Štěpán Rak - světový kytarový virtuos.

Štěpán Rak - světový kytarový virtuos, skladatel, profesor pražské Akademie muzických umění.

 
 

Novinky a něco navíc ...

 

Drazí přátelé,
v této nelehké době se s vámi chci podělit o nahrávku své skladby Píseň pro Davida v geniálním podání Rudolfa Rokla. Biblický král David byl, jak známo krom jiných úžasných schopností nadán i darem léčit a uzdravovat silou hudby. Kéž nám všem, byť takto zprostředkovaně, pomůže i v těchto nelehkých dobách.

Přidávám i svou autorskou interpretaci Písně pro Davida, z majestátní staré katedrály ve Švédském Lundu.
Váš Štěpán Rak


Vážení přátelé,
rád se připojuji k šíření krásy a pozitivní energie. Každá krása je světlem v temnotách a jak řekl J. A. Komenský - čím temnější je tma, tím méně světla stačí. Vkládám Anděla z Hory Matky Boží u Králík. Kéž je nám ku pomoci. 

Váš Štěpán Rak


Anděl z Hory Matky Boží u Králík jako posel světla
Dokumenty:    
Anděl z Hory Matky Boží u Králík jako posel světla - dokument jpg      Štěpán Rak - Loď do Šanghaje (21.10.2020)
Drazí přátelé, pojďme si dnes do Země krále Miroslava spolu s R. A. Dvorským zazpívat tuto krásnou písničku (v originále Red Sails in the Sunset autorské dvojice Nat King Cole a Joni James, český text Jiří Voldán).
Váš Štěpán Rak
 


více info na: www.youtube.com/watch?v=7WpbiHDGQIA&feature=youtu.be
Milí přátelé,
v souvislosti s novými opatřeními víceméně zakazujícími zpěv, mne napadla paralela se slavnou pohádkou mého dětství - Pyšná princezna. Proto jsem se rozhodl, začít vkládat na Facebook videa, v nichž zvu lidi do Země krále Miroslava, kde si ještě stále mohou svobodně zazpívat.
Váš Štěpán Rak

 


více info na: www.youtube.com/watch?v=NXHhdSDuPs8&feature=youtu.be
Milí přátelé, dovoluji si Vás pozvat na fotografickou výstavu Skupiny 3+2 z FACEBOOKU, kde mám i své fotky a v úvodu vernisáže také zahraji.  Vernisáž se uskuteční v úterý 15. září 2020 od 17:00 hodin, Kongresové centrum, Praha 4, naproti stanici Vyšehradská, metro C. Těšíme se Vás. Váš Štěpán Rak


Fotografická výstava Skupiny 3+2 z FBDobrý den pane Raku,
v příloze Vám zasíláme ještě pár fotek z pátečního koncertu u Svaté Trojice.  Bylo to báječné, těšíme se na další pokračování, někdy třeba snad i s panem Strejčkem :-)
Moulíkovi a Manovi


Ohlédnutí za koncertem v Trhových Svinech v kostele u Svaté Trojice Ohlédnutí za koncertem v Trhových Svinech v kostele u Svaté Trojice Ohlédnutí za koncertem v Trhových Svinech v kostele u Svaté Trojice Ohlédnutí za koncertem v Trhových Svinech v kostele u Svaté Trojice Ohlédnutí za koncertem v Trhových Svinech v kostele u Svaté Trojice
Milí přátelé a návštěvníci mých webových stránek,
dovolte mi, abych Vás pozval k poslechu rozhovoru s Milanem Tesařem, který jsme natáčeli u příležitosti mých 75. narozenin. Rozhovor se bude vysílat v premiéře na Radiu Proglas ve čtvrtek 6. sprna 2020 od 19:15 hodin. Zároveň zde sdílím fotky s příjemného natáčení a moc děkuji Milanu Tesařovi za pozvání do Rádia Proglas. Velmi si toho vážím.
Váš Štěpán Rak

ps. Zároveň bych Vás rád všechny pozval na narozeninový koncert, který se uskuteční 8.8.2020 na Cvilíně, více informací v sekci koncerty
.... těším se na Vás


Rozhovor na Rádiu Proglas, čtvrtek 6. srpna 2020Rozhovor na Rádiu Proglas, čtvrtek 6. srpna 2020

více info na: www.proglas.cz/
Milí návštěvníci mých webových stránek.
Jak jistě víte, díky pandemii byly zrušeny koncerty, což pro nás výkonné umělce je nejen hlavní zdroj obživy, ale především dočasná ztráta onoho nádherného setkávání s vámi na koncertních pódiích.

Věřím, že čas vše opět uvede do normálního běhu, na což se už nevýslovně těším. Tím víc si vážím vaší přízně a zpětné vazby. Rád vás budu zatím seznamovat s mými aktivitami, ať už online na Facebooku, či na YouTube.

