Štěpán Rak - světový kytarový virtuos.

Štěpán Rak - světový kytarový virtuos, skladatel, profesor pražské Akademie muzických umění.

 
 

Novinky a něco navíc ...

 

Děkuji, že jsem mohl touto cestou přispět dobré věci a děkuji všem za dobrou vůli pomoci druhým v těžké životní situaci.

Krátký sestřih a rozhovor z benefičního koncertu, který se uskutečnil v Ostravě Puskovci ve čtvrtek 16. února 2020 a který byl věnován na pomoc pozůstalým a obětem útoku z 10.12.2019. Video vyrobila Fakultní nemocnice Ostrava.

Oficiální text z webu FNO:
Prosincová tragická událost ve Fakultní nemocnici Ostrava hluboce zasáhla mnoho lidských srdcí. Jedno z nich se snaží léčit a pomáhat hudbou. Patří kytarovému virtuosovi Štěpánu Rakovi.

Díky jeho benefičnímu koncertu v Kostele svatého Cyrila a Metoděje v Ostravě-Pustkovci přibyla na sbírkovém účtu FN Ostrava částka 30 167 korun. Právě tolik darovali návštěvníci koncertu formou dobrovolného vstupného pozůstalým a zraněným po útoku.

Samotný koncert byl neobyčejným zážitkem. Kromě jiných skladeb zazněla i Píseň pro Davida nebo zajímavá variace na českou a slovenskou národní hymnu. Publikum odměnilo mistra potleskem ve stoje. Štěpánu Rakovi i všem přítomným patří velký dík.


Benefice pro Fakultní nemocnici OstravaBenefice pro Fakultní nemocnici Ostrava

více info na: www.fno.cz/novinky/stepan-rak-propojil-hudbou-srdce-darcu
Hned v úvodu roku se mi splnilo další přání a měl jsem tu čest koncertovat v bazilice Nanebevzetí Panny Marie na Svatém Hostýně. Moc děkuji za tuto příležitost a sdílím text i odkaz z oficiálního webu hostyn.cz

Z webu hostyn.cz
Ve svém hodinovém koncertu ve vánočně vyzdobené bazilice Nanebevzetí Panny Marie zahájil skladbou připomínající krále Davida, pak to byly variace na renesanční hudbu, vánoční hudba jak ji známe na západ od našich hranic, variace na známé české koledy a na závěr se virtuos věnoval vzpomínkám na vznik naší a slovenské hymny u příležitosti konce starého a začátku nového roku. Nejsem odborník na hudbu, ale to co jsem viděl a slyšel v průběhu jedné hodiny mě dojalo k slzám (a nebyl jsem sám). Je neuvěřitelné, co dokáže jedna kytara v rukách opravdového mága. Skutečně to byla jen jedna židle, jeden muž, jedna kytara a mikrofon. Chvílemi se mi zdálo, že hraje celý orchestr, slyšel jsem různé nástroje a chvílemi to bylo lyrické zklidnění. Závěrečný potlesk ve stoje byl určitě dokladem toho, že jsme byli touto hudbou zasaženi všichni. Pan profesor vyjádřil poděkování za to, že mu bylo umožněno koncertovat v tak významném chrámu, my posluchači jsme zase věděli, že i pro baziliku to byla čest.


Koncert na Svatém Hostýně - 1.1.2020Koncert na Svatém Hostýně - 1.1.2020Koncert na Svatém Hostýně - 1.1.2020Koncert na Svatém Hostýně - 1.1.2020Koncert na Svatém Hostýně - 1.1.2020Koncert na Svatém Hostýně - 1.1.2020Koncert na Svatém Hostýně - 1.1.2020

více info na: www.hostyn.cz/aktuality_20.html#step
Moc děkuji České televizi za zařazení tohoto  mého improvizovaného povídání (a hraní) o české a slovenské národní hymně do slavnostní atmosféry prvního dne tohoto roku. Můj dík také patří Bedřichu Ludvíkovi za natočení pořadu i skvělou režii. Váš Štěpán Rak

Oficiální text:
Kytarový virtuos, skladatel a profesor na pražské AMU se zamýšlí nad státní hymnou. Připravil B. Ludvík
Každý tu písničku zná, každý ji zazpívá – vždyť je to státní hymna! Ale jen málokdo ví, jak je ta píseň udělána a jaké byly osudy lidí kolem ní. Česká a slovenská hymna v podání fenomenálního kytaristy, prof. Štěpána Raka.


Česká Televize - středa 1.1.2020 - Prof. Štěpán Rak: O hymně

více info na: www.ceskatelevize.cz/porady/12492589251-prof-stepan-rak-o-hymne/
Milí čtenáři mých webových stránek,
k výročí Sametové revoluce si dovoluji vás informovat o svém vkladu k tomuto státnímu svátku. Především jde o mou píseň Modlitba pro tuto zem, kterou jsem po listopadu 1989 věnoval Martě Kubišové.

