Štěpán Rak - světový kytarový virtuos.

Štěpán Rak - světový kytarový virtuos, skladatel, profesor pražské Akademie muzických umění.

 
 

Novinky a něco navíc ...

 

Odkaz na pořad "Jak potkávat svět" - 8.díl, se Štěpánem Rakem a Janem-Matějem Rakem.
Pořadem provází Jiří Pavlica, spoluúčinkuje Josef Fojta:

http://tvnoe.tbsystem.cz/index.php?cs/videoarchiv/jps_a0008_v1201__/rating/10

Přikládám pár fotek z pořadu na TV NOE 5.1.2012, v němž jsme byli s Janem-Matějem Rakem hosty Jiřího Pavlici. Živé vysílání bylo od 20 hodin a pořad má název Jak potkávát svět. Bylo to velmi milé a inspirativní setkání s úžasným muzikantem i člověkem Jiřím Pavlicou. Velkým zážitkem pak bylo i společné muzicírování ve třech. Těším se na další spolupráci.

Autorem fotografií je Pavel Mek Zuchnický


Jak potkávát svět - TV NOE 5.1.2012Jak potkávát svět - TV NOE 5.1.2012Jak potkávát svět - TV NOE 5.1.2012Jak potkávát svět - TV NOE 5.1.2012Jak potkávát svět - TV NOE 5.1.2012Jak potkávát svět - TV NOE 5.1.2012Jak potkávát svět - TV NOE 5.1.2012
Pro ty, kteří nestihli premiéru pořadu
Jak potkávat svět (8. díl): se Štěpánem Rakem a jeho synem Janem-Matějem

Můžete naladit tyto reprízy:
Neděle 8.1. (07:50)
Středa 11.1. (00:05)
Středa 11.1. (09:05)
Sobota 14.1. (13:35)
Čtvrtek 19.1. (16:35)

Štěpán Rak společně se svým synem Janem-Matějem Rakem jako hosté pořadu Jury Pavlici na TV NOE.
čtvrtek 5. ledna 2012, od 20 do 21 hod.

Vážení návštěvníci mých webových stránek. Moc si vážím vašeho času, který jste v minulém roce věnovali četbě mých stránek. Vím, že právě fenomén času je a bude tím nejcennějším darem, jímž jsme byli obdarováni. Rád se s vámi i v tomto roce podělím o své nevšední zážitky, ať už z koncertních cest, či míst, jež mi bude dáno navštívit. Rád také sděluji svou radost nad tím, že ještě v posledních dnech minulého roku jsem mohl být hostem benefičního vánočního koncertu Evy Urbanové na Žofíně (jehož záznam jsme mohli vyslechnout na Hod Boží 25.12. jako hlavní večerní pořad českého rozhlasu 1 Radiožurnálu), a že mi bylo dáno i vystoupit na koncertě 23.12. ve velkém sále pražské Lucerny k Poctě Václavu Havlovi. Děkuji a těším se na vaše další návštěvy.
Váš Štěpán Rak.

Film o naší charitativní koncertní cestě po Podkarpatské Rusi - kraji mých biologických předků včetně vůbec prvního setkání se svou tetou a sestrou a dalšími příbuznými (s bratrem jsem se setkal už před 2 lety v Kyjevě). Jsou tam jak naše koncerty v Užhorodě, Mukačevu, Chustu tak i v rodné vsi mé biologické matky Vasiliny Slivkové Oleksandrivce, kde ji hraju Píseň pro Davida u jejího hrobu.

http://www.stv.sk/online/archiv/narodnostny-magazin

V l. díle pořadu "Aby řeč nestála" vyprávějí kytarový virtuoz Štěpán Rak a
herec Alfréd Strejček o tom, jak prožívali vánoční svátky a co je čeká letos - pořad si nalaďte

24.12.2011 od 13.05 - 14 hodin.