Jak všichni víme, 16.4.2020 nás opustil všestranný muzikant, nádherný člověk a můj drahý kamarád Dušan Vančura. Týž den jsem vzal kytaru do ruky a natočil pro něj pár tónů prostě jen tak na mobil a poslal mu je tam nahoru. Moc si vážím toho, že jeden z předních mistrů zvuku v naší zemi, pan Aleš Huber, mi bez váhání toto video zvukově přenesl do velké katedrály, což mi dal jako dárek.

Věřím, že se vám POSLEDNÍ GOSPEL pro Dušana bude líbit.
Čest jeho památce.

Váš Štěpán Rak


Poslední gospel, Dušanu Vančurovi in memoriam

více info na: www.youtube.com/watch?v=kvyle1Yez_I
Drazí přátelé, rád bych Vás dnes pozval vzhledem k celosvětovým okolnostem na On-line Festival  - The Guitar - A World of Contrasts.

Tento festival se uskuteční ve dnech 17. - 19. dubna 2020 a můžete ho sledovat on-line prostřednictvím sociální sítě Facebook. Jsem moc rád, že mne přední ruský kytaristaa organizátor mezinárodních kytarových festivalů Evgeni Finkelstein na tuto akci pozval.

Mé solové vystoupení v rámci tohoto festivalu se skuteční v sobotu 18. dubna 2020 od 17:00 hodin, na adrese: https://www.facebook.com/100000272558412/posts/3199710750047979/

Přeji vám všem hlavně zdraví.
Co víc lze v této době přát.
Váš Štěpán Rak


On-line Festival  - The Guitar - A World of ContrastsOn-line Festival  - The Guitar - A World of Contrasts

více info na: www.facebook.com/100000272558412/posts/3199710750047979/
VESNIČKO MALIČKÁ V ÚDOLÍ ŠUMAVSKÉM
Drazí přátelé, tuto písničku jsem se v roce 1992 naučil od krajanů v australském Brisbane. Říkali, že ji prý napsal Karel Hašler pro svého kamaráda ze Šumavy, s nímž společně trpěli v koncentračním táboře. Text byl prý z nějaké staré pohlednice, ale žádné přesnější údaje žel nemám. Byl jsem písní tak dojat, že byť mi ji zpívali jak uměli a nepamatovali si ji úplně přesně, že jsem se okamžitě rozhodl ji zařadit do svého repertoáru a dle svých schopností ji i dotvořit.

Cítím, že v této nelehké době bych vám ji měl zazpívat. Váš Štěpán
http://www.sumavanet.cz


Vesničko malička v údolí šumavském

více info na: www.youtube.com/watch?v=5IFosCwQ4bk
Milí přátelé Rychlých šípů, Foglarovek a vůbec té nesmírné síly kamarádství.

Jsem vděčný životu, že mi umožnil potkat tak nádherné lidi - kamarády, jakými byli Jestřáb - Jaroslav Foglar, Eda Vedral z osady Chicago nebo můj nejvěrnější kamarád od dětství Ferda Löffelman a jakými jsou Jindra Hojer, Alfred Strejček, Standa Kadlec-dědek a mnoho dalších.

Když mne režisér Ivan Studený oslovil, jestli bych byl ochoten slovem provázet jeden díl rozhlasového cyklu Úžasné životy, který bude věnován Jestřábovi, neváhal jsem ani na okamžik a tuto nádhernou nabídku přijal. Díky za to a rád se s výsledkem naší společné práce s vámi podělím.
Váš Štěpán Rak

ps. pořad si můžete poslechnout na adrese níže


Jaroslav Foglar podle Štěpána Raka - pořad Českého rozhlasu - Úžasné životyJaroslav Foglar podle Štěpána Raka - pořad Českého rozhlasu - Úžasné životyJaroslav Foglar podle Štěpána Raka - pořad Českého rozhlasu - Úžasné životyJaroslav Foglar podle Štěpána Raka - pořad Českého rozhlasu - Úžasné životyJaroslav Foglar podle Štěpána Raka - pořad Českého rozhlasu - Úžasné životy

více info na: dvojka.rozhlas.cz/uzasne-zivoty-jaroslav-foglar-podle-stepana-raka-8139794#player=on
Milí čtenáři mých webových stránek,

děkuji za přízeň a zpětnou vazbu. Stalo se již tradicí, že každý rok podnikám sérii koncertů pod pracovním názvem "uničovská štace". 

Ani v tomto roce tomu nebude jinak.
Společně s Janem-Matějem vás srdečně zveme na náš pořad - Vůně sena a benzínu. Zatímco já budu opěvovat vůni letní louky, heřmánku či kadidla, Matěj se naopak vyzná ke své lásce k motorům a během poutavého povídání o historii automobilismu zahraje mj. i několik svých Ragtimů. Během tří dnů (pátek 21.2. až neděle 23.2.)  to bude celkem sedm koncertů, na které Vás zveme a těšíme se na Vás.

Krásné a klidné dny
Váš Štěpán Rak


Rak a Rak - Vůně sena a benzínu

Pátek 21. února 2020:
Loštice, od 19:00 hod.
                           