Živá nahrávka v mém autorském podání je pořízena v Muzeu J. A. Komenského v Uherském Brodě, kde jsem ji 15.11.2019 před vnímavým publikem zahrál i zazpíval. V hledišti bylo jak představenstvo města, tak vedení muzea a mnoho dalších významných osobností. Návštěvníky hluboce oslovil i působivý videopozdrav Alfreda Strejčka, s nímž jsme pak navštívili 43 zemí čtyř kontinentů s pořadem Vivat Comenius.


Jsem rád, že tuto píseň zařadila Marta Kubišová na své nové album Putování.
Je to unikátní výběrové CD, uslyšíme i geniální klavír Rudolfa Rokla.


Modlitba pro tuto zem - v podání Marty Kubišové
Váš Štěpán Rak


Připomenutí 17. listopaduPřipomenutí 17. listopadu

NA ŠTĚPÁNA SE ŠTĚPÁNEM A JEHO HOSTY
Divadlo Krnov - 26. prosince 2019,  od 17:00 hodin.Jste srdečně zváni na mimořádný sváteční koncert Štěpána Raka. Letos se můžeme těšit na opravdu vzácného hosta - Janu Bouškovou /harfa/, která přijala pozvání. Velice si vážíme přijetí pozvání a těšíme na společně prožitý sváteční večer v krásném prostředí Městského divadla Krnov.

Bližší informace a rezervace na tel. čísle +420 731 655 897, nebo e-mailu jana.marshall@seznam.cz
Vstupenky můžete zakoupit on-line na odkaze viz níže.Jana Boušková (* 27. září 1970 Praha)
je přední česká a světová harfistka a hudební pedagožka. Vyučuje na AMU, působí také jako sólistka České filharmonie. Vizitku Jany Bouškové můžeme shrnout do následujících slov: talent století | jediná česká laureátka nejprestižnějších harfových soutěží světa | žádaná sólistka světových pódií | tvář předního světového výrobce harf Lyon & Healy | sóloharfistka České filharmonie | profesorka na Královské konzervatoři v Bruselu | porotkyně prestižních harfových soutěží. Je zakladatelkou mezinárodního hudebního festivalu Harfové dny Ostrava. Její matkou je přední česká harfistka Libuše Váchalová.

Není mnoho českých umělců, kteří by ve svém oboru dosáhli na světové úrovni natolik výsadního postavení a tak výjimečným způsobem reprezentovali Českou republiku v zahraničí, jako harfistka Jana Boušková. Proslulý violoncellista Mstislav Rostropovič si například osobně vyžádal kontakt na Janu Bouškovou poté, co uslyšel její hru v rozhlase, a premiéroval s ní dílo Raviho Shankara na festivalu v Evianu. Světoznámá profesorka harfy z USA Susan McDonald označila Janu Bouškovou za talent století a podobně hodnotí výkony Jany Bouškové i zahraniční kritika.

Jana Boušková se díky výrazným uměleckým úspěchům rychle stala velmi žádanou harfistkou vystupující na renomovaných světových pódiích nejen sólově, ale i komorně s takovými interprety, jako Maxim Vengerov, Jurij Bashmet, Patrick Gallois, Jiří Bárta, Christian Tetzlaff, Sharon Kam, či již zmíněný Mstislav Rostropovič.

Jana Boušková absolvovala konzervatoř v Praze a Ostravskou univerzitu ve třídě profesorky Libuše Váchalové. Ve studiu posléze pokračovala na renomované Indiana University u profesorky Susan McDonald. Jana Boušková je zatím jedinou harfistkou České republiky, která vyhrála světově nejvýznamnější a nejuznávanější harfovou soutěž. Toto vítězství si přivezla v roce 1992 z USA a ve stejném roce získala i druhou cenu v Izraeli na jiné renomované světové soutěži s největší historickou tradicí, kde společně s nejvyšším oceněním drží též i prvenství jediné české harfistky, která byla do této významné soutěže pozvána. Mezi další četná ocenění patří i vítězství v Concours International de Musique de Chambre v Paříži a v Torneo Internazionale di Musica v Itálii. Za mimořádné koncertní úspěchy a přínos v rozvoji hry na harfu získala ocenění ve Švýcarsku, a také se stala laureátkou festivalu Juventus ve Francii. V Čechách získala cenu Talent roku 96´ a jako jedna z deseti nejvýznamnějších žen České republiky, a první interpretka z klasické hudby vůbec, byla vyznamenána cenou „Lady Pro“, která jí byla předána za přítomnosti prezidenta republiky prof. Václav Klaus na Pražském hradě.
VÁNOČNÍ KONCERT - 26.12.2019VÁNOČNÍ KONCERT - 26.12.2019VÁNOČNÍ KONCERT - 26.12.2019VÁNOČNÍ KONCERT - 26.12.2019

více info na: mikskrnov.cz/divadlo/program-divadlo/2296-na-stepana-se-stepanem


Dokumenty:    
VÁNOČNÍ KONCERT - 26.12.2019 - dokument jpg      Milí přátelé,
přikládám odkaz na pořad ČT 2, kde jsem byl 8.9. 2019 od 12:40 hostem Pavla Klineckého v pořadu České televize UCHEM JEHLY.

