Štěpán Rak - světový kytarový virtuos.

Štěpán Rak - světový kytarový virtuos, skladatel, profesor pražské Akademie muzických umění.

 
 

Novinky a něco navíc ...

 

Hostem ve vysílání je světový kytarový virtuos, skladatel, profesor pražské Akademie múzických umění – Štěpán Rak.

 

Odvysíláno na TV Noe  rámci pořadu Živě s Noe 19. října 2023. Moderuje Halina Františáková.


více info na: www.youtube.com/watch?v=HHKyXx3fAU8
Drazí přátelé,
zdravím Vás po delší době a děkuji za Vaši přízeň a zpětné vazby, moc si toho vážím. Dnes bych Vás rád upozornil na dvě novinky, které jsme přidali do mého e-shopu.

První novinkou je audiokniha. V roce 2020 vydal Alfred Strejček společně s Davidem Vávrou knihu s názvem Hrejme dále. Nyní přichází tato kniha jako audionahrávka, samozřejmě v podání nezaměnitelného hlasu Alfreda Strejčka a v podání Davida Vávry. O hudební předěly a doprovod jsem se podělil já a Raven. Zároveň na CD naleznete úvodní rozhovor, který vede Jan Kovařík.

Druhou novinkou na e-shopu je CD s názvem Staročeské Vánoce (vydané již v roce 2016). Jedná se o vánoční muzicírování z 19. století aneb jak se o Vánocích slavilo před 200 lety. Soubor vtipných, svižných, přesto zapomenutých koled z různých konců republiky. Nahrávka je protkána četbou vánočních textů J. Vrchlického, F. Šrámka, J. Čepa, B. Bridela a evangelia v mistrovském podání Alfreda Strejčka. Neznámá kresba Josefa Lady na titulní straně zve k poslechu vánočního CD, jaké dosud na trhu nebylo.

Dále stále naleznete v e-shopu CD Ten Vánoční čas a společné CD s Alfredem Strejček s názvem Vánoční rozjímání. Těším se na osobní setkání v nadcházejících adventních koncertech.

Váš Štěpán Rak


Novinky v e-shopu, listopad 2022Novinky v e-shopu, listopad 2022Novinky v e-shopu, listopad 2022Novinky v e-shopu, listopad 2022

více info na: www.stepanrak.cz/cd-stepan-rak.html
Milí návštěvníci mých webových stránek.
Především vám chci poděkovat, že jste mi zůstali věrni vzdor situaci, která nebyla (a ani ještě není) lehká. Tím víc si vaší přízně vážím.

Před pár dny jsem dělal velký rozhovor s Ivanem Dlaskem pro rádio Clasic, v němž je i poměrně dost ukázek i z mé nové tvorby. Především jsou to skladby věnované mým dvěma blízkým přátelům - polárníkovi Petru Horkému k dobytí Jižního pólu a Alfredu Strejčkovi k statečnému a dlouholetému boji s ochrnutím. 

Rozhovor naleznete na adrese:
https://www.classicpraha.cz/radio/porady/z-archivu-osobnosti/kytarista-skladatel-i-fotograf/

Krásný a zdravý čas vám přeje váš Štěpán Rak


Rozhovor s Ivanem Dlaskem pro rádio Clasic

více info na: www.classicpraha.cz/radio/porady/z-archivu-osobnosti/kytarista-skladatel-i-fotograf/
Přidali jsme nově na web novou sekci s názvem Můj původ. Budeme zde přidávat články a fotografie, které mapují můj původ i moji cestu životem. V této chvíli jsou v sekci čtyři články, poslední z nich je od Alfreda Strejčka, který v těchto dnech slaví významné životní jubileum. Děkujeme, milý Frede a přejeme vše dobré a pevné zdraví. A vám přeji hezké počtení. Váš Štěpán.


více info na: www.stepanrak.cz/puvod-stepana-raka.html
Vážení přátelé,
Dnes bych Vás rád pozval na výlet do Prosečnice do Šarlota Resort za mým dlouholetým spolupracovníkem a kamarádem Alfredem Strejčkem.  Fred připravil v rámci akce Kulturní podzim tři zajímavé setkání a je mi ctí, že po delší době můžeme opět společně vystoupit a to v pořadu HLEDÁNÍ LÁSKY.

Akce se uskuteční v sobotu 11. září 2021 od 15 hodin v krásném prostředí rehabilitačního resortu Šarlota. Nenechte si ujít tuto jedinečnou příležitost, společných vystoupení díky nemoci Alfreda Strejčka není mnoho.

Přeji krásný kulturní zážitek a děkujeme za účast i podporu.
V místě je i možnost ubytování. Více informací o resortu Šarlota Prosečnice naleznete na webu:www.sarlotaresort.cz

Váš Štěpán


Kulturní podzim v Prosečnici - Šarlota Resort, pozvání za Alfredem Strejčkem


Dokumenty:    
Kulturní podzim v Prosečnici - Šarlota Resort, pozvání za Alfredem Strejčkem - dokument jpg      Drazí přátelé,
děkuji za Vaši přízeň a zpětné vazby, moc si toho vážím.

Dnes bych Vás rád upozornil na Koncert a křest nového CD
s názvem První pohádková pomoc, na kterém jsem se hudebně podílel jako host.