Neděle 23. února 2020:
Dlouhá Loučka, od 14:00 hod.
Velká Bystřice, od 16:00 hod.
Šternberk, od 18:00 hod.

Sobota 22. února 2020:    
Pňovice, od 14:00 hod.
Dolany, od 16:00 hod.
Skrbeň, od 18:00 hod.

P.S.:  Před naším nadcházejícím koncertním turné na Uničovsku rád sdílím ohlasy na naše nedávné, viz odkaz níže:


Uničovská štace 2020Uničovská štace 2020Uničovská štace 2020Uničovská štace 2020

více info na: www.kph-unicovsko.cz/ohlasy/
Děkuji, že jsem mohl touto cestou přispět dobré věci a děkuji všem za dobrou vůli pomoci druhým v těžké životní situaci.

Krátký sestřih a rozhovor z benefičního koncertu, který se uskutečnil v Ostravě Puskovci ve čtvrtek 16. února 2020 a který byl věnován na pomoc pozůstalým a obětem útoku z 10.12.2019. Video vyrobila Fakultní nemocnice Ostrava.

Oficiální text z webu FNO:
Prosincová tragická událost ve Fakultní nemocnici Ostrava hluboce zasáhla mnoho lidských srdcí. Jedno z nich se snaží léčit a pomáhat hudbou. Patří kytarovému virtuosovi Štěpánu Rakovi.

Díky jeho benefičnímu koncertu v Kostele svatého Cyrila a Metoděje v Ostravě-Pustkovci přibyla na sbírkovém účtu FN Ostrava částka 30 167 korun. Právě tolik darovali návštěvníci koncertu formou dobrovolného vstupného pozůstalým a zraněným po útoku.

Samotný koncert byl neobyčejným zážitkem. Kromě jiných skladeb zazněla i Píseň pro Davida nebo zajímavá variace na českou a slovenskou národní hymnu. Publikum odměnilo mistra potleskem ve stoje. Štěpánu Rakovi i všem přítomným patří velký dík.


Benefice pro Fakultní nemocnici OstravaBenefice pro Fakultní nemocnici Ostrava

více info na: www.fno.cz/novinky/stepan-rak-propojil-hudbou-srdce-darcu
Hned v úvodu roku se mi splnilo další přání a měl jsem tu čest koncertovat v bazilice Nanebevzetí Panny Marie na Svatém Hostýně. Moc děkuji za tuto příležitost a sdílím text i odkaz z oficiálního webu hostyn.cz

Z webu hostyn.cz
Ve svém hodinovém koncertu ve vánočně vyzdobené bazilice Nanebevzetí Panny Marie zahájil skladbou připomínající krále Davida, pak to byly variace na renesanční hudbu, vánoční hudba jak ji známe na západ od našich hranic, variace na známé české koledy a na závěr se virtuos věnoval vzpomínkám na vznik naší a slovenské hymny u příležitosti konce starého a začátku nového roku. Nejsem odborník na hudbu, ale to co jsem viděl a slyšel v průběhu jedné hodiny mě dojalo k slzám (a nebyl jsem sám). Je neuvěřitelné, co dokáže jedna kytara v rukách opravdového mága. Skutečně to byla jen jedna židle, jeden muž, jedna kytara a mikrofon. Chvílemi se mi zdálo, že hraje celý orchestr, slyšel jsem různé nástroje a chvílemi to bylo lyrické zklidnění. Závěrečný potlesk ve stoje byl určitě dokladem toho, že jsme byli touto hudbou zasaženi všichni. Pan profesor vyjádřil poděkování za to, že mu bylo umožněno koncertovat v tak významném chrámu, my posluchači jsme zase věděli, že i pro baziliku to byla čest.


Koncert na Svatém Hostýně - 1.1.2020Koncert na Svatém Hostýně - 1.1.2020Koncert na Svatém Hostýně - 1.1.2020Koncert na Svatém Hostýně - 1.1.2020Koncert na Svatém Hostýně - 1.1.2020Koncert na Svatém Hostýně - 1.1.2020Koncert na Svatém Hostýně - 1.1.2020

více info na: www.hostyn.cz/aktuality_20.html#step
Moc děkuji České televizi za zařazení tohoto  mého improvizovaného povídání (a hraní) o české a slovenské národní hymně do slavnostní atmosféry prvního dne tohoto roku. Můj dík také patří Bedřichu Ludvíkovi za natočení pořadu i skvělou režii. Váš Štěpán Rak

Oficiální text:
Kytarový virtuos, skladatel a profesor na pražské AMU se zamýšlí nad státní hymnou. Připravil B. Ludvík
Každý tu písničku zná, každý ji zazpívá – vždyť je to státní hymna! Ale jen málokdo ví, jak je ta píseň udělána a jaké byly osudy lidí kolem ní. Česká a slovenská hymna v podání fenomenálního kytaristy, prof. Štěpána Raka.