Bylo to moc příjemné setkání v milém, domácím prostředí, dýchajícím pozitivní atmosférou. S lidmi jako je Pavel Klinecký se dá opravdu mluvit hodiny a hodiny a stále máte pocit, že je o čem hovořit. Jsem moc rád za toto milé pozvání a posezení s hudbou a slovem.
 
Hezký den Štěpán Rak


Česká televize - pořad Uchem jehly - 8.9.2019Česká televize - pořad Uchem jehly - 8.9.2019

více info na: www.ceskatelevize.cz/porady/10314156487-uchem-jehly/219562216200010/


Dokumenty:    
Česká televize - pořad Uchem jehly - 8.9.2019 - dokument jpg      Záhadné hlavolamy pro chytré hlavičky - to je název knihy Jindry Hojera, kterou jsem měl tu čest pokřtít 24. května 2019 v Pardubicích a zahrát na její pouť k našim srdcím píseň Fanfáry.

Foglarovka Rychlé šípy byla ve své době velmi oblíbená a není tomu jinak ani v současnosti. Málokdo možná ví, že předlohou hlavních hrdinů byly reálné postavy. A právě jeden z pětice Rychlých šípů, Jindra Hojer, pokřtil svou novou knihu s názvem Záhadné hlavolamy pro chytré hlavičky. Přikládám odkaz na reportáž Východočeské televize V1.


Záhadné hlavolamy pro chytré hlavičkyZáhadné hlavolamy pro chytré hlavičkyZáhadné hlavolamy pro chytré hlavičkyZáhadné hlavolamy pro chytré hlavičkyZáhadné hlavolamy pro chytré hlavičkyZáhadné hlavolamy pro chytré hlavičkyZáhadné hlavolamy pro chytré hlavičky

více info na: vzpravy.cz/zpravy/pardubicko/pardubice/1711/jindra-hojer-pokrtil-knihu-zahadne-hlavolamy-pro-chytre-hlavicky?fbclid=IwAR1S6B5nSMiiUir4rM0AuBKFB_JsAwCYw4For5t-LYCmaS_bCVkQRgkcGNY
Miluji Slovensko a tím víc mne potěšilo pozvání na dva společné koncerty s mým bývalým studentem a předním slovenským kytaristou Timotejem Závackým.

První z koncertů byl současně i dárkem pro Seminár geológov múzeí Slovenskej a Českej republiky, který v té době ve Spišské Nové Vsi a okolí probíhal.

Přenádherné prostředí letního zámečku Dardanely v Markušovcích v symbióze se skvělým publikem a neméně dobrou organizací byl pro mne velkým zážitkem. Stejně tak i druhý koncert v kulturním domě ve Smižanech měl strhující atmosféru plného sálu a závěrečných ovací ve stoje. Děkuji Timotejovi nejen za skvělou uměleckou spolupráci, ale i za práci, kterou měl s propagací obou akcí.

Na závěr obou koncertů jsme si spolu zaimprovizovali slavnou španělskou romanci anonym, která je jakousi neoficiální hymnou kytaristů. Vzdor několikatýdenním dešťům přišlo opravdu mnoho posluchačů a odnáším si nezapomenutelné zážitky.

Těším se na další koncerty, které se na Slovensku chystají k mým pětasedmdesátinám v příštím roce.
Váš Štěpán Rak
více fotografií naleznete pod odkazem:

https://www.facebook.com/photo.php?fbid=1228633237302008&id=184571648374844&set=a.1228631630635502&source=43&refid=13&__tn__=%2B%3DOhlednutí za koncertem v Markušovcích - SKOhlednutí za koncertem v Markušovcích - SKOhlednutí za koncertem v Markušovcích - SKOhlednutí za koncertem v Markušovcích - SK

více info na: www.postoj.sk/44000/ked-jedina-gitara-nahradi-cely-orchester
Ve středu 20. března 2019 jsem měl tu čest zahrát na Velvyslanectví České republiky v norském hlavním městě Oslo. Nejprve jsem zahrál pro diplomaty a následující den pro krajany. Mimo jiné jsem představil úpravu slavné kytarové skladby Romanza, ukázky ze starých českých loutnových tabulatur, Píseň pro Davida, varhanní skladbu Ivana Jelínka Parthia di Bohemia upravenou pro sólovou kytaru.

Věřím, že Vzpomínkou na Prahu a Fantazií na českou a slovenskou národní hymnu, která vznikla k loňskému stému výročí vzniku Československa, jsem potěšil nejen krajany.

Našel jsem si čas a nenechal jsem si ujít příležitost pro návštěvu několika muzeí a byl jsem doslova fascinován legendární lodí Fram i slavným vorem Kon-Tiki.


Ohlédnutí za koncerty v NorskuOhlédnutí za koncerty v NorskuOhlédnutí za koncerty v NorskuOhlédnutí za koncerty v NorskuOhlédnutí za koncerty v NorskuOhlédnutí za koncerty v NorskuOhlédnutí za koncerty v Norsku
Milí přátelé,
děkuji za Vaši přízeň i zpětnou vazbu. Dnes bych Vás rád pozval na koncert, který se uskuteční v den dvou šestek a to ve čtvrtek 6. června 2019 od 19:30 hod. ve velice zajímavém prostoru Staré synagogy v Plzni.