Křest CD se uskuteční v Praze v neděli 15. sprna od 17:00 hodin
v rámci festivalu Letní Letná, kde mimo jiné bude probíhat akce Den s Loutkami v nemocnici.

Bylo mi ctí a radostí, se na tomto projektu podílet. Audionahrávka je dokončena a pohádky se povedly. Nyní již pouze zbýva nahrávku pokřtít a hurááá, vypustit do světa. 

Tímto Vás tedy srdečně zvu na koncert a křest :)
Váš Štěpán


Koncert a křest nového CD První pohádková pomoc - Den s Loutkami v nemocnici, Letní letnáKoncert a křest nového CD První pohádková pomoc - Den s Loutkami v nemocnici, Letní letnáKoncert a křest nového CD První pohádková pomoc - Den s Loutkami v nemocnici, Letní letná

více info na: loutkyvnemocnici.cz/index.php/cs/akce-pro-verejnost
Drazí přátelé,
děkuji za Vaši přízeň a zpětné vazby, moc si toho vážím. Dnes bych Vás rád upozornil na dokument O hymně, který jsme natočili spolu s režisérem a kameramanem Bedřichem Ludvíkemv roce 2018 a který odvysílala Česká televize na programu ČT2 v neděli 6. června 2021.

Pořad byl zařazen v rámci oslav narození autora České hymny Františka Škroupa, kdy letos uplynulo 220 let od jeho narození. Pořad pojednává o české národní hymně a zvláště pak o jejím vzniku.

Každý tu písničku zná, každý ji zazpívá – vždyť je to státní hymna! Ale jen málokdo ví, jak je ta píseň udělána a jaké byly osudy lidí kolem ní.

Ještě bych Vás dnes rád upozornil na Výstavu fotografií v Arboretu Nový Dvůr (Slezské zemské Muzeum) a která probíhá od 25. května do 31. prosince 2021.

Málokdo ví, že moji původní profesí bylo výtvarné umění. Hudba přišla až později, nicméně i v ní se od počátku snažím vytvářet obrazy. Fotografie mi pak otevřela cestu jak k  výtvarnému zpracování, tak k potřebě vyjádření harmonie obrazem. Kromě běžné fotografie tak návštěvníci mohou zhlédnout také fotografiku, která mě zcela uchvátila.

K výstavě byl vydán plnobarevný katalog, který obsahuje přes 30 unikátních fotografií Štěpána Raka (formát A5, stran 24). Katalog je možné zakoupit na pokladně Arboreta Nový Dvůr za cenu 40 Kč.

Více info o výstavě na:
http://www.szm.cz/rubrika/16/expozicni-arealy/arboretum-novy-dvur.html


O hymně - dokument České televize, program ČT2O hymně - dokument České televize, program ČT2O hymně - dokument České televize, program ČT2

více info na: www.ceskatelevize.cz/porady/12492589251-prof-stepan-rak-o-hymne/

Drazí přátelé,
doslova za minutu dvanáct dnes 21.3.2021 (v 11:59) jsem natočil baladu o znamení Berana, jež je součástí mého cyklu ZNAMENÍ ZVĚROKRUHU.

Jak říkával můj drahý pan profesor Štěpán Urban - Berani jsou takové věčné jarní děti kosmu, ale běda když si vezmou do hlavy nějakou hloupost, tu jim z ní pak nevytlučeš.

Nicméně velkými reprezentanty tohoto prvního a hlavního znamení Zodiaku jsou géniové jako Leonardo da Vinci, J. S. Bach, či J. A. Komenský.

Tak věřme, že právě Beran začne s nápravou věcí lidských...
Váš Štěpán Rak


ZNAMENÍ BERANA

více info na: youtu.be/GqMChLFRQnU
Vážení přátelé,
návštěvníci mých webových stránek. Především vám chci říci, jak moc si vážím vaší přízně zvláště v této tak těžké době. Děkuji, Váš Štěpán
.


Rozhodli jsme se s Alfredem Strejčkem a naší milou manažerkou Janou Marshall vám proto nabídnout něco zcela mimořádného a to náš pořad Písně ztraceného ráje, věnovaný Jaroslavu Foglarovi.

Měli jsme v životě to štěstí nejen Jestřába osobně potkat, ale stát se jeho přáteli. Poznali jsme jej ještě v dobách, kdy měl svou skautskou klubovnu v Praze na Žižkově, kterou si pak, už vážně nemocen, přestěhoval do nemocničního pokoje v Krčské nemocnici, kde také nakonec odešel i do skautského Nebe.

Tento pořad, inspirovaný především Hochy od Bobří řeky měl Jestřáb moc rád a když už byl ve vážném stavu, nikdy nezaváhal, když jsme za ním přijeli, abychom jej za doprovodu zdravotní sestry vzali na některé z našich představení. Sedával uprostřed nás a vždy došlo na povídání s jeho “Hochy od Bobří řeky”, jichž byl plný sál, kteří téměř ani nedýchali při Jestřábových vyprávění o bobřících, či Písni úplňku. Byla to jímavá setkání na která nikdy nezapomeneme.