Česká Televize - středa 1.1.2020 - Prof. Štěpán Rak: O hymně

více info na: www.ceskatelevize.cz/porady/12492589251-prof-stepan-rak-o-hymne/
Milí čtenáři mých webových stránek,
k výročí Sametové revoluce si dovoluji vás informovat o svém vkladu k tomuto státnímu svátku. Především jde o mou píseň Modlitba pro tuto zem, kterou jsem po listopadu 1989 věnoval Martě Kubišové.

Živá nahrávka v mém autorském podání je pořízena v Muzeu J. A. Komenského v Uherském Brodě, kde jsem ji 15.11.2019 před vnímavým publikem zahrál i zazpíval. V hledišti bylo jak představenstvo města, tak vedení muzea a mnoho dalších významných osobností. Návštěvníky hluboce oslovil i působivý videopozdrav Alfreda Strejčka, s nímž jsme pak navštívili 43 zemí čtyř kontinentů s pořadem Vivat Comenius.


Jsem rád, že tuto píseň zařadila Marta Kubišová na své nové album Putování.
Je to unikátní výběrové CD, uslyšíme i geniální klavír Rudolfa Rokla.


Modlitba pro tuto zem - v podání Marty Kubišové
Váš Štěpán Rak


Připomenutí 17. listopaduPřipomenutí 17. listopadu

NA ŠTĚPÁNA SE ŠTĚPÁNEM A JEHO HOSTY
Divadlo Krnov - 26. prosince 2019,  od 17:00 hodin.Jste srdečně zváni na mimořádný sváteční koncert Štěpána Raka. Letos se můžeme těšit na opravdu vzácného hosta - Janu Bouškovou /harfa/, která přijala pozvání. Velice si vážíme přijetí pozvání a těšíme na společně prožitý sváteční večer v krásném prostředí Městského divadla Krnov.

Bližší informace a rezervace na tel. čísle +420 731 655 897, nebo e-mailu jana.marshall@seznam.cz
Vstupenky můžete zakoupit on-line na odkaze viz níže.Jana Boušková (* 27. září 1970 Praha)
je přední česká a světová harfistka a hudební pedagožka. Vyučuje na AMU, působí také jako sólistka České filharmonie. Vizitku Jany Bouškové můžeme shrnout do následujících slov: talent století | jediná česká laureátka nejprestižnějších harfových soutěží světa | žádaná sólistka světových pódií | tvář předního světového výrobce harf Lyon & Healy | sóloharfistka České filharmonie | profesorka na Královské konzervatoři v Bruselu | porotkyně prestižních harfových soutěží. Je zakladatelkou mezinárodního hudebního festivalu Harfové dny Ostrava. Její matkou je přední česká harfistka Libuše Váchalová.

Není mnoho českých umělců, kteří by ve svém oboru dosáhli na světové úrovni natolik výsadního postavení a tak výjimečným způsobem reprezentovali Českou republiku v zahraničí, jako harfistka Jana Boušková. Proslulý violoncellista Mstislav Rostropovič si například osobně vyžádal kontakt na Janu Bouškovou poté, co uslyšel její hru v rozhlase, a premiéroval s ní dílo Raviho Shankara na festivalu v Evianu. Světoznámá profesorka harfy z USA Susan McDonald označila Janu Bouškovou za talent století a podobně hodnotí výkony Jany Bouškové i zahraniční kritika.

Jana Boušková se díky výrazným uměleckým úspěchům rychle stala velmi žádanou harfistkou vystupující na renomovaných světových pódiích nejen sólově, ale i komorně s takovými interprety, jako Maxim Vengerov, Jurij Bashmet, Patrick Gallois, Jiří Bárta, Christian Tetzlaff, Sharon Kam, či již zmíněný Mstislav Rostropovič.

Jana Boušková absolvovala konzervatoř v Praze a Ostravskou univerzitu ve třídě profesorky Libuše Váchalové. Ve studiu posléze pokračovala na renomované Indiana University u profesorky Susan McDonald. Jana Boušková je zatím jedinou harfistkou České republiky, která vyhrála světově nejvýznamnější a nejuznávanější harfovou soutěž. Toto vítězství si přivezla v roce 1992 z USA a ve stejném roce získala i druhou cenu v Izraeli na jiné renomované světové soutěži s největší historickou tradicí, kde společně s nejvyšším oceněním drží též i prvenství jediné české harfistky, která byla do této významné soutěže pozvána. Mezi další četná ocenění patří i vítězství v Concours International de Musique de Chambre v Paříži a v Torneo Internazionale di Musica v Itálii. Za mimořádné koncertní úspěchy a přínos v rozvoji hry na harfu získala ocenění ve Švýcarsku, a také se stala laureátkou festivalu Juventus ve Francii. V Čechách získala cenu Talent roku 96´ a jako jedna z deseti nejvýznamnějších žen České republiky, a první interpretka z klasické hudby vůbec, byla vyznamenána cenou „Lady Pro“, která jí byla předána za přítomnosti prezidenta republiky prof. Václav Klaus na Pražském hradě.
VÁNOČNÍ KONCERT - 26.12.2019VÁNOČNÍ KONCERT - 26.12.2019VÁNOČNÍ KONCERT - 26.12.2019VÁNOČNÍ KONCERT - 26.12.2019

více info na: mikskrnov.cz/divadlo/program-divadlo/2296-na-stepana-se-stepanem


Dokumenty:    
VÁNOČNÍ KONCERT - 26.12.2019 - dokument jpg      Milí přátelé,
přikládám odkaz na pořad ČT 2, kde jsem byl 8.9. 2019 od 12:40 hostem Pavla Klineckého v pořadu České televize UCHEM JEHLY.