Budova Staré synagogy je takovým utajeným plzeňským pokladem. Ačkoliv se nachazí přímo v centru, málokdo ji zná. Je totiž ukryta ve vnitrobloku domů ve Smetanových sadech č. 5, asi 100 m pod Velkým divadlem. Nenápadná dřevěná vrata přímo pod Dobrou čajovnou ukrývají po příchodu domu pavlačový dvorek jak z 19. století, kde stojí Stará synagoga a torzo židovské školy, které je dnes uzpůsobeno jako památník obětem holocaustu. Celý prostor má mimořádnou atmosféru stejně jako vlastní interiér Staré synagogy, která po nákladné rekonstrukci z havarijního stavu slouží nyní také jako jedinečný galerijní prostor a koncertní sál.

Zároveň jsem na tento jedinečný koncert připravil hudební překvapení v podobě hosta, kdy vystoupí Jan-Matěj Rak, který představí několik písní s židovskou tematikou.

Těšíme se na shledání:
čtvrtek 6. června 2019 od 19:30 hod
Stará synagoga Plzeň - Smetanovy sady 5

Váš Štěpán Rak


Pozvánka do Staré synagogy v PlzniPozvánka do Staré synagogy v PlzniPozvánka do Staré synagogy v PlzniPozvánka do Staré synagogy v Plzni
Štěpán Rak a Petr Saidl: Rostou nám kytarové naděje
Autorka: Veronika Paroulková

Koncertem vítězů v sobotu skončila PRAGuitarra Clásica - jubilejní X. ročník soutěže ve hře na klasickou kytaru přitom dopadl překvapením. Absolutní vítězové bývají většinou z poslední, nejvyšší kategorie. V tomto roce se stala výjimka. Absolutní vítězkou se stala Marie Balcarová, které bude za dva měsíce teprve třináct let. Hlavní cenou byla mistrovská kytara z aleliéru Schneider.

Marie Balcarová je žákyní ZUŠ J. Kociana v Ústí nad Orlicí ve třídě Jiřího Tomáška a dojíždí na konzultace k Petrovi Saidlovi. Porotu i publikum okouzlila programem s díly Jana Antonína Losyho, Johanna Kaspara Mertze a Máxima Diega Pujola. „Její projev je naprosto strhující a zralý, vyzařuje z něj radost a jistota, ale i pokora. Maruška se na této soutěži objevila poprvé jako sedmiletá v roce 2014 a svým nevšedním talentem zaujala všechny už tenkrát. Od té doby si každoročně od nás odvážela první ceny. Stejně se jí dařilo i na jiných soutěžích (MŠMT, Zruč nad Sázavou, Guitartalent Brno, Mezinárodní soutěž v Bratislavě ….). Marie Balcarová je nepochybně naší velkou kytarovou nadějí,“ shrnuje zakladatelka a ředitelka soutěže a také členka poroty Taťána Klánská.

„Úroveň byla vysoká a soutěž měla i významnou mezinárodní účast,“ pokračuje kytarista a pedagog Štěpán Rak, který zasedá velmi často v kytarových porotách mezinárodních soutěží u nás i v zahraničí. Na soutěži PRAGuitarra Clásica byl po několik posledních let předsedou poroty. Pro letošní rok se ale předsednictví z časových důvodů musel vzdát a hodnotil pouze nejvyšší kategorii. „Předsednictví v tak prestižní porotě jsem si vždy nesmírně považoval a děkuji za projevenou důvěru. Měl jsem možnost sledovat, jak se každým rokem zvedá úroveň soutěže a potažmo i výuky tohoto nástroje, o němž sám Beethoven řekl, že ´kytara je malý orchestr´.  I když jsem tento rok nemohl přijmout opět nabízenou roli předsedy poroty, považuji si toho, že jsem mohl nabídnout svou záštitu a čestné předsednictví. PRAGuitarru sleduji od jejího založení v roce 2010.

Když mne Taťána Klánská před několika lety požádala, jestli bych nechtěl předsedat její porotě, neváhal jsem ani chvíli a rád jsem se této role ujal. Táňu znám od jejích osmnácti let, učil jsem ji komorní hru na Pražské konzervatoři. Právě ona tenkrát uvedla poprvé můj cyklus Minutová sóla, které jsem napsal pro nejmladší kytaristy. I nejmenší děti z tohoto cyklu hrají mé skladby, nejlepší provedení z nich i letos porota ocenila. V jubilejním desátém ročníku jsem zasedl alespoň jako čestný předseda pro nejvyšší, tedy čtvrtou kategorii do 18 let. Na slavnostním předávání cen jsem vítězům zahrál fanfáry na skvělou zbrusu novou kytaru od Václavy Svobody. Absolutní vítězkou se stala už zmíněná Maruška Balcarová, nicméně pro mne byli vítězi všichni, protože našli odvahu, aby dokázali zvítězit sami nad sebou. A to je vítězství nejcennější. Všem vám do dalšího ročníku držím palce,“ uzavírá Štěpán Rak.

autorka: Veronika Paroulková foto: archív soutěže

Celý článek + fota naleznete na odkazu: https://www.klasikaplus.cz/rozhovor/item/1182-stepan-rak-a-petr-saidl-rostou-nam-kytarove-nadeje