2. díl uslyšíte 26.12. ve stejném čase.
Na Štěpána se Štěpánem a Alfrédem.
Diváci rozhlasové nahrávky si s hosty zazpívali
Koleda koleda Štěpáne a s nostalgií po jen nepatrně se blížícím létě, se
rozloučili písní Teskně hučí Niagara.

Tichá noc
Davida Wurzcela
a Štěpána Raka

V pondělí dne 19. 12. 2011 od 17.00 ve Vánočním domě. Studentská 73, Karlovy Vary, Zámeček Doubí

Kmotrem CD se stanou pan Karel Vágner a paní
Jiřina Regietová, která se stala letos v Karlovarském kraji vítězkou regionálního kola soutěže Živnostník roku. Oceněn byl mimo jiné originální nápad paní Jiřiny Regietové a jedinečnost Vánočního domu.


Slavnostní křest vánočního CDTento Anděl je fotografií skutečné chvíle na skutečném místě. Přesně takto jsem vše vyfotografoval dne 25.11.2011 přímo před klášterem na hoře Matky Boží v Dolní Hedeči u Králíků. Bylo mrazivé, ale jiskrné počasí a z mlžných oparů se ve slunečním protisvětle na pouhý okamžik objevil tento úžasný výjev. Měl jsem v tu chvíli v ruce svůj mobilní telefon, který měl díky Bohu aktivovaný fotoaparát. Stačilo jen v pravý okamžik stisknout spoušť... Považuji to za velký dar a již v té chvíli jsem cítil zcela jasně, že tento Anděl nepatří jenom mě, nýbrž nám všem. Já byl pouze tím, jemuž bylo dáno, být ve správný čas na správném místě. Proto dávám na svých stránkách každému možnost, aby si mohl tento snímek volně stáhnout a třeba jej i šířit dál. Stejně tak, jako je třeba nést poselství Světla, které jediné dokáže zvítězit nad jakýmikoliv temnotami. Napadlo mne jej doplnit i Andělem noci. Ten nemá být jeho opakem, stojícím v konfliktu, nýbrž jeho doplňkem. Podobně jako negativ, všechna temná místa prozáří a naopak ona přesvětlená vytmaví a učiní tak namnoze lépe čitelnými. Anděl noci jen doplňuje energie dne, stejně jako svět snů činí náš každodenní život úplným. Přeji nám všem do roku 2012, aby Světlo a Teplo v každém z nás, dokázalo v pravý čas a na pravém místě pomáhat i druhým... Váš Štěpán Rak

Anděl dne i noci


Anděl z Hory Matky BožíZáznam pořadu Nostalgické muzeum zábavy českého rozhlasu Praha ze dne 04. prosince 2011

http://www.rozhlas.cz/praha/tyd_vysilani_nedele/_zprava/nostalgicke-muzeum-zabavy-4-prosince--979338

Klepačov - Dva dny po sobě mohlo publikum v Klepačově tleskat brilantním kytaristům. V tamním před časem nově otevřeném Areálu zdraví a pohody totiž dvakrát koncertoval virtuos Štěpán Rak.

http://blanensky.denik.cz/kultura_region/obrazem-kytarovi-mistri20111110.html#mm

kterou jsem měl tu čest malým recitálem otevřít. Úvodní slovo měl prof. Jindřich Streit.

http://www.tvportaly.cz/bruntal/21073-unikatni-vystava-malire-zdenka-buriana-na-bruntalskem-zamku

Vážení a drazí přátelé a též i návštěvníci mých stránek www.stepanrak.cz

15.10.2011 jsem společně s Janem-Matějem Rakem měl tu čest vystoupit v zahajovacím koncertu mezinárodního televizního festivalu Zlatá Praha na Žofíně, v přímém přenosu do mnoha zemí. Chcete-li shlédnout toto naše vystoupení, na němž jsem uvedl i světovou premiéru Písně pro Davida v úpravě pro kytaru, smyčce a anglický roh, stačí kliknout na následující odkaz. Náš vstup najdete cca od 14.minuty přenosu.
Děkuji za vaši milou přízeň.
Štěpán Rak

http://www.ceskatelevize.cz/specialy/zlatapraha/cs/2011/video/29-slavnostni-zahajovaci-koncert/Zlatá Praha 20115.10.od 15.05 bude Štěpán Rak hostem populárního pořadu českého rozhlasu Ostrava APETYT.
Moderátorkou pořadu je Dagmar Misařová.
Foto ze studia-Dagmar Misařová a Štěpán Rak