Bylo to moc příjemné setkání v milém, domácím prostředí, dýchajícím pozitivní atmosférou. S lidmi jako je Pavel Klinecký se dá opravdu mluvit hodiny a hodiny a stále máte pocit, že je o čem hovořit. Jsem moc rád za toto milé pozvání a posezení s hudbou a slovem.
 
Hezký den Štěpán Rak


Česká televize - pořad Uchem jehly - 8.9.2019Česká televize - pořad Uchem jehly - 8.9.2019

více info na: www.ceskatelevize.cz/porady/10314156487-uchem-jehly/219562216200010/


Dokumenty:    
Česká televize - pořad Uchem jehly - 8.9.2019 - dokument jpg      Záhadné hlavolamy pro chytré hlavičky - to je název knihy Jindry Hojera, kterou jsem měl tu čest pokřtít 24. května 2019 v Pardubicích a zahrát na její pouť k našim srdcím píseň Fanfáry.

Foglarovka Rychlé šípy byla ve své době velmi oblíbená a není tomu jinak ani v současnosti. Málokdo možná ví, že předlohou hlavních hrdinů byly reálné postavy. A právě jeden z pětice Rychlých šípů, Jindra Hojer, pokřtil svou novou knihu s názvem Záhadné hlavolamy pro chytré hlavičky. Přikládám odkaz na reportáž Východočeské televize V1.


Záhadné hlavolamy pro chytré hlavičkyZáhadné hlavolamy pro chytré hlavičkyZáhadné hlavolamy pro chytré hlavičkyZáhadné hlavolamy pro chytré hlavičkyZáhadné hlavolamy pro chytré hlavičkyZáhadné hlavolamy pro chytré hlavičkyZáhadné hlavolamy pro chytré hlavičky

více info na: vzpravy.cz/zpravy/pardubicko/pardubice/1711/jindra-hojer-pokrtil-knihu-zahadne-hlavolamy-pro-chytre-hlavicky?fbclid=IwAR1S6B5nSMiiUir4rM0AuBKFB_JsAwCYw4For5t-LYCmaS_bCVkQRgkcGNY
Miluji Slovensko a tím víc mne potěšilo pozvání na dva společné koncerty s mým bývalým studentem a předním slovenským kytaristou Timotejem Závackým.

První z koncertů byl současně i dárkem pro Seminár geológov múzeí Slovenskej a Českej republiky, který v té době ve Spišské Nové Vsi a okolí probíhal.

Přenádherné prostředí letního zámečku Dardanely v Markušovcích v symbióze se skvělým publikem a neméně dobrou organizací byl pro mne velkým zážitkem. Stejně tak i druhý koncert v kulturním domě ve Smižanech měl strhující atmosféru plného sálu a závěrečných ovací ve stoje. Děkuji Timotejovi nejen za skvělou uměleckou spolupráci, ale i za práci, kterou měl s propagací obou akcí.

Na závěr obou koncertů jsme si spolu zaimprovizovali slavnou španělskou romanci anonym, která je jakousi neoficiální hymnou kytaristů. Vzdor několikatýdenním dešťům přišlo opravdu mnoho posluchačů a odnáším si nezapomenutelné zážitky.

Těším se na další koncerty, které se na Slovensku chystají k mým pětasedmdesátinám v příštím roce.
Váš Štěpán Rak
více fotografií naleznete pod odkazem:

https://www.facebook.com/photo.php?fbid=1228633237302008&id=184571648374844&set=a.1228631630635502&source=43&refid=13&__tn__=%2B%3DOhlednutí za koncertem v Markušovcích - SKOhlednutí za koncertem v Markušovcích - SKOhlednutí za koncertem v Markušovcích - SKOhlednutí za koncertem v Markušovcích - SK

více info na: www.postoj.sk/44000/ked-jedina-gitara-nahradi-cely-orchester
Ve středu 20. března 2019 jsem měl tu čest zahrát na Velvyslanectví České republiky v norském hlavním městě Oslo. Nejprve jsem zahrál pro diplomaty a následující den pro krajany. Mimo jiné jsem představil úpravu slavné kytarové skladby Romanza, ukázky ze starých českých loutnových tabulatur, Píseň pro Davida, varhanní skladbu Ivana Jelínka Parthia di Bohemia upravenou pro sólovou kytaru.