Štěpán Rak a Petr Saidl: Rostou nám kytarové naděje - Klasikaplus.cz, Veronika Paroulková Štěpán Rak a Petr Saidl: Rostou nám kytarové naděje - Klasikaplus.cz, Veronika Paroulková Štěpán Rak a Petr Saidl: Rostou nám kytarové naděje - Klasikaplus.cz, Veronika Paroulková Štěpán Rak a Petr Saidl: Rostou nám kytarové naděje - Klasikaplus.cz, Veronika Paroulková

více info na: www.facebook.com/1461230015/posts/10214138773930945?sfns=mo
Náš společný koncert RAK&RAK s Janem-Matějem proběhl v Pražském domě 6. března v Bruselu. Koncert měl opravdový náboj onoho TADY A TEĎ, což nadšené publikum také řádně ocenilo. Mezi posluchači bylo mnoho zástupců různých ambasád a nesmírně si považuji toho, že koncert navštívila fenomenální harfenistka paní profesorka Královské akademie v Bruselu, Akademie múzických umění v Praze a Královské akademie v Londýně Jana Boušková, s níž jsme se po koncertě domluvili i na možnosti společných koncertů.

První z nich se bude konat v čase vánočním 26.12.2019 pod názvem NA ŠTĚPÁNA SE ŠTĚPÁNEM.
Děkuji za pozvání do Bruselu a myslím, že mohu mluvit i za Matěje.

Těšíme se na další podobné společné projekty.
Štěpán Rak


Brusel 6. března 2019 - ohlédnutíBrusel 6. března 2019 - ohlédnutíBrusel 6. března 2019 - ohlédnutíBrusel 6. března 2019 - ohlédnutíBrusel 6. března 2019 - ohlédnutíBrusel 6. března 2019 - ohlédnutí
Notový sešit Dětem - snadné skladby pro malé kytaristy je primárně, jak již název napovídá, určen dětem. Jedná se o cyklus jedenácti drobných dětských přednesových skladbiček, plných okouzlujících melodických nápadů. Technicky nepříliš náročné kousky mohou hrát kytaristé již od 3. ročníku. A protože je Štěpán Rak nejen skvělý kytarista a skladatel, ale také výborný a nápaditý fotograf, zdobí obálku publikace jeden z jeho pozoruhodných snímků.  Notový sešit můžete zakopit na e-shopu, odkaz níže.


Novinka na e-shopu - notový sešit Dětem ...

více info na: www.stepanrak.cz/e-shop-stepan-rak-detem-snadne-skladby-pro-male-kytaristy-noty-stepan-rak-22.html
Milí přátelé, rád se pár slovy vrátím ke svému tradičnímu novoročnímu koncertu v kostele sv. Archanděla Michaela v Králíkách. Tento kraj mám rád a dokonce jedna třetina celého mého nového CD - Domov můj, byla díky vstřícnosti rektora duchovní správy kláštera pana Karla Moravce živě nahrána v nedalekém klášteře Dolní Hedeč. Nahrávka vznikla v poutním kostele Nanebevzetí Panny Marie.

Ale ještě zpět k novoročnímu koncertu v Králíkách. Můj dík patří především otci Pavlu Plíškovi, který již několik let kostel k tomuto účelu propůjčuje. Rovněž tak děkuji i obecnímu úřadu v Králíkách za organizační stránku akce. Atmosféra v kostele, byla vzdor značnému chladu opět velmi vřelá. I tentokrát byl koncert pojat benefičně, a výtěžek z dobrovolného vstupné jsme poukázali Alfredu Strejčkovi na jeho rekonvalescenci.


více info na: youtu.be/fYVmrz3RGNo
Milí přátelé, již řadu let dělám vánoční koncerty ve Slezsku a na severní Moravě pod názvem NA ŠTĚPÁNA SE ŠTĚPÁNEM. Ten loňský v kostele sv. Václava v Ostravě jsem se rozhodl udělat benefičně a výtěžek věnovat na léčbu Alfreda Strejčka, jemuž onemocnění již přes rok brání v možnosti pódiového vystupování. Fred je úžasný a statečný bojovník a tak věřím, že jeho návrat na “prkna co znamenají svět”, je jen otázkou času. Věřím, že naše třicetiletá umělecká spolupráce, jež dala vzniknout 23 celovečerním pořadům, bude pokračovat dalšími krásnými projekty.

 Jsem rád, že nad koncertem převzal záštitu pan biskup Lobkowicz, který se vzdor svému pohybovému handicapu koncertu nejen osobně zúčastnil, ale program i moudrým slovem uvedl.

Děkuji i Martinu Žuchovi za fundovanou filmovou reportáž, již ve svém zpravodajství odvysílala TV Noe.


více info na: www.youtube.com/watch?v=1dHMUfyvhUA&feature=youtu.be
Štěpán Rak byl dnes, tedy 7. 1. 2019 hostem Dobrého rána. 

