Štěpán Rak - světový kytarový virtuos.

Štěpán Rak - světový kytarový virtuos, skladatel, profesor pražské Akademie muzických umění.

 
 

Novinky a něco navíc ...

 

Vážení a milí návštěvníci mých stránek.

Letos, 4. října 2012, uplyne přesně 30 let od chvíle, kdy mi bylo osudem dopřáno založit obor kytara na Akademii múzických umění v Praze a naplnit tak sen svého profesora Štěpána Urbana. Do té doby se kytara v naší zemi totiž vyučovala jen na středoškolské úrovni, tedy na konzervatořích. K tomuto výročí jsme se společně s mým kolegou prof. Milanem Zelenkou (opravdová kytarová legenda) rozhodli uspořádat slavnostní koncert. Ten se bude konat 24. října od 19.30 v nádherném sále Bohuslava Martinů na HAMU. Vystoupí na něm, kromě nás dvou, i řada našich skvělých absolventů, jakož i studentů současných. Mezi účinkujícími nebude chybět ani Pražské kytarové kvarteto, jež dnes patří k absolutní světové špičce.

Vzhledem ke stavu našeho školství, zvláště pak jeho financování, vystoupí všichni účinkující bez nároku na honorář, čehož si hluboce oba vážíme. Celý večer pojímáme rovněž jako večer autorský, neboť jsme oba i hudební skladatelé. Zazní tedy skladby Milana Zelenky a Štěpána Raka.

Dovoluji si Vás tímto na tento slavnostní koncert srdečně pozvat. Věřím, že společně prožijeme skvělou atmosféru v nádherném sále a za zvuku PANÍ KYTARY.

Váš Štěpán Rak

více informací zde:
http://www.mistnikultura.cz/udalost-roku-2012-na-prazske-hamu

Drazí návštěvníci mých stránek dovoluji si Vás pozvat na svou hudební vizi Země Vycházejícího Slunce. Vše se bude konat na hradě Špilberku v Brně 12.9.v 18 hodin. Moc se na Vás těším. Váš Štěpán Rak


Štěpán Rak na hradě ŠpliberkFotogalerie z koncertu v Itálii.
http://www.mittelfest.org/portfolio/stepan-rak

Rozhovor pro internetové noviny Příbramska o koncertní cestě do Menorky.

celý rozhovor naleznete na:
http://www.pribram.cz/clanek-na-menorce-nebylo-vezeni-kdyz-ho-nedavno-postavili-nemeli-koho-do-nej-

Posílám milé pozdravy z ostrovu Menorca, kde jsem měl úspěšný koncert v tomto nádherném divadle, které se jmenuje Teatre Principal de Maó. Na fotografiích je zachycen i můj host, skvělý mladý kytarista David Wurczel
Přeji krásné léto, Štěpán Rak.

foto: Lenka Jarošová


Koncert na ostrově MenorcaKoncert na ostrově MenorcaKoncert na ostrově MenorcaKoncert na ostrově MenorcaKoncert na ostrově Menorca
Velký celostránkový rozhovor se Štěpánem Rakem naleznete v čísle 27/28 Katolických listů

http://www.katyd.cz/

Vystoupení Štěpána Raka a Alfreda Strejčka začíná ve 32.minutě.

http://www.ceskatelevize.cz/porady/10396405091-vecer-lidi-dobre-vule-velehrad-2012/31229838006/video/