Věřím, že Vzpomínkou na Prahu a Fantazií na českou a slovenskou národní hymnu, která vznikla k loňskému stému výročí vzniku Československa, jsem potěšil nejen krajany.

Našel jsem si čas a nenechal jsem si ujít příležitost pro návštěvu několika muzeí a byl jsem doslova fascinován legendární lodí Fram i slavným vorem Kon-Tiki.


Ohlédnutí za koncerty v NorskuOhlédnutí za koncerty v NorskuOhlédnutí za koncerty v NorskuOhlédnutí za koncerty v NorskuOhlédnutí za koncerty v NorskuOhlédnutí za koncerty v NorskuOhlédnutí za koncerty v Norsku
Milí přátelé,
děkuji za Vaši přízeň i zpětnou vazbu. Dnes bych Vás rád pozval na koncert, který se uskuteční v den dvou šestek a to ve čtvrtek 6. června 2019 od 19:30 hod. ve velice zajímavém prostoru Staré synagogy v Plzni.

Budova Staré synagogy je takovým utajeným plzeňským pokladem. Ačkoliv se nachazí přímo v centru, málokdo ji zná. Je totiž ukryta ve vnitrobloku domů ve Smetanových sadech č. 5, asi 100 m pod Velkým divadlem. Nenápadná dřevěná vrata přímo pod Dobrou čajovnou ukrývají po příchodu domu pavlačový dvorek jak z 19. století, kde stojí Stará synagoga a torzo židovské školy, které je dnes uzpůsobeno jako památník obětem holocaustu. Celý prostor má mimořádnou atmosféru stejně jako vlastní interiér Staré synagogy, která po nákladné rekonstrukci z havarijního stavu slouží nyní také jako jedinečný galerijní prostor a koncertní sál.

Zároveň jsem na tento jedinečný koncert připravil hudební překvapení v podobě hosta, kdy vystoupí Jan-Matěj Rak, který představí několik písní s židovskou tematikou.

Těšíme se na shledání:
čtvrtek 6. června 2019 od 19:30 hod
Stará synagoga Plzeň - Smetanovy sady 5

Váš Štěpán Rak


Pozvánka do Staré synagogy v PlzniPozvánka do Staré synagogy v PlzniPozvánka do Staré synagogy v PlzniPozvánka do Staré synagogy v Plzni
Štěpán Rak a Petr Saidl: Rostou nám kytarové naděje
Autorka: Veronika Paroulková

Koncertem vítězů v sobotu skončila PRAGuitarra Clásica - jubilejní X. ročník soutěže ve hře na klasickou kytaru přitom dopadl překvapením. Absolutní vítězové bývají většinou z poslední, nejvyšší kategorie. V tomto roce se stala výjimka. Absolutní vítězkou se stala Marie Balcarová, které bude za dva měsíce teprve třináct let. Hlavní cenou byla mistrovská kytara z aleliéru Schneider.

Marie Balcarová je žákyní ZUŠ J. Kociana v Ústí nad Orlicí ve třídě Jiřího Tomáška a dojíždí na konzultace k Petrovi Saidlovi. Porotu i publikum okouzlila programem s díly Jana Antonína Losyho, Johanna Kaspara Mertze a Máxima Diega Pujola. „Její projev je naprosto strhující a zralý, vyzařuje z něj radost a jistota, ale i pokora. Maruška se na této soutěži objevila poprvé jako sedmiletá v roce 2014 a svým nevšedním talentem zaujala všechny už tenkrát. Od té doby si každoročně od nás odvážela první ceny. Stejně se jí dařilo i na jiných soutěžích (MŠMT, Zruč nad Sázavou, Guitartalent Brno, Mezinárodní soutěž v Bratislavě ….). Marie Balcarová je nepochybně naší velkou kytarovou nadějí,“ shrnuje zakladatelka a ředitelka soutěže a také členka poroty Taťána Klánská.

„Úroveň byla vysoká a soutěž měla i významnou mezinárodní účast,“ pokračuje kytarista a pedagog Štěpán Rak, který zasedá velmi často v kytarových porotách mezinárodních soutěží u nás i v zahraničí. Na soutěži PRAGuitarra Clásica byl po několik posledních let předsedou poroty. Pro letošní rok se ale předsednictví z časových důvodů musel vzdát a hodnotil pouze nejvyšší kategorii. „Předsednictví v tak prestižní porotě jsem si vždy nesmírně považoval a děkuji za projevenou důvěru. Měl jsem možnost sledovat, jak se každým rokem zvedá úroveň soutěže a potažmo i výuky tohoto nástroje, o němž sám Beethoven řekl, že ´kytara je malý orchestr´.  I když jsem tento rok nemohl přijmout opět nabízenou roli předsedy poroty, považuji si toho, že jsem mohl nabídnout svou záštitu a čestné předsednictví. PRAGuitarru sleduji od jejího založení v roce 2010.