Jednotlivé vstupy v tomto pořadí:  
10, 11, 21, 22 a 23


Štěpán Rak hostem Dobrého rána, Česká televize, studio Ostrava

více info na: www.ceskatelevize.cz/ivysilani/10435049455-dobre-rano/419236100071001/obsah/666984-host-stepan-rak
Po dlouhých přípravách se Štěpán Rak rozhodl k vydání svého nového cd s názvem „Domov můj“. Inspirací mu bylo především sté výročí založení Československa, k němuž s Alfredem Strejčkem chystali 24. společný pořad Vivat Respublica, jehož nedílnou součástí měla být i fantazie na obě národní hymny. Štěpán Rak tuto kompozici pojal jako historickou anabázi vzniku obou hymen uvedených Fanfárami a reminiscencí na Hašlerovu melodii Ta naše písnička česká.

Jedinečným přínosem alba „Domov můj“ je však to, že poprvé v historii se ve dvou nahrávkách spojí dva světové unikáty, a to kamenná kytara z dílny Jana Řeřichy, kterou v roce 2006 věnoval Štěpánu Rakovi a autentická dřevěná kytara z roku 1830, kterou pro Jana-Matěje Raka zrestauroval Václav Svoboda.

K teplu domova patří nedílně i šálek čaje, vůně romantiky a pohádky, a právě toto vše je na novém disku Štěpána Raka bohatě zastoupeno. Autor se rozhodl natočit album živě pro zachycení autentické atmosféry, čímž si posluchači mohou plně vychutnat jedinečnou akustiku tří poutních kostelů (Žamberk, Neratov, Dolní Hedeč).

Předposlední ukázkou je krátká citace z mimořádně úspěšného hudebně-literárního pořadu Alfreda Strejčka a Štěpána Raka „Vivat Comenius“, který zhlédlo publikum ve 34 zemích 4 kontinentů. Na všech těchto koncertech zazněla jako přídavek „Vzpomínka na Prahu“. Právě tato skladba, symbolizující lásku k domovu, odstartovala před třiceti lety dlouholetou uměleckou spolupráci Štěpána Raka a Alfreda Strejčka, kterému je věnována.

NOVÉ CD Štěpána Raka - Domov můj - již v prodeji
Můžete objednávat v E-shopu, odkaz viz níže.


NOVÉ CD ŠTĚPÁNA RAKA –„DOMOV MŮJ“NOVÉ CD ŠTĚPÁNA RAKA –„DOMOV MŮJ“

více info na: www.stepanrak.cz/e-shop-stepan-rak-cd-domov-muj-stepan-rak-19.html


Dokumenty:    
NOVÉ CD ŠTĚPÁNA RAKA –„DOMOV MŮJ“ - dokument jpg      Krásný podzimní den všem přeji, 

níže je odkaz na video, pořízeno v Neratově, krásném to poutním místě, kde jsem letos v srpnu měl možnost vystoupit se synem Janem-Matějem. Na ojedinělém místě s originální kamennou kytarou. Jak jsem již dříve avizoval, z tohoto koncertu (a následující den v Dolní Hedeči) byla pořízena zvuková nahrávka, ze které vznikne nové CD. Toto by mělo vyjít koncem listopadu a o podrobnostech Vás budu informovat v nejbližších dnech. Věřím, že se máte na co těšit. 

Váš Štěpán


více info na: youtu.be/LBY7I1UIHs8
Milí přátelé, 

zdravím vás v tomto podzimním čase a rád bych vás pozval na pořad O hymně, který bude odvysílán na ČT ART již tuto sobotu 27. 10. ve 22:15 hod. Pro ty z vás, kteří nemohou, je připraven tento link:

https://youtu.be/Wv7ie_kfTUM


Váš Štěpán 


více info na: www.ceskatelevize.cz/tv-program/hledani/?filtr%5Bnadtitul%5D=Ve%202.%20p%C5%99est%C3%A1vce
Krásný den všem, 

pro všechny příznivce Českého Rozhlasu Dvojka zde umístěn odkaz - záznam z Nočního Mikrofóra, kde jsem s radostí přijal pozvání Jana Cimického a měl možnost tak strávit krásný noční čas. 

Přeji příjemný poslech.
Váš Štěpán


Noční Mikrofórum s Janem Cimickým Noční Mikrofórum s Janem Cimickým Noční Mikrofórum s Janem Cimickým Noční Mikrofórum s Janem Cimickým

více info na: dvojka.rozhlas.cz/host-kytarista-a-skladatel-stepan-rak-7629160#player=on
Milí přátelé, děkuji za Vaši přízeň i zpětnou vazbu. Dnes bych Vás rád zpětně upozornil na možnost shlédnutí záznamu pořadu Sama Doma, ve kterém jsem měl možnost vystoupit společně se svým synem Janem-Matějem Rakem minulý pátek 14. září 2018. Byla to příjemná půlhodinka ve studiu České televize Ostrava a mimo jiné jsme s Matějem hovořili o nadcházející velké událostí, která se koná již tuto sobotu 22. září na Zámku v Šilheřovicích a kde máme oba tu možnost vystoupit se svým programem a přispět tak k oslavě stého výročí založení Československa.


Za pozvání do studia děkuji a Vám, kteří jste neměli možnost sledovat, posílám odkaz níže a moc se těším na setkání v Šilheřovicích v sobotu 22. září 2018.

