Koncert proběhne pod záštitou kardinála Dominika Duky a paní Dagmar Havlové - VIZE 97.Jeho hlavní protagonisté - profesor Štěpán Rak a Alfred Strejček představí pořad, kterým vzdají hold Otci vlasti - Karlu IV.
Raritou tohoto koncertu však je i to, že kardinál Dominik Duka dá v úvodu tohoto mimořádného koncertu pokyn k rozeznění našeho nejslavnějšího katedrálního zvonu ZIKMUND, který celou akci nejen zahájí, ale i povýší na slavnost naší hudby, interpretů a benefičních počinů. Rozeznění zvonu Zikmund - je podle Štěpána Raka doslova "vyvrcholením jeho životního koncertu v katedrále sv. Víta, Václava a Vojtěcha, splněním jeho celoživotního snu."
Věřme, že ZIKMUND, mohutný a bdící nejen nad Prahou, přinese celému velkému projektu jen štěstí a požehnání a svým mohutným hlasem upozorní, že v naší zemi je řada skvělých hudebníků. (Profesor Štěpán Rak je patronem Příbramských hudebních večerů, pořádaných paní Ivou Klusalovou a Příbram je jeho oblíbeným místem koncertování).
Přejeme všem, kteří se na koncert večer vydají krásný hudební zážitek.
Několik slov o zvonu ZIKMUND:
Zvon Zikmund z r. 1549 z katedrály svatého Víta, Václava a Vojtěcha na Pražském hradě vyrobil zvonař Tomáš Jaroš z Brna v Praze. Jde o největší český zvon s dolním průměrem 256 cm, výškou 203 cm a odhadovanou hmotností 16,5 tuny[1] (např. ale český zvonař Petr Rudolf Manoušek odhaduje hmotnost na 13 až 14 tun. Zvon je bohatě zdoben, některé prvky výzdoby se v českém prostředí vyskytly na Zikmundovi vůbec poprvé.
K rozeznění zvonu je potřeba šest zvoníků - čtyři rozhoupávají zvon, dva obsluhují srdce. V minulosti se jím zvonilo často, např. při zahájení zemského sněmu, při šťastných událostech nebo na poplach proti požáru.
V letech 1966 - 1986 (do rekonstrukce a uzavření chrámu Sv. Víta) se zvonilo na všechny svatovítské zvony ve významné církevní svátky, kromě Vánoc a Velikonoc také na Svatodušní svátky (letnice končící Božím Tělem), v listopadu na svátek Krista Krále , na Sv. Václava (28. září) a Sv. Vojtěcha (23. dubna) a také v červnu či červenci na primici nových kněží, kdy měl pan František Kardinál Tomášek významné kázání. Zvonění zajišťovali dobrovolní zvoníci pana Kardinála Tomáška (který byl nejprve Světícím biskupem a poté arcibiskupem pražským a primasem českým), téměř výhradně studenti a absolventi pražských vysokých škol.
V současnosti se Zikmund ke zvonění používá jen několikrát do roka, zejména na Vánoce, Velikonoce a při jiných svátcích a významných událostech – např. po teroristickém útoku z 11. září r. 2001 nebo k ukončení výstavy Deset století architektury 4. listopadu 2001. Zvonění obstarává dobrovolný spolek Campanaria Pragenses Sancti Viti pod vedením Tomáše Stařeckého.