Štěpán Rak v České rozhlaseŠtěpán Rak předsedou poroty mezinárodní kytarové soutěže Bienále Kutná Hora
2011. Televizní záznam na čt 2 v pořadu Terra Musica.

http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/1095218055-terra-musica/21154215384/ob
sah/169377-kytary-a-kytariste-v-kutne-hore/

Drazí návštěvníci mé stránky.

Dnes je tomu 80 let od chvíle kdy tato planeta uvítala paní Jaroslavu Urbanovou. Vždy podotýkám - je-li v této zemi skutečná jasnovidka, pak je to právě tato věčně mladá šaramantní dáma. Její manžel, prof. Štěpán Urban byl nejen mým významným učitelem hry na kytaru, ale též člověkem, který mne zavedl do tajů věcí mezi nebem a zemí. Vždy o své ženě hovořil s úctou a byl první, kdo rozpoznal její mimořádný dar. Díky tzv. automatickému písmu se totiž dokáže napojit na mimosmyslové světy, z nichž dostává své drahocenné informace. Touto cestou jí přicházejí zprávy týkající se většinou věcí budoucích. Tak už na příklad v 70. letech minulého století jí bylo sděleno, že na přelomu milénia dojde k velké proměně světa. Tak se ji dostalo poznání o pádu berlínské zdi, rozpadu Sovětského svazu, rozdělení Československa a mnoha dalších proroctvích, která byla posléze naplněna. O všech těchto věcech jsou písemné důkazy. Mnohé z nich má můj bývalý spolužák, skvělý varhaník Josef Krušina, s nímž jsme často Urbanovi navštěvovali. Paní Jaroslava je moudrá a skromná žena, která se vzdor svým mimořádným darům nikdy nikam nevnucovala ve snaze jakkoli zviditelnit, či prodat své umění. Naopak, vždy to byli druzí, kteří ji přemlouvali, aby o svém mimořádném daru podala svědectví. Tak vznikla na příklad kniha „Spirála moudrosti“, která byla v krátké době zcela vyprodána a dodnes vycházejí nová vydání. Její hudebně - literární verzi jsme na stejnojmenném cd zpracovali společně s Jitkou Molavcovou a Alfredem Strejčkem. Druhou, neméně zdařilou knihou byl „Labyrint poznání“. Byl jsem poctěn i nabídkou paní Urbanové, abychom společně napsali knihu o jejím muži, Štěpánu Urbanovi „Kytara má láska“. I ta byla čtenáři vřele přijata. V současné době pracuji na dokončení knihy prof. Urbana „Láska ke hvězdám“. Je to zcela odlišný pohled na svět astrologie. Pan profesor zanechal toto dílo víceméně v poznámkách a paní Jaroslava mi dala důvěru tuto práci dokončit. Je to fascinující záležitost, neboť při psaní vnímám silně inspirační zdroj, jímž mne pan profesor "odkudsi" inspiruje. Je to pro mne velká čest.
Ale ještě zpět k paní Jaroslavě. Nikdy nezapomenu na podzim roku 1969, kdy jsem přišel za panem profesorem do jeho třídy, pln smutku a depresívních myšlenek. Byl jsem nešťastný z politické situace, neboť vzdor oběti Jana Palacha se vše zdálo být ještě bezvýchodnější. A pan profesor mi tehdy řekl: jen počkej, za dvacet let přijdou vaše děti s květinami v rukou a vyhrají to za vás...a dodal: alespoň tak to psala Jaroslava... Tak toto je paní Jaroslava Urbanová, která se dnes dožívá krásných osmdesáti let, zaplať Pán Bůh v dobrém zdraví a bdělé mysli.