Váš Štěpán
ps. mé vystoupení začíná již od 17:00 hod.


Štěpán Rak hostem pořadu Sama doma, Česká televize, studio OstravaŠtěpán Rak hostem pořadu Sama doma, Česká televize, studio OstravaŠtěpán Rak hostem pořadu Sama doma, Česká televize, studio OstravaŠtěpán Rak hostem pořadu Sama doma, Česká televize, studio OstravaŠtěpán Rak hostem pořadu Sama doma, Česká televize, studio OstravaŠtěpán Rak hostem pořadu Sama doma, Česká televize, studio OstravaŠtěpán Rak hostem pořadu Sama doma, Česká televize, studio Ostrava

více info na: www.ceskatelevize.cz/porady/1148499747-sama-doma/418236100171010/

PRAVÝ PRVOREPUBLIKOVÝ VEČER aneb Československá swingová tančírna

přijďte oblečeni v dobovém a užijte si tuto výjimečnou akci

Pořad Domov můj...
Štěpán Rak vystoupí s pořadem věnovaným 100 let výročí vzniku Československa

Oslavte letošní 100. výročí založení Československa stylově a navštivte jedinečnou akci, kde zahrají na jednom pódiu hvězdy swingu z Česka i Slovenska. Můžete se těšit na Ondřeje Havelku a Jeho Melody Makers a Bratislava Hot Serenaders (SK), Shadde Yadda s Dájou Šimíčkovou. Dále vystoupí kytarový virtuóz Štěpán Rak a kytarista Jan-Matěj Rak. Uvidíte i Light Art, nebo-li živé malování na plátno v podání Lukáše Krče z dílny světově uznávaného umělce Alexe Dowise. Akce se uskuteční v nádherném zámeckém parku a na nádvoří zámku Šilheřovice. Pro rodiny s dětmi je připraven bohatý doprovodný program. Můžete se těšit na dobovou módní přehlídku, historická vozidla, velocipedy, hasičskou přehlídku, fotokoutek, dobové líčení a účesy, tvůrčí dílničky pro děti, stánky s občerstvením. Budete mít také možnost vyzkoušet golf na menším hřišti u Loveckého zámečku, kde budou připraveni instruktoři i s vybavením, nic tedy nepotřebujete. Celá akce se uskuteční v dobovém oblečení, přijďte i Vy v dobových šatech, podpoříte tak atmosféru a přeneste se do doby před sto lety. Večer moderuje houslista, zpěvák, herec a moderátor Martin Zbrožek.


místo: ZÁMEK ŠILHEŘOVICE, nádvoří, celý areál včetně zámeckého parku
termín: sobota 22. září 2018

dále vystoupí:

  • Ondřej Havelka a jeho Melody Makers – program „TANČÍRNA“
  • Bratislava Hot Serenaders (SK)
  • Jan-Matěj Rak
  • Lukáš Krč z dílny Alexe Dowise - malování světlem, Light Art
  • Shadde Yadda - Dája Šimíčková a další

Večer moderuje houslista, zpěvák, herec a moderátor Martin Zbrožek.
Vstupenky v předprodeji v síti Ticketmaster.cz


PRAVÝ PRVOREPUBLIKOVÝ VEČER aneb Československá swingová tančírnaPRAVÝ PRVOREPUBLIKOVÝ VEČER aneb Československá swingová tančírnaPRAVÝ PRVOREPUBLIKOVÝ VEČER aneb Československá swingová tančírnaPRAVÝ PRVOREPUBLIKOVÝ VEČER aneb Československá swingová tančírnaPRAVÝ PRVOREPUBLIKOVÝ VEČER aneb Československá swingová tančírna

více info na: www.vyroci-republiky.cz/
Milí přátelé,
děkuji za Vaši přízeň i zpětnou vazbu. Dnes bych Vás rád upozornil na CD Spirála moudrosti, které je v nabídce na těchto stránkách. Doplnili jsme nově popis tohoto zajímavého CD, přidali audio ukázku a dočasně snížili i jeho cenu. Pokud Vás toto CD zaujalo a rádi byste ho měli doma, můžete si ho jednoduše objednat v sekci CD - shop.

Přeji všem krásné letní dny. 
Váš Štěpán


CD Spirála Moudrosti - Štěpán Rak, Alfred Strejček, Jitka Molavcová

více info na: www.stepanrak.cz/e-shop-stepan-rak-cd-spirala-moudrosti-7.html
Krásný den všem přeji, níže jsou odkazy na videa pořízena v Neratově a  Dolní Hedeči.
Ať vás těší. 

Váš Štěpán


více info na: www.stepanrak.cz/video.html
Krásný den všem přeji, 

rád bych Vás pozval do fotogalerie na svých stránkách, kde jsou nově zařazeny oceněné snímky a informace o nich. Průběžně budou doplněny.
Přeji, ať Vás těší.