fotografie: Tomáš Novák


VIVAT CAROLUS QUARTUS - fotogalerieVIVAT CAROLUS QUARTUS - fotogalerieVIVAT CAROLUS QUARTUS - fotogalerieVIVAT CAROLUS QUARTUS - fotogalerieVIVAT CAROLUS QUARTUS - fotogalerieVIVAT CAROLUS QUARTUS - fotogalerieVIVAT CAROLUS QUARTUS - fotogalerieVIVAT CAROLUS QUARTUS - fotogalerieVIVAT CAROLUS QUARTUS - fotogalerieVIVAT CAROLUS QUARTUS - fotogalerieVIVAT CAROLUS QUARTUS - fotogalerieVIVAT CAROLUS QUARTUS - fotogalerieVIVAT CAROLUS QUARTUS - fotogalerieVIVAT CAROLUS QUARTUS - fotogalerieVIVAT CAROLUS QUARTUS - fotogalerieVIVAT CAROLUS QUARTUS - fotogalerieVIVAT CAROLUS QUARTUS - fotogalerieVIVAT CAROLUS QUARTUS - fotogalerieVIVAT CAROLUS QUARTUS - fotogalerieVIVAT CAROLUS QUARTUS - fotogalerieVIVAT CAROLUS QUARTUS - fotogalerieVIVAT CAROLUS QUARTUS - fotogalerieVIVAT CAROLUS QUARTUS - fotogalerieVIVAT CAROLUS QUARTUS - fotogalerieVIVAT CAROLUS QUARTUS - fotogalerieVIVAT CAROLUS QUARTUS - fotogalerieVIVAT CAROLUS QUARTUS - fotogalerieVIVAT CAROLUS QUARTUS - fotogalerieVIVAT CAROLUS QUARTUS - fotogalerieVIVAT CAROLUS QUARTUS - fotogalerieVIVAT CAROLUS QUARTUS - fotogalerieVIVAT CAROLUS QUARTUS - fotogalerieVIVAT CAROLUS QUARTUS - fotogalerieVIVAT CAROLUS QUARTUS - fotogalerieVIVAT CAROLUS QUARTUS - fotogalerieVIVAT CAROLUS QUARTUS - fotogalerieVIVAT CAROLUS QUARTUS - fotogalerieVIVAT CAROLUS QUARTUS - fotogalerieVIVAT CAROLUS QUARTUS - fotogalerieVIVAT CAROLUS QUARTUS - fotogalerieVIVAT CAROLUS QUARTUS - fotogalerieVIVAT CAROLUS QUARTUS - fotogalerieVIVAT CAROLUS QUARTUS - fotogalerieVIVAT CAROLUS QUARTUS - fotogalerieVIVAT CAROLUS QUARTUS - fotogalerieVIVAT CAROLUS QUARTUS - fotogalerieVIVAT CAROLUS QUARTUS - fotogalerieVIVAT CAROLUS QUARTUS - fotogalerieVIVAT CAROLUS QUARTUS - fotogalerieVIVAT CAROLUS QUARTUS - fotogalerieVIVAT CAROLUS QUARTUS - fotogalerieVIVAT CAROLUS QUARTUS - fotogalerieVIVAT CAROLUS QUARTUS - fotogalerieVIVAT CAROLUS QUARTUS - fotogalerieVIVAT CAROLUS QUARTUS - fotogalerie
Štěpán Rak v pořadu VIP zprávy na TV Prima, 13.června 2012

VIP Zprávy

Štěpán Rak a Alfred Strejček před bustou Karla IV. v Katedrále sv. Víta, Václava a Vojtěcha před slavnostním benefičním koncertem 12.6.2012 tamtéž.


Před benefičním koncertemKrátké video z benefičního koncertu VIVAT CAROLUS QUARTUS ze den 12.června 2012

Koncert proběhne pod záštitou kardinála Dominika Duky a paní Dagmar Havlové - VIZE 97.Jeho hlavní protagonisté - profesor Štěpán Rak a Alfred Strejček představí pořad, kterým vzdají hold Otci vlasti - Karlu IV.

Raritou tohoto koncertu však je i to, že kardinál Dominik Duka dá v úvodu tohoto mimořádného koncertu pokyn k rozeznění našeho nejslavnějšího katedrálního zvonu ZIKMUND, který celou akci nejen zahájí, ale i povýší na slavnost naší hudby, interpretů a benefičních počinů. Rozeznění zvonu Zikmund - je podle Štěpána Raka doslova "vyvrcholením jeho životního koncertu v katedrále sv. Víta, Václava a Vojtěcha, splněním jeho celoživotního snu."