Scénář se souhlasem autora zpracoval Alfred Strejček a společně s naším vzácným kamarádem a šerifem radotínské osady Hobart camp Standou Kadlecem (mezi trampy zvaným Dědek), jsme vytvořili i autorské písně, které pořad provázejí. Jednu z nich napsal také Jan-Matěj Rak.

Věříme, že se vám tato unikátní nahrávka bude líbit a pomůže vám překonat i tíseň, strach a nejistotu této přetěžké doby.
Váš Štěpán Rak


Poslechněte si ukázku:koupit v e-shopu »


Písně ztraceného ráje - Hoši od Bobří řekyPísně ztraceného ráje - Hoši od Bobří řeky
Dnes bych Vás rád opět upozornil na společnou knihu s názvem Hrejme dále ... od mého dlouholetého kolegy a kamaráda Alfreda Strejčka, kterou vydal společně s  Davidem Vávrou a Pavlem Pafkem, a která vyšla v loňském roce v nakladatelství Maxdorf.

Jak jsem Vás již dříve informoval, tuto knihu můžete zakoupit na mém webu. Kniha se čte jedním dechem a dnes jsme přidali k této knize ohlasy od Jiřího Suchého, Františka Lukáše, Olgy Sommerové a dalších ...


Vážený a vzácný pane Alfrede,
dopisy si nepíšeme příliš často, přesněji řečeno vůbec. Ale tentokrát se Vám musím ozvat. Ježíšek mi prostřednictvím Jitky daroval Vaši knížku, ve které mi schází už jen Váš autogram, ale po jejím přečtení jsem nabyl přesvědčení, že i toho se jednou dočkám. Chci Vám sdělit, že síla, která z ní vyzařuje je obdivuhodná a cesta, kterou jste si ve své situaci zvolil je jediná správná, což ostatně víte. Kdyby tu knihu napsal někdo jiný než Vy, doporučil bych Vám, abyste si ji přečetl, protože je to návod jak přežít a zvítězit. Měla by se dostat do rukou všech, kteří se ocitli v jakékoliv těžké situaci a nepatří mezi ty, kteří se vzdávají. Moc Vám za ni děkuju a těším se na den, kdy si zajdete do Semaforu, podívat se na tu skvělou herečku Molavcovou. Aby to bylo brzy Vám upřímně přeje
Jistej Jiří Suchý
.
Dočetl jsem "Freda".
A zcela intuitivně volám "Klobouk dolů všichni, před takovouto vůlí k životu". Vůlí, která "nakazila" všechny zainteresované, včetně Vás. Moje drahá manželka pod silnými opiáty bohužel vůli opustila a zemřela. I to je však cesta. Cesta do nadpřirozena, "mezi bohy". "Fred" je výjimečný a již teď dokázal nemožné. Další pokrok bude jen pokračováním zázraku vůle a duše. Jsem přesvědčen, že na této cestě nejen, že neztratí nikoho ze svých početných přatel, ale jejich řady ještě rozšíři. Zcela výjimečnou a ústřední pozici zaujímáte však Vy - Jitka Molavcová. I před Vámi proto všichni "smekněme klobouk". Víte, při čtení knížky Hrejme dál jsem si hluboce uvědomil tu tenounkou hranici mezi životem a smrtí. Vy ženy ji máte oproti mužům poněkud přírodně pevnější, ale to by nás muže nemělo ospravedlňovat vzdávat život bez boje. Viz např. David Vávra. Velice téžké je, co jsem si při čtení knížky vybavoval, svůj život umět prožít. Nalézat své limity a možnosti. Nemám tím na mysli ty různé extremisty. Ne ne, myslím tím normální život. Náš život je a bude jak krásný, tak krutý. A ještě jedna věc mě oslovila. Humor a smích. Kdysi jsem miloval V+W, ale postupem času jsem je někde potratil. A jenom částečně je našel u her Smoljaka+Svěráka. Humor je opravdu kořením života. Je asi přirozené, že ženy oceňují jiný styl humoru než muži. Proto by se manželé i přátelé měli co nejusilovněji najít humor, který je spoji, který bude společný. A "Fred" má, díky Bohu, bytostný vztah k humoru a tedy i k osvobozujícímu a posilujícímu smíchu. Nechci Vám a 'Fredovi" na závěr nic jednoduše přát. Na to jsem příliš daleko od dění. Nicméné přeji, aby vyhrál ŽIVOT.
Ing František Lukáš, t.č. uklizeč v Podolí
Dobrý večer,
četla jsem Vaši knížku jedním dechem. Osobní výpověď člověka, který něčím podobným jako Vy prošel a prochází, má nesmírnou hodnotu pro nás pro všechny... Přečetla jsem již několik knih o prožitcích osob s těžkými poúrazovými i depresivními stavy. Vaše vzácné onemocnění má navíc svá specifika, průběh se zrádnými reakcemi imunitního systému. Je neuvěřitelné kolika komplikacemi, kolika perpetiemi jste již prošel. Obdivuji Vaši paměť, schopnost všechny ty tělesné i psychické stavy tak dokonale popsat. Je úžasné, že Váš mozek tak skvěle funguje, nejen že jste schopen tak dobře ovládat ono speciální PC, ale hlavně, že jste schopen využívat svého ohromného odborného potenciálu pro organizaci kulturních akcích s vlastní účastí. Máte skvělé zázemí, ale přesto obdivuji Vaši vnitřní sílu. Jitka mi poslala i svůj dovětek, opravdu krásné vyznání. Kdo jiný by ho měl napsat! Gratuluji.
Doc. MUDr. Staša Bartůňková CSc.D