Hezké léto, Váš Štěpán. 


více info na: www.stepanrak.cz/stepan-rak-fotogalerie-9.html#show
Můj letošní pobyt v polském TRZĘSACZU byl velmi příjemný po všech stránkách. Především děkuji za opětovné pozvání na tento skvělý mezinárodní kytarový festival na pobřeží Baltu. Měl jsem možnost vystoupit v úvodním večeru a vzdor koncertnímu “maratonu” to bylo velmi vřele a spontánně přijato. Stejně tak dobrý pocit jsem měl během své přednášky o pětiprstové technice pravé ruky, o níž je ve světě velký zájem. Talentovaná mladá kytaristka Olga Zdanovskaya nám také zahrála mou virtuózní skladbu Hora, s níž pak získala první cenu na mezinárodním kytarovém festivalu ve Zruči nad Sázavou v Čechách. Děkuji za skvělou organizaci a vstřícnou atmosféru vedení festivalu.
Přeji všem krásné letní dny. 
Váš Štěpán


Polsko - Mezinárodní kytarový festival v TRZĘSACZUPolsko - Mezinárodní kytarový festival v TRZĘSACZUPolsko - Mezinárodní kytarový festival v TRZĘSACZUPolsko - Mezinárodní kytarový festival v TRZĘSACZUPolsko - Mezinárodní kytarový festival v TRZĘSACZUPolsko - Mezinárodní kytarový festival v TRZĘSACZUPolsko - Mezinárodní kytarový festival v TRZĘSACZUPolsko - Mezinárodní kytarový festival v TRZĘSACZUPolsko - Mezinárodní kytarový festival v TRZĘSACZUPolsko - Mezinárodní kytarový festival v TRZĘSACZUPolsko - Mezinárodní kytarový festival v TRZĘSACZUPolsko - Mezinárodní kytarový festival v TRZĘSACZUPolsko - Mezinárodní kytarový festival v TRZĘSACZU
Ve čtvrtek 12. 7. 2018 byl Štěpán Rak hostem Dobrého rána v České televizi, studio Ostrava. Pokud jste nestihli sledovat Dobré ráno, můžete využít možnosti přehrát si video zpětně. Odkazy na jednotlivé vstupy Štěpána Raka v Dobrém ránu naleznete níže. Hned v prvním vstupu dostala prostor kytara. V dalším vstupu vás Štěpán Rak zve na akci PRAVÝ PRVOREPULIKOVÝ VEČER, která se uskuteční v sobotu 22. září 2018 na zámku v Šilheřovicích, na níž vystoupí s novým pořadem Domov můj... Více informací o této akci naleznete v sekci koncerty a na webu www.vyroci-republiky.cz
Neméně důležitou informací je pozvánka na dva výjimečné koncerty na poutních místech, při nichž bude pořízena zvuková nahrávka a následně vydáno CD Štěpána Raka. Jedná se o Neratov -  pátek 10.8.2018 a Dolní Hedeč - sobota 11. 8.2018. Více informací opět najdete v sekci koncerty. Přejeme příjemný poslech, krásné léto a těšíme se na shledání na koncertech Štěpána Raka.

http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/10435049455-dobre-rano/418236100071069/obsah/631470-ziva-hudba-stepan-rakŠtěpán Rak v Dobrém ránu v České televiziŠtěpán Rak v Dobrém ránu v České televizi

více info na: www.vyroci-republiky.cz
Milí přátelé, říká se „pozdě, ale přece“. Nicméně bych se rád postupně vrátil k několika svým restům z nedávné minulosti. Jedním z nich je Moldavsko, kde jsem v přenádherném varhanním sále v hlavním městě Kišiněvě měl dva kytarové recitály a v sále konzervatoře pak přednášku o své pětiprstové technice hry pravé ruky. Všechny akce se setkaly s velkým zájmem a jsem rád, že se připravuje nové pozvání. K velkým zážitkům patřila i návštěva skalního kláštera Orheiul Vechi, kterou pro mne pořadatelé připravili jako překvapení. Děkuji moc za pozvání i skvělou organizaci paní Tatyaně Kotelnikove.

Štěpán Rak


MoldavskoMoldavskoMoldavskoMoldavskoMoldavskoMoldavskoMoldavskoMoldavskoMoldavsko


Dokumenty:    
Moldavsko - dokument jpg      


Milí přátelé, moc si vážím pozvání ke koncertnímu účinkování v rámci prestižního mezinárodního kytarového festivalu Johanna Kaspara Mertze v Bratislavě. 
Má koncertní podoba společného pořadu s Alfredem Strejčkem VIVAT COMENIUS zazní zítra od 19 hodin v klášteře Klarisek. 
S tímto projektem jsme projeli 34 zemí 4 kontinentů. 
Váš Štěpán


více info na: www.jkmertz.com/sk/koncert/vivat-comenius-stepan-rak

 

Štěpán Rak - on-line nabídka CD, knih, notových sešitů...

 

 


Životopis | Rozhovory | Koncerty | Pořady | Technika | Skladby | Fotogalerie | CD a e-shop | Video | Něco navíc... | Spolupráce | Kontakt | Pořadatel

 

  • Facebook profil Štěpána Raka
  • Youtube kanál Štěpána Raka

 

Copyright © 2018 Štěpán Rak
Všechna práva vyhrazena. All rights reserved.
website by » papaguy.netKudyznudy.cz - tipy na výlet