Štěpán Rak

--------------------
Paní Jaroslava Urbanová s rukopisem knihy "Láska ke hvězdám" (Foto Lenka Jarošová)Můj hold paní Jaroslavě Urbanové k jejím osmdesátým narozeninám

http://medunka.pvsp.cz/clanek.aspx/medunka-informuje/clanek/aktualita-zivotni-jubileum-jaroslavy-urbanove


Jaroslava UrbanováZvu srdečně všechny zájemce o klasickou fotografii (i hudbu) na další pravidelnou výstavu skupiny 3:1

více info na: http://www.janmatejrak.cz/aktuality/pozvanka-na-vystavu


11.08.2011 - Pozvánka na zajímavou výstavu


Pořad ukajinské televize dokumentující cestu Štěpána Raka na Podkarpatskou Rus společně s Alfredem Strejčkem v květnu roku 2011.

http://podrobnosti.ua/podrobnosti/2011/05/26/771650.html

Vážení přátelé, návštěvníci mé stránky.
Moc vás všechny zdravím a chci vám poděkovat za váš čas, který věnujete návštěvě mých webových stránek. Moc si toho vážím.
Dnes si vás dovoluji informovat o mimořádně úspěšné kulturní akci, na níž též přikládám odkaz ( Bienále mezinárodní interpretační soutěže Kutná Hora 2011).
V této soutěži, u jejíhož zrodu jsem v 80. letech minulého století stál, jsem měl tu čest být tentokrát předsedou mezinárodní poroty. V úvodním slavnostním večeru mi bylo také uděleno ocenění za celoživotní přínos české kytaře, čehož si nesmírně vážím.
Soutěž měla mimořádně vysokou úroveň, a to jak po stránce organizační, tak i po stránce výkonů soutěžících v obou kategoriích. Mé poděkování za skvělou přípravu celé akce patří především řediteli soutěže Petru Saidlovi a jeho štábu, ale rovněž i městu Kutná Hora v čele se starostou RNDr. Ivo Šancem, CSc., jakož i Vadimu Petrovovi, generálnímu manažerovi pro vnější vztahy firmy TPCA, hlavnímu partnerovi soutěže. Mezinárodní porota byla složena z předních světových pedagogů a interpretů a naše spolupráce byla skvělá a příjemná. Gratuluji všem účastníkům, neboť mezi nimi nebylo vítězů ani poražených, ale jen momentálně více či méně úspěšných. Cítil jsem nesmírný posun ve hře na tento krásný nástroj, o němž už sám Beethoven řekl, že kytara je malý orchestr. Mohu s radostí napsat, že mladí soutěžící umělci mne přesvědčili, že kytara může být i velký orchestr. Také mne napadlo, že až dosud byla kytara zařazována mezi nástroje drnkací, leč výkony finalistů mne utvrdily v přesvědčení, že kytara může být i nástrojem zpívajícím... Potěšující je také skutečnost, že na finálovém klání byla přítomna i česká televize a reportáž bude odvysílána v pořadu ČT 2 Terra musica.
Štěpán Rak

Zahájení 16. Mezinárodního bienále interpretační kytarové soutěže Kutná Hora 2011

http://www.guitarkutnahora.com/cs/fotogalerie/mezinarodni-bienale-kutna-hora-2011-zahajeni/


Kutná Hora - fotogalerieKutná Hora - fotogalerieKutná Hora - fotogalerieKutná Hora - fotogalerieKutná Hora - fotogalerie
Ocenění celoživotní práce, udělené dne 27.06.2011 na 16. mezinarodním bienále interpretační kytarové soutěže v Kutné Hoře.

Štěpán Rak je jeden ze zakladatelů této soutěže která dnes patří k nejvýznam festivalum světa. V současné době je jmenován předsedou mezinárodní poroty což je velká pocta neboť dosud to byl vždy cizinec.