Drahý Alfrede,
přečetla jsem Váš příběh, napínavý a plný zvratů, úzkostných propadů a malých vítězství především jako povzbuzení a příklad pro nás někdy malomyslné. Váš text se čte jako detektivka psaná bohatým jazykem, a pro mě jako milovnici autentických příběhů je rozhodující, že je to skutečnost a ne fikce. OBDIV k Vám je nasnadě, Vaše vůle se mi jeví jako neuvěřitelná. Stalo se, že Osud ukázal na Vás jako by věděl, že si vybral soupeře vzácné a nevídané vůle, který se s ním nemilosrdně popere. Ocenila jsem, že si pamatujete nejenom všechny skutečné události těch dvou let, ale také své blouznivé sny hodné básníka. Co mě zasáhlo, je Váš vděk všem přátelům a pečujícímu personálu a lékařům, protože vím, že vděčnost existuje jen u lidí vysoké mravní úrovně. Co jsem si při čtení Vašeho textu potvrdila je to, že jste ČLOVĚK LÁSKY. K životu, k lidem, k dcerám a k naší milované Jitušce. Přeju si, aby láska, kterou v sobě nosíte, Vás přenesla přes hory, přes úskalí vzdorující diagnózy, přes nástrahy zdravotních komplikací. Váš duch prokázal, že je připraven utkat se se strohými lékařskými předpověďmi. Váš umanutý boj mi připomíná Tyršovo provolání – TAM SVĚT SE HNE, KAM SE SÍLA NAPŘE! Držím palce ze všech sil, a moc se těším na naše setkání, mám Vás ráda,
Vaše Olga Sommerová
Jitko moje milá, milý Frede,
jedním dechem poslouchám ze svého PC ten příběh, jde mi vnitřním viděním film, při němž mi vlastní tělo chvílemi tuhne úzkostí, tou přirozenou reakcí z představ utrpení... Současně ovšem prosakují skrz vlny strachu a odporu k trápením těla i duše ty božské jiskry, světelná poselství ducha, jímž je dán smysl všeho, tedy i bolesti, strádání a boje s ním spojeným. Ta kompozice má najednou jasné směřování k bodu, v němž je obsažen celý vesmír, celý ten nekonečný kolotoč proměn energií, přetavujících "ne moc" v Nietscheho "vůli k moci". A já si uvědomuji, jak jsem silně obdarována tou možností být účastna, být ve spojení. Jsem nesmírně posílena, vděčná a dojatá. děkuji vám oběma, Vám, silný a krásný Frede, a Tobě, báječná Jitko, kometo blýskavá na Fredově nebi, spouštějící na zem duhu splněných přání. Děkuji Vám a objímám z dálky. Vaše Olga Anna
Olga Štěpánová - Anna Markowitz


Ohlasy na knihu HREJME DÁLE… vydanou v roce 2020Ohlasy na knihu HREJME DÁLE… vydanou v roce 2020

více info na: www.stepanrak.cz/e-shop-stepan-rak-25.html
Vážení přátelé, zdravím Vás po delší době, děkuji za Vaši přízeň a zpětnou vazbu.

Rád bych Vás dnes upozornil na jednu zajímavou písničku Wabiho Ryvoly. V sobotu 27. února 2021 si připomeneme smutné výročí jeho odchodu a pak bych ji rád tam do Trampského nebe poslal kamarádovi Mártimu (Martinu Gregorovi) z radotínského Hobart campu k výročí jeho nedožitých 65. narozenin. Nikdy na Tebe Martine nezapomenu. Tahle písnička mne vždy připomene chvíle, kdys ji v radotínskych hospůdkách skvěle zpívával a já se k Tobě vždy rad přidal...

Tvůj Štěpán - Brabouk


ISLAND - Wabi Ryvola

více info na: youtu.be/P6_X09j68jw
Adventní zastavení, nám. Sv. Petra a Pavla, Praha Radotín

Půjdete-li v neděli 20. prosince po půl páté na malou podvečerní procházku, můžete zaslechnout sopranistku Markétu Fassati, Štěpána Raka a jeho kytaru nebo akordeon Milana Řeháka. Tito umělci budou totiž jedinými aktéry Adventního zastavení, které pořádá Městská část Praha 16 před radotínskou radnicí na náměstí Sv. Petra a Pavla.

„Letos vás tedy nezveme na žádný adventní koncert, které jsme v minulých letech tradičně pořádali ve vnitřních prostorách radotínských kulturních sálů či kostelů, ale nabízíme příležitost zastavit se na malinkou chvíli a poslechnout si ve venkovním prostředí skladby, které neodmyslitelně patří k předvánočnímu času,“ říká radotínský starosta Karel Hanzlík.

Organizace je připravována v souladu s aktuálními vládními omezeními. Týkají se především venkovního shromažďování a zachování 2metrového odstupu od ostatních. Prosíme tedy o respektování těchto nařízení a pokynů organizátorů. V prostoru náměstí Sv. Petra a Pavla bude nutné mít v době vystoupení roušky.

