mnoha písněmi Jaroslava Hutky a s legendárním písničkářským sdružením Šafrán. Tím hostem je náš historicky první profesor kytary a hudební skladatel známý téměř po celém světě - Štěpán Rak. Jako hosta si k sobě přizval svého syna Matěje.

http://www.ceskatelevize.cz/porady/10319070046-folk-a-kolem/


Folk a kolem  -  Česká televize


Vážení Majstri umenia - Rak a Strejček!
Posielam Vám český preklad svojho reportážného článku o Vašej triumfálnej ceste po Zakarpatsku, ktorý v skrátenej podobe vyšiel v prešovských novinach Nove žytťa (posielam Ván ho poštou) a v plnom znení vyjde v newyorskej Svobode.
Domievam sa, že táto nevšedná udalosť by mala byť zvečnená aj v českej tlači. Určite by sa našli ľudia, ktorí Vasiliny
alebo Máriu Mohoritovou poznali. Budem rad, keď môj príspevok date do nejakých populárnych českých novín.
S pozdravom
M. Mušinka

zobrazit celý článek

http://zakarpattya.net.ua/ukr-news-83250-U-perepovnenii-zali-uzhhorodtsi-stoiachy-aploduvaly-vsesvitnovidomomu-hitarystovi-Stepanu-Raku-FOTO


Český kytarista Štěpán Rak našel na Zakarpatí svou vlast
Dokumenty:    
Český kytarista Štěpán Rak našel na Zakarpatí svou vlast  - dokument pdf      CRo 2 - Praha ( Lekesova)
Je jaka je - 06.05.2011

http://www.rozhlas.cz/default/default/rnp-player-2.php?id=2330542&drm=

Ve čtvrtek 31. března 2011 se ve Střešovickém kostele konal benefiční koncert na podporu zemětřesením postiženého Japonska. Zazněla zde i jedinečná skladba „Píseň pro Sakuru“ která zde měla světovou premiéru a kterou Štěpán Rak zkomponoval přímo pro tuto akci. Spolu se svým synem Janem-Matějem zde odehráli nezapomenutelný koncert, který se setkal s nebývalým úspěchem a i díky tomu mohla být předána zástupcům charitativní organizace ADRA štědrý finanční příspěvek. Rádi bychom touto cestou poděkovali všem, kteří se na celé přípravě podíleli a zvlášť panu faráři Pokornému, který v tak krátkém čase ochotně akci profesionálně připravil.

----------------------------------------------------------------

Vážený pane Raku,

a tak mám velkou radost z toho, co se s Vaším přičiněním stalo. Mnohokrát Vám děkuji za Vaši službu, která přinesla užitek pro lidi, kteří to moc potřebují. Vážím si Vaší práce a přeji mnoho dobrého.

Jan Bárta, ADRA Česká republika

Drazí spoluobčané.

Dovolte mi abych se s Vámi podělil o pocity jež mne provázejí v souvislosti s apokalypsou jež postihla Japonsko. Když jsem studoval u drahého pana profesora Štěpána Urbana krom kytary a skladby i tajemství oněch věcí mezi "nebem a zemí", vzpomínám, že jsem se ho jednou ptal proč se stala ta či ona věc a přitom jsem ji z postavení hvězd vyčíst nedokázal. Odpověděl prostě a stručně: některé věci se prostě dějí ... a bylo to. Žel ona tragédie v Japonsku byla poměrně čitelná i z postavení hvězd (viz můj článek o vstupu planety Uran na serveru časopisu Meduňka). Ale jak pan profesor říkal, že vše se děje k našemu poučení, tak jsem se zamyslel a pochopil jsem toto:

Japonská tragédie je i velkým poznáním, jehož se tím světu dostává. Poznáním, že vzdor i té největší bídě a utrpení se člověk může chovat jako člověk. Japonci dávají celému světu historickou lekci pokory, ohleduplnosti, skromnosti, trpělivosti, vnitřní neutuchající síly a vůbec oněch vlastností o nichž se tak dobře a hrdě hlásá ve velkolepých projevech a moudrých knihách, ale jejichž opravdová platnost se prokáže až ve chvílích nedostatku, zoufalství a beznaděje.