Více informací v přiloženém dokumentu.


Kutná Hora
Dokumenty:    
Kutná Hora  - dokument pdf      V tomto vydání pořadu Folk a kolem, jako důkaz toho, že folková muzika má rozptyl opravdu téměř bezbřehý, jsme pozvali umělce, o němž veřejnost často ani netuší, že jeho začátky jsou spjaty s mnoha písněmi Jaroslava Hutky a s legendárním písničkářským sdružením Šafrán. Tím hostem je náš historicky první profesor kytary a hudební skladatel známý téměř po celém světě - Štěpán Rak. Jako hosta si k sobě přizval svého syna Matěje.

http://www.ceskatelevize.cz/porady/10319070046-folk-a-kolem/


Folk a kolem  -  Česká televize


Vážení Majstri umenia - Rak a Strejček!
Posielam Vám český preklad svojho reportážného článku o Vašej triumfálnej ceste po Zakarpatsku, ktorý v skrátenej podobe vyšiel v prešovských novinach Nove žytťa (posielam Ván ho poštou) a v plnom znení vyjde v newyorskej Svobode.
Domievam sa, že táto nevšedná udalosť by mala byť zvečnená aj v českej tlači. Určite by sa našli ľudia, ktorí Vasiliny
alebo Máriu Mohoritovou poznali. Budem rad, keď môj príspevok date do nejakých populárnych českých novín.
S pozdravom
M. Mušinka

zobrazit celý článek

http://zakarpattya.net.ua/ukr-news-83250-U-perepovnenii-zali-uzhhorodtsi-stoiachy-aploduvaly-vsesvitnovidomomu-hitarystovi-Stepanu-Raku-FOTO


Český kytarista Štěpán Rak našel na Zakarpatí svou vlast
Dokumenty:    
Český kytarista Štěpán Rak našel na Zakarpatí svou vlast  - dokument pdf      CRo 2 - Praha ( Lekesova)
Je jaka je - 06.05.2011

http://www.rozhlas.cz/default/default/rnp-player-2.php?id=2330542&drm=

Ve čtvrtek 31. března 2011 se ve Střešovickém kostele konal benefiční koncert na podporu zemětřesením postiženého Japonska. Zazněla zde i jedinečná skladba „Píseň pro Sakuru“ která zde měla světovou premiéru a kterou Štěpán Rak zkomponoval přímo pro tuto akci. Spolu se svým synem Janem-Matějem zde odehráli nezapomenutelný koncert, který se setkal s nebývalým úspěchem a i díky tomu mohla být předána zástupcům charitativní organizace ADRA štědrý finanční příspěvek. Rádi bychom touto cestou poděkovali všem, kteří se na celé přípravě podíleli a zvlášť panu faráři Pokornému, který v tak krátkém čase ochotně akci profesionálně připravil.

----------------------------------------------------------------

Vážený pane Raku,

a tak mám velkou radost z toho, co se s Vaším přičiněním stalo. Mnohokrát Vám děkuji za Vaši službu, která přinesla užitek pro lidi, kteří to moc potřebují. Vážím si Vaší práce a přeji mnoho dobrého.

Jan Bárta, ADRA Česká republika

Drazí spoluobčané.

Dovolte mi abych se s Vámi podělil o pocity jež mne provázejí v souvislosti s apokalypsou jež postihla Japonsko. Když jsem studoval u drahého pana profesora Štěpána Urbana krom kytary a skladby i tajemství oněch věcí mezi "nebem a zemí", vzpomínám, že jsem se ho jednou ptal proč se stala ta či ona věc a přitom jsem ji z postavení hvězd vyčíst nedokázal. Odpověděl prostě a stručně: některé věci se prostě dějí ... a bylo to. Žel ona tragédie v Japonsku byla poměrně čitelná i z postavení hvězd (viz můj článek o vstupu planety Uran na serveru časopisu Meduňka). Ale jak pan profesor říkal, že vše se děje k našemu poučení, tak jsem se zamyslel a pochopil jsem toto:

Japonská tragédie je i velkým poznáním, jehož se tím světu dostává. Poznáním, že vzdor i té největší bídě a utrpení se člověk může chovat jako člověk. Japonci dávají celému světu historickou lekci pokory, ohleduplnosti, skromnosti, trpělivosti, vnitřní neutuchající síly a vůbec oněch vlastností o nichž se tak dobře a hrdě hlásá ve velkolepých projevech a moudrých knihách, ale jejichž opravdová platnost se prokáže až ve chvílích nedostatku, zoufalství a beznaděje.

A za to patří Japoncům můj dík a obdiv.
Váš Štěpán Rak

Drazí přátelé,
11. března tohoto roku ve 22 hodin 18 minut vstupuje po téměř devadesáti letech obří planeta Uran do jarního znamení Berana. Co lze očekávat?

Uran do tohoto znamení sice už před časem na krátkou dobu vstoupil, ale ještě se vrátil zpět do znamení Ryb, aby nyní vešel do "chrámu jara" na několik let. Uran prezentuje sílu revoluční, energii prudkých proměn, nečekaných zvratů, ale též nových a neotřelých nápadů, z nichž se rodí i převratné činy. Jeho vstup do znamení Berana přináší doslova vír nové síly, nové vůle, nové naděje na změnu všeho zatuchlého a vyčpělého. Nenechme si tento zázrak ujít a zkusme si spoluprocítit onen proces přeměny. Jelikož Beran je nejen znamením kardinálním, ale především prvním znamením Zvěrokruhu, prezentuje zcela primární, zcela kardinální hodnoty, jimiž jsou především Vůle, Idea a Síla Víry. Beran je světlo v temnotách, vůle žít a tvořit, jít za "svou hvězdou" vzdor všem úkladům a nesnázím. A nyní velký Novátor, Originál a Revolucionář Uran doslova vtrhne do domu rozbřesku nových ideí a vůle je uskutečnit! Zúčastněte se, chcete-li, tohoto úžasného daru aktivně...

V praxi to můžeme udělat třeba tak, že v ten večer zapálíme svíčku s myšlenkou na svůj dosavadní život, jemuž poděkujeme za vše, co nám dal i vzal, leč s kterým se tímto aktem loučíme. Buď svíce dohoří sama, anebo ji prostě ve 22.18 sfoukneme a zapálíme svíčku novou. Pak louskneme prsty s myšlenkou na to, že Teď začínáme život nový. Tím zažehneme plamen a světlo proměny sebe samých, odkud tak jako tak musíme začít, chceme-li měnit svět kolem sebe. Stačí si představit, že onen malý plamínek postupně zapaluje pomyslnou vatru našeho bytí a začít plně prožívat tento nádherný pocit celou svou bytostí. Nemusíme na to nikoho upozorňovat, neboť mohutné plameny vatry budou beztak vidět už z dáli...

A namísto toho abychom oslňovali a spalovali, soustřeďme se pouze na to abychom dokázali prostě svítit a hřát... A k tomu vám všem přeji mnoho Radosti, Víry, Naděje a Lásky.

V úctě Štěpán Rak

http://medunka.pvsp.cz/clanek.aspx/medunka-informuje/clanek/-uran-v-beranu--novy-zacatek-


Uran vstupuje do jarního znamení Berana 

Štěpán Rak - on-line nabídka CD, knih, notových sešitů...

 

 


Životopis | Rozhovory | Koncerty | Pořady | Technika | Skladby | Fotogalerie | CD a e-shop | Video | Něco navíc... | Spolupráce | Kontakt | Pořadatel

 

  • Facebook profil Štěpána Raka
  • Youtube kanál Štěpána Raka

 

Copyright © 2018 Štěpán Rak
Všechna práva vyhrazena. All rights reserved.
website by » papaguy.netKudyznudy.cz - tipy na výlet