Akce se koná za finančního přispění společností Českomoravský cement a Kolektorů Praha.


 20. prosince  - Adventní zastavení, nám. Sv. Petra a Pavla, Praha Radotín

více info na: www.praha16.eu/2020-12-20-Adventni-zastaveni.html
Vážení přátelé,
dnes bych Vás rád upozornil na Jubilejní 30. ročník Adventních koncertů České televize, kdy tradiční čtyři adventní podvečery doplní i mimořádný, pátý koncert.

Bylo nám velkou ctí, že jsme mohli s mým synem Matějem zahrát a přispět dobré věci na druhém adventním koncertě, který se v premiéře vysílal v neděli 6. prosince 2020 od 17:30 na ČT1. Tento díl se natáčel v nádherném prostoru Pražské Lorety.

Pražská Loreta či krátce Loreta je loretánská kaple a přeneseněi celý soubor barokních staveb na východní straně Loretánského náměstí v Praze na Hradčanech. Hlavní reprezentativní fasáda do náměstí má věž se zvonkohrou, za ní se nachází nádvoří lemované poutními ambity a kostelem Narození Páně, které obklopují ústřední loretánskou kapli Panny Marie. Areál je krytou chodbou spojen s klášterem kapucínů při kostele Panny Marie Andělské, který je správcem Lorety.

Výtěžek z tohoto dílu je určen organizaci Pestra zabývající se výcvikem asistenčních psů pro lidi s různými hendikepy a specifickými potřebami.

Společnost Pestrá byla založena v roce 2009, má celorepubliková působnost, cvičí asistenční psy pro lidi s různým postižením, zaměstnávají lidi s postižením. Asistenční psi na rozdíl od vodících psů nejsou hrazeni státem, pomáhají lidem se sluchovým postižením, kombinovaným postižením, záchvatovým onemocněním (epilepsie, diabetes atd.). Projekt: jedná se o 2 letý projekt,v každém roce proběhne výchova 14 štěňat a výcvik a předání 9 asistenčních psů. Žádají o 3 100 000 Kč.

Odkaz na záznam pořadu naleznete opět na mém webu, viz níže.
Přeji příjemný poslech, děkuji za Váš čas i přízeň,

Klidný adventní čas.
Váš Štěpán Rak


Jubilejní 30. ročník Adventních koncertů České televize

více info na: www.ceskatelevize.cz/porady/13177422982-adventni-koncerty-ceske-televize-2020/
Vážení přátelé,

přidali jsme nově na můj e-shop CD mého dlouholetého přítele a kolegy Alfreda Strejčka - 70 Ohlédnutí, které bylo vydánopři příležitosti jeho 70. narozenin v roce 2011.

Toto CD bylo vydáno jako ohlédnutí za úspěšnými pořady posledních dvaceti let a na spolupráci Alfreda Strejčka se Štěpánem Rakem, Jitkou Molavcovou, Jiřím Hlaváčem, Jiřím Pavlicou, Pavlem Jurkovičem a Jaroslavem Krčkem.

Zakoupením CD můžete udělat radost sobě i svým nejbližším a zaroveň můžete takto pomoci Alfredu Strejčkovi, který před třemi lety onemocněl Guillainovým-Barrého syndromem a stále se s následky tohoto onemocnění statečně vypořádává.

Děkuji za Vaši přízeň a přeji krásné a klidné dny.
Váš Štěpán Rak


ps. posílám Vám ještě pro dobrou náladu skladbu:
Vůně letní louky (Scent of Summer Meadow)
(naleznete ji v sekci video na mém webu)


70 Ohlednutí Alfreda Strejčka70 Ohlednutí Alfreda Strejčka

více info na: www.stepanrak.cz/e-shop-stepan-rak-24.html
Vážení přátelé,
ve čtvrtek 19. listopadu 2020 ve 20:00 měl premiéru pořad Události v kultuře. Mimo jiné uslyšíte povídaní o nové knize mého dlouholetého kolegy a přítele Alfreda Strejčka. Je to velmi silný a jímavý příběh lidské vůle a nezlomnosti. Knihu s názvem Hrejme dále vydal Alfred Strejček společně s Davidem Vávrou a Pavlem Pafkem v nakladatelství Maxdorf.


Oficiální anotace knihy: Dva zcela odlišné osudy, propojené podobnou osobní tragédi. Kniha dvou osobností, popisujících svůj boj s náhlou nemocí, která je upoutala na lůžko. Bojovali a bojují nejen o to, aby mohli opět chodit a být soběstační, ale aby vůbec přežili. Dvě různé, a přesto tak podobné výpovědi o stavu duše, která bojuje o přežití a o kvalitu života. Herec, moderátor, hudebník, scenárista a pedagog Alfred Strejček onemocněl Guillainovým-Barrého syndromem. Díky spolku SILOU HLASU, z.s. mohl napsat svoji část knihy výhradně za pomoci svého hlasu. Architekt a herec David Vávra se zase dlouho potýkal s neuvěřitelnými následky boreliózy. Příběhy obou mužů jsou doplněné pohledy jejich partnerek a také lékařů. Všechny tyto osudy spojil dohromady profesor Pavel Pafko a Nadace ETERNITY pomohla zrození jedinečného příběhu v knižní podobě.