Věřme, že ZIKMUND, mohutný a bdící nejen nad Prahou, přinese celému velkému projektu jen štěstí a požehnání a svým mohutným hlasem upozorní, že v naší zemi je řada skvělých hudebníků. (Profesor Štěpán Rak je patronem Příbramských hudebních večerů, pořádaných paní Ivou Klusalovou a Příbram je jeho oblíbeným místem koncertování).

Přejeme všem, kteří se na koncert večer vydají krásný hudební zážitek.


Několik slov o zvonu ZIKMUND:
Zvon Zikmund z r. 1549 z katedrály svatého Víta, Václava a Vojtěcha na Pražském hradě vyrobil zvonař Tomáš Jaroš z Brna v Praze. Jde o největší český zvon s dolním průměrem 256 cm, výškou 203 cm a odhadovanou hmotností 16,5 tuny[1] (např. ale český zvonař Petr Rudolf Manoušek odhaduje hmotnost na 13 až 14 tun. Zvon je bohatě zdoben, některé prvky výzdoby se v českém prostředí vyskytly na Zikmundovi vůbec poprvé.

K rozeznění zvonu je potřeba šest zvoníků - čtyři rozhoupávají zvon, dva obsluhují srdce. V minulosti se jím zvonilo často, např. při zahájení zemského sněmu, při šťastných událostech nebo na poplach proti požáru.
V letech 1966 - 1986 (do rekonstrukce a uzavření chrámu Sv. Víta) se zvonilo na všechny svatovítské zvony ve významné církevní svátky, kromě Vánoc a Velikonoc také na Svatodušní svátky (letnice končící Božím Tělem), v listopadu na svátek Krista Krále , na Sv. Václava (28. září) a Sv. Vojtěcha (23. dubna) a také v červnu či červenci na primici nových kněží, kdy měl pan František Kardinál Tomášek významné kázání. Zvonění zajišťovali dobrovolní zvoníci pana Kardinála Tomáška (který byl nejprve Světícím biskupem a poté arcibiskupem pražským a primasem českým), téměř výhradně studenti a absolventi pražských vysokých škol.
V současnosti se Zikmund ke zvonění používá jen několikrát do roka, zejména na Vánoce, Velikonoce a při jiných svátcích a významných událostech – např. po teroristickém útoku z 11. září r. 2001 nebo k ukončení výstavy Deset století architektury 4. listopadu 2001. Zvonění obstarává dobrovolný spolek Campanaria Pragenses Sancti Viti pod vedením Tomáše Stařeckého.


Benefiční koncert VIVAT CAROLUS QUARTUSBenefiční koncert VIVAT CAROLUS QUARTUSBenefiční koncert VIVAT CAROLUS QUARTUSBenefiční koncert VIVAT CAROLUS QUARTUS
Nalaďte si Radio Country dne 5.června 2012. Od 20:00 hod bude Štěpán Rak a Alfred Strejček hostem Tonyho Linharta v pořadu Ozvěny táborových ohňů. Příjemný poslech.

Dne 31.května 2012 bude Štěpán Rak hostem Vladimíra Kroce pořadu Nad věcí na stanici ČR1 Radiožurnál. V čase 23-24 hod.

Přinášíme zde odkaz na fotogalerii pořízenou při koncertu v Hradci králové, kde Štěpán Rak a PF guitar quartet zahráli dne 19.5.2012 v divadle Drak.

Celou galerii naleznete na adrese:
http://www.slafoto01.wz.cz/120519_rak/index.html


Fotografie z koncertu v Hradci Králové
Návštěva u pana KardinálaTa první je Ježíš, kterého jsem viděl na silnici pod Horou Matky Boží v Dolní Hedeči v době Velikonoc a ty 2 druhé jsou Beraci, kteří se na chvilku zjevili na nebi před pár dny u Opavy. Jsou to silné symboly.