Když mne Taťána Klánská před několika lety požádala, jestli bych nechtěl předsedat její porotě, neváhal jsem ani chvíli a rád jsem se této role ujal. Táňu znám od jejích osmnácti let, učil jsem ji komorní hru na Pražské konzervatoři. Právě ona tenkrát uvedla poprvé můj cyklus Minutová sóla, které jsem napsal pro nejmladší kytaristy. I nejmenší děti z tohoto cyklu hrají mé skladby, nejlepší provedení z nich i letos porota ocenila. V jubilejním desátém ročníku jsem zasedl alespoň jako čestný předseda pro nejvyšší, tedy čtvrtou kategorii do 18 let. Na slavnostním předávání cen jsem vítězům zahrál fanfáry na skvělou zbrusu novou kytaru od Václavy Svobody. Absolutní vítězkou se stala už zmíněná Maruška Balcarová, nicméně pro mne byli vítězi všichni, protože našli odvahu, aby dokázali zvítězit sami nad sebou. A to je vítězství nejcennější. Všem vám do dalšího ročníku držím palce,“ uzavírá Štěpán Rak.

autorka: Veronika Paroulková foto: archív soutěže

Celý článek + fota naleznete na odkazu: https://www.klasikaplus.cz/rozhovor/item/1182-stepan-rak-a-petr-saidl-rostou-nam-kytarove-nadeje


Štěpán Rak a Petr Saidl: Rostou nám kytarové naděje - Klasikaplus.cz, Veronika Paroulková Štěpán Rak a Petr Saidl: Rostou nám kytarové naděje - Klasikaplus.cz, Veronika Paroulková Štěpán Rak a Petr Saidl: Rostou nám kytarové naděje - Klasikaplus.cz, Veronika Paroulková Štěpán Rak a Petr Saidl: Rostou nám kytarové naděje - Klasikaplus.cz, Veronika Paroulková

více info na: www.facebook.com/1461230015/posts/10214138773930945?sfns=mo
Náš společný koncert RAK&RAK s Janem-Matějem proběhl v Pražském domě 6. března v Bruselu. Koncert měl opravdový náboj onoho TADY A TEĎ, což nadšené publikum také řádně ocenilo. Mezi posluchači bylo mnoho zástupců různých ambasád a nesmírně si považuji toho, že koncert navštívila fenomenální harfenistka paní profesorka Královské akademie v Bruselu, Akademie múzických umění v Praze a Královské akademie v Londýně Jana Boušková, s níž jsme se po koncertě domluvili i na možnosti společných koncertů.

První z nich se bude konat v čase vánočním 26.12.2019 pod názvem NA ŠTĚPÁNA SE ŠTĚPÁNEM.
Děkuji za pozvání do Bruselu a myslím, že mohu mluvit i za Matěje.

Těšíme se na další podobné společné projekty.
Štěpán Rak


Brusel 6. března 2019 - ohlédnutíBrusel 6. března 2019 - ohlédnutíBrusel 6. března 2019 - ohlédnutíBrusel 6. března 2019 - ohlédnutíBrusel 6. března 2019 - ohlédnutíBrusel 6. března 2019 - ohlédnutí
Notový sešit Dětem - snadné skladby pro malé kytaristy je primárně, jak již název napovídá, určen dětem. Jedná se o cyklus jedenácti drobných dětských přednesových skladbiček, plných okouzlujících melodických nápadů. Technicky nepříliš náročné kousky mohou hrát kytaristé již od 3. ročníku. A protože je Štěpán Rak nejen skvělý kytarista a skladatel, ale také výborný a nápaditý fotograf, zdobí obálku publikace jeden z jeho pozoruhodných snímků.  Notový sešit můžete zakopit na e-shopu, odkaz níže.


Novinka na e-shopu - notový sešit Dětem ...

více info na: www.stepanrak.cz/e-shop-stepan-rak-detem-snadne-skladby-pro-male-kytaristy-noty-stepan-rak-22.html
Milí přátelé, rád se pár slovy vrátím ke svému tradičnímu novoročnímu koncertu v kostele sv. Archanděla Michaela v Králíkách. Tento kraj mám rád a dokonce jedna třetina celého mého nového CD - Domov můj, byla díky vstřícnosti rektora duchovní správy kláštera pana Karla Moravce živě nahrána v nedalekém klášteře Dolní Hedeč. Nahrávka vznikla v poutním kostele Nanebevzetí Panny Marie.

Ale ještě zpět k novoročnímu koncertu v Králíkách. Můj dík patří především otci Pavlu Plíškovi, který již několik let kostel k tomuto účelu propůjčuje. Rovněž tak děkuji i obecnímu úřadu v Králíkách za organizační stránku akce. Atmosféra v kostele, byla vzdor značnému chladu opět velmi vřelá. I tentokrát byl koncert pojat benefičně, a výtěžek z dobrovolného vstupné jsme poukázali Alfredu Strejčkovi na jeho rekonvalescenci.


více info na: youtu.be/fYVmrz3RGNo
Milí přátelé, již řadu let dělám vánoční koncerty ve Slezsku a na severní Moravě pod názvem NA ŠTĚPÁNA SE ŠTĚPÁNEM. Ten loňský v kostele sv. Václava v Ostravě jsem se rozhodl udělat benefičně a výtěžek věnovat na léčbu Alfreda Strejčka, jemuž onemocnění již přes rok brání v možnosti pódiového vystupování. Fred je úžasný a statečný bojovník a tak věřím, že jeho návrat na “prkna co znamenají svět”, je jen otázkou času. Věřím, že naše třicetiletá umělecká spolupráce, jež dala vzniknout 23 celovečerním pořadům, bude pokračovat dalšími krásnými projekty.