Děkuji za Vaši přízeň a přeji krásné a klidné dny.
Váš Štěpán Rak

ps. Knihu můžete zakoupit zde:
http://www.stepanrak.cz/e-shop-stepan-rak-25.html


Alfred Strejček vydal novou knihuAlfred Strejček vydal novou knihu

více info na: www.ceskatelevize.cz/porady/1097206490-udalosti-v-kulture/220411000121119/
Milí přátelé,
v neděli 15. listopadu 2020 uvede Česká televize na programu
ČT 2 pořad CESTY VÍRY, v němž společně s Alfredem Strejčkem vzdáme hold J. A. Komenskému v den 350. výročí jeho úmrtí. Pořad můžete v premiéře sledovat od 13:15 na ČT 2, záznam bude opět k dispozici na i-vysílání, odkaz naleznete na mém webu.

Hezký a zdravý den přeje Štěpán Rak

ps. na e-shopu mužete zakoupit CD Vivat Comenius, které jsme společně s Alfredem Strejčkem natočili v roce 2002 více na:
http://www.stepanrak.cz/e-shop-stepan-rak-vivat-comenius-4.htmlO programu Vivat Comenius (text Česká televize)
Alfred Strejček, Štěpán Rak a jejich literárně-hudební projekt sestavený z textů Jana Amose Komenského, jehož 350. výročí úmrtí si v těchto dnech připomínáme. Připravili J. Slomiany a P. Všelichová

15. listopadu 2020 si připomínáme tři sta padesát let od úmrtí posledního biskupa Jednoty bratrské, teologa, filosofa, myslitele, spisovatele a mírotvorce Jana Amose Komenského. Jeho osobnost přibližují jiné dvě významné osobnosti české kultury Alfred Strejček a Štěpán Rak a zejména jejich společný projekt. Koncert pro lidský hlas, kytaru a orffovský instrumentář Vivat Comenius proslavil oba umělce po celém světě. Je sestavený z textů stěžejního Komenského díla Obecná porada o nápravě věcí lidských. Poprvé byl uveden ke 400. výročí narození J. A. Komenského pod záštitou UNESCO v roce 1992 a do dnešní doby má za sebou stovky provedení ve čtyřiatřiceti zemích čtyř kontinentů.


Cesty víry, neděle 15. listopadu - Vivat ComeniusCesty víry, neděle 15. listopadu - Vivat Comenius

více info na: www.ceskatelevize.cz/porady/1185258379-cesty-viry/420235100051004-vivat-comenius/
Vážení přátelé,
v neděli 8. listopadu 2020 měl premiéru pořad Sváteční slovo, kde jsem hovořil o léčivé síle hudby a také o biblickém králi Davidovi, který mě inspiroval k napsání skladby Píseň pro Davida, která je součástí alba Song for David, které jsem natočil v roce 2010.

Pokud jste nestihli včerejší premiéru pořadu, můžete si ho přehrát na i-vysílání České televize, odkaz naleznete níže na webu.

Děkuji za Vaši přízeň a přeji krásné a klidné dny.
Váš Štěpán Rak


Štěpán Rak  - Sváteční slovo, Česká televize, program ČT 2Štěpán Rak  - Sváteční slovo, Česká televize, program ČT 2

více info na: www.ceskatelevize.cz/ivysilani/880349-svatecni-slovo/420235100071006-svatecni-slovo-kytaristy-a-skladatele-stepana-raka
Vážení přátelé,
dnešní Dobré ráno v České televizi studio Ostrava (02. listopadu 2020), bylo vlastně pozvánkou na dva televizní pořady, které záhy můžete sledovat na svých obrazovkách. Už v neděli 8. listopadu to bude pořad Sváteční slovo, kde hovořím o léčivé síle hudby. 

Opět v neděli 15. listopadu to bude pořad CESTY VÍRY, v němž společně s Alfredem Strejčkem vzdáváme hold Janu Amosu Komenskému. Bude to přesně v den 350. výročí jeho úmrtí.

Věřím, že vás oba pořady, zvláště v této nelehké době zaujmou.
Váš Štěpán Rak

ps. níže naleznete odkazy na tři vstupy z pořadu Dobré ráno

1. https://www.ceskatelevize.cz/porady/10435049455-dobre-rano/420236100071106/video/799055

2. https://www.ceskatelevize.cz/porady/10435049455-dobre-rano/420236100071106/video/799062?fbclid=IwAR28BDKIQyHLxAq0eG3LOiV6zGLtbwfmwkfIGz3w7wxsaYXLK94F176m_ks

3. https://www.ceskatelevize.cz/porady/10435049455-dobre-rano/420236100071106/video/799066


Dobré ráno Ostrava - 2. listopadu 2020Dobré ráno Ostrava - 2. listopadu 2020
Drazí přátelé,
v této nelehké době se s vámi chci podělit o nahrávku své skladby Píseň pro Davida v geniálním podání Rudolfa Rokla. Biblický král David byl, jak známo krom jiných úžasných schopností nadán i darem léčit a uzdravovat silou hudby. Kéž nám všem, byť takto zprostředkovaně, pomůže i v těchto nelehkých dobách.