A za to patří Japoncům můj dík a obdiv.
Váš Štěpán Rak

Drazí přátelé,
11. března tohoto roku ve 22 hodin 18 minut vstupuje po téměř devadesáti letech obří planeta Uran do jarního znamení Berana. Co lze očekávat?

Uran do tohoto znamení sice už před časem na krátkou dobu vstoupil, ale ještě se vrátil zpět do znamení Ryb, aby nyní vešel do "chrámu jara" na několik let. Uran prezentuje sílu revoluční, energii prudkých proměn, nečekaných zvratů, ale též nových a neotřelých nápadů, z nichž se rodí i převratné činy. Jeho vstup do znamení Berana přináší doslova vír nové síly, nové vůle, nové naděje na změnu všeho zatuchlého a vyčpělého. Nenechme si tento zázrak ujít a zkusme si spoluprocítit onen proces přeměny. Jelikož Beran je nejen znamením kardinálním, ale především prvním znamením Zvěrokruhu, prezentuje zcela primární, zcela kardinální hodnoty, jimiž jsou především Vůle, Idea a Síla Víry. Beran je světlo v temnotách, vůle žít a tvořit, jít za "svou hvězdou" vzdor všem úkladům a nesnázím. A nyní velký Novátor, Originál a Revolucionář Uran doslova vtrhne do domu rozbřesku nových ideí a vůle je uskutečnit! Zúčastněte se, chcete-li, tohoto úžasného daru aktivně...

V praxi to můžeme udělat třeba tak, že v ten večer zapálíme svíčku s myšlenkou na svůj dosavadní život, jemuž poděkujeme za vše, co nám dal i vzal, leč s kterým se tímto aktem loučíme. Buď svíce dohoří sama, anebo ji prostě ve 22.18 sfoukneme a zapálíme svíčku novou. Pak louskneme prsty s myšlenkou na to, že Teď začínáme život nový. Tím zažehneme plamen a světlo proměny sebe samých, odkud tak jako tak musíme začít, chceme-li měnit svět kolem sebe. Stačí si představit, že onen malý plamínek postupně zapaluje pomyslnou vatru našeho bytí a začít plně prožívat tento nádherný pocit celou svou bytostí. Nemusíme na to nikoho upozorňovat, neboť mohutné plameny vatry budou beztak vidět už z dáli...

A namísto toho abychom oslňovali a spalovali, soustřeďme se pouze na to abychom dokázali prostě svítit a hřát... A k tomu vám všem přeji mnoho Radosti, Víry, Naděje a Lásky.

V úctě Štěpán Rak

http://medunka.pvsp.cz/clanek.aspx/medunka-informuje/clanek/-uran-v-beranu--novy-zacatek-


Uran vstupuje do jarního znamení Berana


Štěpán Rak jako host v pořadu Všechnopárty.
Premiéra 21.01.2011

Můžete shlednout pod tímto odkazem:
http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/211522161600003-vsechnoparty/

Štěpán Rak a Alfred Strejček natočili nové CD se svým pořadem Vánoční rozjímání. CD bylo natočeno na zámku Veltrusy v prosinci roku 2008 a 18.12.2010 ve Veltrusích bude na vystoupení obou umělců pokřtěno. Druhý křest CD se odehraje na zámku Kozel 19.12.2010 v 16.00 hod.


CD Vánoční rozjímání26. 12. v 11.05 hod. Český rozhlas 2 - Praha
Poslechněte si Štěpánský radiodárek se Štěpánem Rakem a dalšími hosty, natočený v Hospůdce U dávných lásek v Jičíně.