Tři aktuální fotografie z období Velikonoc Tři aktuální fotografie z období Velikonoc Tři aktuální fotografie z období Velikonoc
Štěpán Rak jako host v pořadu Pražení METROPOL TV s moderátorem panem Vojtou Lavičkou.

3. dubna 2012, Kulturní středisko U Koruny, Praha - Radotín


Slavnostní otevření nové klubové scényNalaďte si radio, stanici ČR pořad Radiožurnál ve středu 27. března 2012 po 10 hodině. Vystoupím v pořadu Lucie Výborné. Těsím se na vás, Štěpán Rak.

http://www.rozhlas.cz/radiozurnal/host/_zprava/stepan-rak--1037838

Odkaz na pořad "Jak potkávat svět" - 8.díl, se Štěpánem Rakem a Janem-Matějem Rakem.
Pořadem provází Jiří Pavlica, spoluúčinkuje Josef Fojta:

http://tvnoe.tbsystem.cz/index.php?cs/videoarchiv/jps_a0008_v1201__/rating/10

Přikládám pár fotek z pořadu na TV NOE 5.1.2012, v němž jsme byli s Janem-Matějem Rakem hosty Jiřího Pavlici. Živé vysílání bylo od 20 hodin a pořad má název Jak potkávát svět. Bylo to velmi milé a inspirativní setkání s úžasným muzikantem i člověkem Jiřím Pavlicou. Velkým zážitkem pak bylo i společné muzicírování ve třech. Těším se na další spolupráci.

Autorem fotografií je Pavel Mek Zuchnický


Jak potkávát svět - TV NOE 5.1.2012Jak potkávát svět - TV NOE 5.1.2012Jak potkávát svět - TV NOE 5.1.2012Jak potkávát svět - TV NOE 5.1.2012Jak potkávát svět - TV NOE 5.1.2012Jak potkávát svět - TV NOE 5.1.2012Jak potkávát svět - TV NOE 5.1.2012
Pro ty, kteří nestihli premiéru pořadu
Jak potkávat svět (8. díl): se Štěpánem Rakem a jeho synem Janem-Matějem

Můžete naladit tyto reprízy:
Neděle 8.1. (07:50)
Středa 11.1. (00:05)
Středa 11.1. (09:05)
Sobota 14.1. (13:35)
Čtvrtek 19.1. (16:35)

Štěpán Rak společně se svým synem Janem-Matějem Rakem jako hosté pořadu Jury Pavlici na TV NOE.
čtvrtek 5. ledna 2012, od 20 do 21 hod.

Vážení návštěvníci mých webových stránek. Moc si vážím vašeho času, který jste v minulém roce věnovali četbě mých stránek. Vím, že právě fenomén času je a bude tím nejcennějším darem, jímž jsme byli obdarováni. Rád se s vámi i v tomto roce podělím o své nevšední zážitky, ať už z koncertních cest, či míst, jež mi bude dáno navštívit. Rád také sděluji svou radost nad tím, že ještě v posledních dnech minulého roku jsem mohl být hostem benefičního vánočního koncertu Evy Urbanové na Žofíně (jehož záznam jsme mohli vyslechnout na Hod Boží 25.12. jako hlavní večerní pořad českého rozhlasu 1 Radiožurnálu), a že mi bylo dáno i vystoupit na koncertě 23.12. ve velkém sále pražské Lucerny k Poctě Václavu Havlovi. Děkuji a těším se na vaše další návštěvy.
Váš Štěpán Rak.