Přidávám i svou autorskou interpretaci Písně pro Davida, z majestátní staré katedrály ve Švédském Lundu.
Váš Štěpán Rak


Vážení přátelé,
rád se připojuji k šíření krásy a pozitivní energie. Každá krása je světlem v temnotách a jak řekl J. A. Komenský - čím temnější je tma, tím méně světla stačí. Vkládám Anděla z Hory Matky Boží u Králík. Kéž je nám ku pomoci. 

Váš Štěpán Rak


Anděl z Hory Matky Boží u Králík jako posel světla
Dokumenty:    
Anděl z Hory Matky Boží u Králík jako posel světla - dokument jpg      Štěpán Rak - Loď do Šanghaje (21.10.2020)
Drazí přátelé, pojďme si dnes do Země krále Miroslava spolu s R. A. Dvorským zazpívat tuto krásnou písničku (v originále Red Sails in the Sunset autorské dvojice Nat King Cole a Joni James, český text Jiří Voldán).
Váš Štěpán Rak
 


více info na: www.youtube.com/watch?v=7WpbiHDGQIA&feature=youtu.be
Milí přátelé,
v souvislosti s novými opatřeními víceméně zakazujícími zpěv, mne napadla paralela se slavnou pohádkou mého dětství - Pyšná princezna. Proto jsem se rozhodl, začít vkládat na Facebook videa, v nichž zvu lidi do Země krále Miroslava, kde si ještě stále mohou svobodně zazpívat.
Váš Štěpán Rak

 


více info na: www.youtube.com/watch?v=NXHhdSDuPs8&feature=youtu.be
Milí přátelé, dovoluji si Vás pozvat na fotografickou výstavu Skupiny 3+2 z FACEBOOKU, kde mám i své fotky a v úvodu vernisáže také zahraji.  Vernisáž se uskuteční v úterý 15. září 2020 od 17:00 hodin, Kongresové centrum, Praha 4, naproti stanici Vyšehradská, metro C. Těšíme se Vás. Váš Štěpán Rak


Fotografická výstava Skupiny 3+2 z FBDobrý den pane Raku,
v příloze Vám zasíláme ještě pár fotek z pátečního koncertu u Svaté Trojice.  Bylo to báječné, těšíme se na další pokračování, někdy třeba snad i s panem Strejčkem :-)
Moulíkovi a Manovi


Ohlédnutí za koncertem v Trhových Svinech v kostele u Svaté Trojice Ohlédnutí za koncertem v Trhových Svinech v kostele u Svaté Trojice Ohlédnutí za koncertem v Trhových Svinech v kostele u Svaté Trojice Ohlédnutí za koncertem v Trhových Svinech v kostele u Svaté Trojice Ohlédnutí za koncertem v Trhových Svinech v kostele u Svaté Trojice
Milí přátelé a návštěvníci mých webových stránek,
dovolte mi, abych Vás pozval k poslechu rozhovoru s Milanem Tesařem, který jsme natáčeli u příležitosti mých 75. narozenin. Rozhovor se bude vysílat v premiéře na Radiu Proglas ve čtvrtek 6. sprna 2020 od 19:15 hodin. Zároveň zde sdílím fotky s příjemného natáčení a moc děkuji Milanu Tesařovi za pozvání do Rádia Proglas. Velmi si toho vážím.
Váš Štěpán Rak

ps. Zároveň bych Vás rád všechny pozval na narozeninový koncert, který se uskuteční 8.8.2020 na Cvilíně, více informací v sekci koncerty
.... těším se na Vás


Rozhovor na Rádiu Proglas, čtvrtek 6. srpna 2020Rozhovor na Rádiu Proglas, čtvrtek 6. srpna 2020

více info na: www.proglas.cz/
Milí návštěvníci mých webových stránek.
Jak jistě víte, díky pandemii byly zrušeny koncerty, což pro nás výkonné umělce je nejen hlavní zdroj obživy, ale především dočasná ztráta onoho nádherného setkávání s vámi na koncertních pódiích.

Věřím, že čas vše opět uvede do normálního běhu, na což se už nevýslovně těším. Tím víc si vážím vaší přízně a zpětné vazby. Rád vás budu zatím seznamovat s mými aktivitami, ať už online na Facebooku, či na YouTube.

Jak všichni víme, 16.4.2020 nás opustil všestranný muzikant, nádherný člověk a můj drahý kamarád Dušan Vančura. Týž den jsem vzal kytaru do ruky a natočil pro něj pár tónů prostě jen tak na mobil a poslal mu je tam nahoru. Moc si vážím toho, že jeden z předních mistrů zvuku v naší zemi, pan Aleš Huber, mi bez váhání toto video zvukově přenesl do velké katedrály, což mi dal jako dárek.

Věřím, že se vám POSLEDNÍ GOSPEL pro Dušana bude líbit.
Čest jeho památce.

Váš Štěpán Rak


Poslední gospel, Dušanu Vančurovi in memoriam

více info na: www.youtube.com/watch?v=kvyle1Yez_I
Drazí přátelé, rád bych Vás dnes pozval vzhledem k celosvětovým okolnostem na On-line Festival  - The Guitar - A World of Contrasts.