Rozhovor v Mladé Frontě Dnes ze dne 3. listopadu 2010.
Celý rozhovor najdete v příloze.Dokumenty:    
Virtuos Rak se poprvé setkal s bratrem. Odtrhla je uz válka.  - dokument pdf      Rozhovor Magazínu Právo ze dne 6. listopadu 2010.
Celý rozhovor najdete v příloze.

Tento článek také na serveru: www.novinky.czDokumenty:    
Jak kytarista Štěpán Rak našel ztracenou rodinu  - dokument pdf      Krátká reportáž na stanici Prima.
Záznam vysílání naleznate pod následujícím odkazem (start od 2 minuty a 15 vteřiny)

http://prima.stream.cz/vip-zpravy/515221-vip-zpravy-14-09-10

Drazí přátelé, chci vám touto formou poděkovat z celého srdce za krásná slova, která jste mi napsali po odvysílání mé 13.komnaty. Hluboce si vážím vaší přízně, jež je mi velkou posilou a inspirací.
Těším se na další setkání s vámi ať skrze média, či na koncertech. Přeji vám všem do roku Devítky pevné zdraví a přdevším to trojí z Pavlova listu - Víru, Naději a Lásku. Váš Štěpán Rak

Před pár dny štáb ČT1 dotočil se Štěpánem Rakem jeho 13. komnatu. Režie se ujala zkušená režisérka, jejíž jméno je známo přdevším díky tomuto pořadu - Simona Oktábcová. O Š.Rakovi promluvil mezi jinými na př. Alfred Strejček, kamarád z dětství Ferda Löffelman, synové Jan-Matěj a Štěpán, nebo houslový virtuóz Václav Hudeček.Tématem Rakovy 13.komnaty je jeho dramatický až románový původ z dob konce 2.světové války. Věříme že tento jímavý příběh může být pro mnohé posilou v odlehlých chvílích života.

http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/209562210800001-13-komnata

Vážení čtenáři mé stránky.
Kteří z vás jste měli možnost shlédnout na čt 1 dne 13.3. mou 13.komnatu vite, že na UKRAJINĚ mám bratra Vladimíra, s nímž jsem se dosud nesetkal. Leč věci se dějí k našemu překvapení. Ředitel českého centra v Kievě Karel Sedláček mne pozval letos do Kieva, kde jsem krom 2 koncertů měl svým jménem zaštítit i kytarový festival Zrnka Ukrajiny . Pan ředitel společně s Ruskou televizí z Moskvy a jejím pořadem Ždi menja, dokázali nalézt mého bratra a pozvat ho na můj koncert v Kievě kam jel se svou ženou 14 hod. vlakem. Byl jsem tv štábem požádán abych na závěr koncertu zahrál ukraj. lidovou píseň. Poté co jsem tak učinil lidé aplaudovali a chodili gratulanti. Poslední z nich krom toho že přinesl růži, též se slzami v očích řekl = já tvoj brat! A pak už jsme za přenosu televiz. kamer plakali všichni.

Ždi menja a spolu s milióny diváků v Rusku a na Ukrajině spoluprožijete naše 1. setkání v životě.
Váš Štěpán Rak

http://www.poisk.vid.ru/?p=11#

Drazí kytariste, mí přátelé. Jsem rád že se vám líbí má skladba
Hora-rumunský tanec. Z tohoto důvodu jsem se rozhodl, jako malý dárek vám všem, umístit rukopis této skladby na své stránce volně ke stažení. Přeji hbité prsty! S láskou vám všem
Štěpán Rak.Dokumenty:    
Hora - rumunský tanec  - dokument pdf      
 

Štěpán Rak - CD Domov můj

 

 


Životopis | Rozhovory | Koncerty | Pořady | Technika | Skladby | Fotogalerie | CD a e-shop | Video | Něco navíc... | Spolupráce | Kontakt | Pořadatel

 

  • Facebook profil Štěpána Raka
  • Youtube kanál Štěpána Raka

 

Copyright © 2018 Štěpán Rak
Všechna práva vyhrazena. All rights reserved.
website by » papaguy.netKudyznudy.cz - tipy na výlet