Film o naší charitativní koncertní cestě po Podkarpatské Rusi - kraji mých biologických předků včetně vůbec prvního setkání se svou tetou a sestrou a dalšími příbuznými (s bratrem jsem se setkal už před 2 lety v Kyjevě). Jsou tam jak naše koncerty v Užhorodě, Mukačevu, Chustu tak i v rodné vsi mé biologické matky Vasiliny Slivkové Oleksandrivce, kde ji hraju Píseň pro Davida u jejího hrobu.

http://www.stv.sk/online/archiv/narodnostny-magazin

V l. díle pořadu "Aby řeč nestála" vyprávějí kytarový virtuoz Štěpán Rak a
herec Alfréd Strejček o tom, jak prožívali vánoční svátky a co je čeká letos - pořad si nalaďte

24.12.2011 od 13.05 - 14 hodin.


2. díl uslyšíte 26.12. ve stejném čase.
Na Štěpána se Štěpánem a Alfrédem.
Diváci rozhlasové nahrávky si s hosty zazpívali
Koleda koleda Štěpáne a s nostalgií po jen nepatrně se blížícím létě, se
rozloučili písní Teskně hučí Niagara.

Tichá noc
Davida Wurzcela
a Štěpána Raka

V pondělí dne 19. 12. 2011 od 17.00 ve Vánočním domě. Studentská 73, Karlovy Vary, Zámeček Doubí

Kmotrem CD se stanou pan Karel Vágner a paní
Jiřina Regietová, která se stala letos v Karlovarském kraji vítězkou regionálního kola soutěže Živnostník roku. Oceněn byl mimo jiné originální nápad paní Jiřiny Regietové a jedinečnost Vánočního domu.


Slavnostní křest vánočního CDTento Anděl je fotografií skutečné chvíle na skutečném místě. Přesně takto jsem vše vyfotografoval dne 25.11.2011 přímo před klášterem na hoře Matky Boží v Dolní Hedeči u Králíků. Bylo mrazivé, ale jiskrné počasí a z mlžných oparů se ve slunečním protisvětle na pouhý okamžik objevil tento úžasný výjev. Měl jsem v tu chvíli v ruce svůj mobilní telefon, který měl díky Bohu aktivovaný fotoaparát. Stačilo jen v pravý okamžik stisknout spoušť... Považuji to za velký dar a již v té chvíli jsem cítil zcela jasně, že tento Anděl nepatří jenom mě, nýbrž nám všem. Já byl pouze tím, jemuž bylo dáno, být ve správný čas na správném místě. Proto dávám na svých stránkách každému možnost, aby si mohl tento snímek volně stáhnout a třeba jej i šířit dál. Stejně tak, jako je třeba nést poselství Světla, které jediné dokáže zvítězit nad jakýmikoliv temnotami. Napadlo mne jej doplnit i Andělem noci. Ten nemá být jeho opakem, stojícím v konfliktu, nýbrž jeho doplňkem. Podobně jako negativ, všechna temná místa prozáří a naopak ona přesvětlená vytmaví a učiní tak namnoze lépe čitelnými. Anděl noci jen doplňuje energie dne, stejně jako svět snů činí náš každodenní život úplným. Přeji nám všem do roku 2012, aby Světlo a Teplo v každém z nás, dokázalo v pravý čas a na pravém místě pomáhat i druhým... Váš Štěpán Rak

Anděl dne i noci


Anděl z Hory Matky BožíZáznam pořadu Nostalgické muzeum zábavy českého rozhlasu Praha ze dne 04. prosince 2011

http://www.rozhlas.cz/praha/tyd_vysilani_nedele/_zprava/nostalgicke-muzeum-zabavy-4-prosince--979338


 

Štěpán Rak - CD Domov můj

 

 


Životopis | Rozhovory | Koncerty | Pořady | Technika | Skladby | Fotogalerie | CD a e-shop | Video | Něco navíc... | Spolupráce | Kontakt | Pořadatel

 

  • Facebook profil Štěpána Raka
  • Youtube kanál Štěpána Raka

 

Copyright © 2018 Štěpán Rak
Všechna práva vyhrazena. All rights reserved.
website by » papaguy.netKudyznudy.cz - tipy na výlet