Tento festival se uskuteční ve dnech 17. - 19. dubna 2020 a můžete ho sledovat on-line prostřednictvím sociální sítě Facebook. Jsem moc rád, že mne přední ruský kytaristaa organizátor mezinárodních kytarových festivalů Evgeni Finkelstein na tuto akci pozval.

Mé solové vystoupení v rámci tohoto festivalu se skuteční v sobotu 18. dubna 2020 od 17:00 hodin, na adrese: https://www.facebook.com/100000272558412/posts/3199710750047979/

Přeji vám všem hlavně zdraví.
Co víc lze v této době přát.
Váš Štěpán Rak


On-line Festival  - The Guitar - A World of ContrastsOn-line Festival  - The Guitar - A World of Contrasts

více info na: www.facebook.com/100000272558412/posts/3199710750047979/
VESNIČKO MALIČKÁ V ÚDOLÍ ŠUMAVSKÉM
Drazí přátelé, tuto písničku jsem se v roce 1992 naučil od krajanů v australském Brisbane. Říkali, že ji prý napsal Karel Hašler pro svého kamaráda ze Šumavy, s nímž společně trpěli v koncentračním táboře. Text byl prý z nějaké staré pohlednice, ale žádné přesnější údaje žel nemám. Byl jsem písní tak dojat, že byť mi ji zpívali jak uměli a nepamatovali si ji úplně přesně, že jsem se okamžitě rozhodl ji zařadit do svého repertoáru a dle svých schopností ji i dotvořit.

Cítím, že v této nelehké době bych vám ji měl zazpívat. Váš Štěpán
http://www.sumavanet.cz


Vesničko malička v údolí šumavském

více info na: www.youtube.com/watch?v=5IFosCwQ4bk
Milí přátelé Rychlých šípů, Foglarovek a vůbec té nesmírné síly kamarádství.

Jsem vděčný životu, že mi umožnil potkat tak nádherné lidi - kamarády, jakými byli Jestřáb - Jaroslav Foglar, Eda Vedral z osady Chicago nebo můj nejvěrnější kamarád od dětství Ferda Löffelman a jakými jsou Jindra Hojer, Alfred Strejček, Standa Kadlec-dědek a mnoho dalších.

Když mne režisér Ivan Studený oslovil, jestli bych byl ochoten slovem provázet jeden díl rozhlasového cyklu Úžasné životy, který bude věnován Jestřábovi, neváhal jsem ani na okamžik a tuto nádhernou nabídku přijal. Díky za to a rád se s výsledkem naší společné práce s vámi podělím.
Váš Štěpán Rak

ps. pořad si můžete poslechnout na adrese níže


Jaroslav Foglar podle Štěpána Raka - pořad Českého rozhlasu - Úžasné životyJaroslav Foglar podle Štěpána Raka - pořad Českého rozhlasu - Úžasné životyJaroslav Foglar podle Štěpána Raka - pořad Českého rozhlasu - Úžasné životyJaroslav Foglar podle Štěpána Raka - pořad Českého rozhlasu - Úžasné životyJaroslav Foglar podle Štěpána Raka - pořad Českého rozhlasu - Úžasné životy

více info na: dvojka.rozhlas.cz/uzasne-zivoty-jaroslav-foglar-podle-stepana-raka-8139794#player=on
Milí čtenáři mých webových stránek,

děkuji za přízeň a zpětnou vazbu. Stalo se již tradicí, že každý rok podnikám sérii koncertů pod pracovním názvem "uničovská štace". 

Ani v tomto roce tomu nebude jinak.
Společně s Janem-Matějem vás srdečně zveme na náš pořad - Vůně sena a benzínu. Zatímco já budu opěvovat vůni letní louky, heřmánku či kadidla, Matěj se naopak vyzná ke své lásce k motorům a během poutavého povídání o historii automobilismu zahraje mj. i několik svých Ragtimů. Během tří dnů (pátek 21.2. až neděle 23.2.)  to bude celkem sedm koncertů, na které Vás zveme a těšíme se na Vás.

Krásné a klidné dny
Váš Štěpán Rak


Rak a Rak - Vůně sena a benzínu

Pátek 21. února 2020:
Loštice, od 19:00 hod.
                           
Neděle 23. února 2020:
Dlouhá Loučka, od 14:00 hod.
Velká Bystřice, od 16:00 hod.
Šternberk, od 18:00 hod.

Sobota 22. února 2020:    
Pňovice, od 14:00 hod.
Dolany, od 16:00 hod.
Skrbeň, od 18:00 hod.

P.S.:  Před naším nadcházejícím koncertním turné na Uničovsku rád sdílím ohlasy na naše nedávné, viz odkaz níže:


Uničovská štace 2020Uničovská štace 2020Uničovská štace 2020Uničovská štace 2020

více info na: www.kph-unicovsko.cz/ohlasy/

 

Štěpán Rak - on-line nabídka CD, knih, notových sešitů...

 

 


Životopis | Rozhovory | Koncerty | Pořady | Technika | Skladby | Fotogalerie | CD a e-shop | Video | Něco navíc... | Spolupráce | Kontakt | Pořadatel

 

  • Facebook profil Štěpána Raka
  • Youtube kanál Štěpána Raka

 

Copyright © 2018 Štěpán Rak
Všechna práva vyhrazena. All rights reserved.
website by » papaguy.netKudyznudy.cz - tipy na výlet