 Jsem rád, že nad koncertem převzal záštitu pan biskup Lobkowicz, který se vzdor svému pohybovému handicapu koncertu nejen osobně zúčastnil, ale program i moudrým slovem uvedl.

Děkuji i Martinu Žuchovi za fundovanou filmovou reportáž, již ve svém zpravodajství odvysílala TV Noe.


více info na: www.youtube.com/watch?v=1dHMUfyvhUA&feature=youtu.be
Štěpán Rak byl dnes, tedy 7. 1. 2019 hostem Dobrého rána. 

Jednotlivé vstupy v tomto pořadí:  
10, 11, 21, 22 a 23


Štěpán Rak hostem Dobrého rána, Česká televize, studio Ostrava

více info na: www.ceskatelevize.cz/ivysilani/10435049455-dobre-rano/419236100071001/obsah/666984-host-stepan-rak
Po dlouhých přípravách se Štěpán Rak rozhodl k vydání svého nového cd s názvem „Domov můj“. Inspirací mu bylo především sté výročí založení Československa, k němuž s Alfredem Strejčkem chystali 24. společný pořad Vivat Respublica, jehož nedílnou součástí měla být i fantazie na obě národní hymny. Štěpán Rak tuto kompozici pojal jako historickou anabázi vzniku obou hymen uvedených Fanfárami a reminiscencí na Hašlerovu melodii Ta naše písnička česká.

Jedinečným přínosem alba „Domov můj“ je však to, že poprvé v historii se ve dvou nahrávkách spojí dva světové unikáty, a to kamenná kytara z dílny Jana Řeřichy, kterou v roce 2006 věnoval Štěpánu Rakovi a autentická dřevěná kytara z roku 1830, kterou pro Jana-Matěje Raka zrestauroval Václav Svoboda.

K teplu domova patří nedílně i šálek čaje, vůně romantiky a pohádky, a právě toto vše je na novém disku Štěpána Raka bohatě zastoupeno. Autor se rozhodl natočit album živě pro zachycení autentické atmosféry, čímž si posluchači mohou plně vychutnat jedinečnou akustiku tří poutních kostelů (Žamberk, Neratov, Dolní Hedeč).

Předposlední ukázkou je krátká citace z mimořádně úspěšného hudebně-literárního pořadu Alfreda Strejčka a Štěpána Raka „Vivat Comenius“, který zhlédlo publikum ve 34 zemích 4 kontinentů. Na všech těchto koncertech zazněla jako přídavek „Vzpomínka na Prahu“. Právě tato skladba, symbolizující lásku k domovu, odstartovala před třiceti lety dlouholetou uměleckou spolupráci Štěpána Raka a Alfreda Strejčka, kterému je věnována.

NOVÉ CD Štěpána Raka - Domov můj - již v prodeji
Můžete objednávat v E-shopu, odkaz viz níže.


NOVÉ CD ŠTĚPÁNA RAKA –„DOMOV MŮJ“NOVÉ CD ŠTĚPÁNA RAKA –„DOMOV MŮJ“

více info na: www.stepanrak.cz/e-shop-stepan-rak-cd-domov-muj-stepan-rak-19.html


Dokumenty:    
NOVÉ CD ŠTĚPÁNA RAKA –„DOMOV MŮJ“ - dokument jpg      Krásný podzimní den všem přeji, 

níže je odkaz na video, pořízeno v Neratově, krásném to poutním místě, kde jsem letos v srpnu měl možnost vystoupit se synem Janem-Matějem. Na ojedinělém místě s originální kamennou kytarou. Jak jsem již dříve avizoval, z tohoto koncertu (a následující den v Dolní Hedeči) byla pořízena zvuková nahrávka, ze které vznikne nové CD. Toto by mělo vyjít koncem listopadu a o podrobnostech Vás budu informovat v nejbližších dnech. Věřím, že se máte na co těšit. 

Váš Štěpán


více info na: youtu.be/LBY7I1UIHs8

 

Štěpán Rak - CD Domov můj

 

 


Životopis | Rozhovory | Koncerty | Pořady | Technika | Skladby | Fotogalerie | CD a e-shop | Video | Něco navíc... | Spolupráce | Kontakt | Pořadatel

 

  • Facebook profil Štěpána Raka
  • Youtube kanál Štěpána Raka

 

Copyright © 2018 Štěpán Rak
Všechna práva vyhrazena. All rights reserved.
website by » papaguy.netKudyznudy.cz - tipy na výlet