Štěpán Rak - světový kytarový virtuos.

Štěpán Rak - světový kytarový virtuos, skladatel, profesor pražské Akademie muzických umění.

 
 

Novinky a něco navíc ...

 

Adventní zastavení, nám. Sv. Petra a Pavla, Praha Radotín

Půjdete-li v neděli 20. prosince po půl páté na malou podvečerní procházku, můžete zaslechnout sopranistku Markétu Fassati, Štěpána Raka a jeho kytaru nebo akordeon Milana Řeháka. Tito umělci budou totiž jedinými aktéry Adventního zastavení, které pořádá Městská část Praha 16 před radotínskou radnicí na náměstí Sv. Petra a Pavla.

„Letos vás tedy nezveme na žádný adventní koncert, které jsme v minulých letech tradičně pořádali ve vnitřních prostorách radotínských kulturních sálů či kostelů, ale nabízíme příležitost zastavit se na malinkou chvíli a poslechnout si ve venkovním prostředí skladby, které neodmyslitelně patří k předvánočnímu času,“ říká radotínský starosta Karel Hanzlík.

Organizace je připravována v souladu s aktuálními vládními omezeními. Týkají se především venkovního shromažďování a zachování 2metrového odstupu od ostatních. Prosíme tedy o respektování těchto nařízení a pokynů organizátorů. V prostoru náměstí Sv. Petra a Pavla bude nutné mít v době vystoupení roušky.

Akce se koná za finančního přispění společností Českomoravský cement a Kolektorů Praha.


 20. prosince  - Adventní zastavení, nám. Sv. Petra a Pavla, Praha Radotín

více info na: www.praha16.eu/2020-12-20-Adventni-zastaveni.html
Vážení přátelé,
dnes bych Vás rád upozornil na Jubilejní 30. ročník Adventních koncertů České televize, kdy tradiční čtyři adventní podvečery doplní i mimořádný, pátý koncert.

Bylo nám velkou ctí, že jsme mohli s mým synem Matějem zahrát a přispět dobré věci na druhém adventním koncertě, který se v premiéře vysílal v neděli 6. prosince 2020 od 17:30 na ČT1. Tento díl se natáčel v nádherném prostoru Pražské Lorety.

Pražská Loreta či krátce Loreta je loretánská kaple a přeneseněi celý soubor barokních staveb na východní straně Loretánského náměstí v Praze na Hradčanech. Hlavní reprezentativní fasáda do náměstí má věž se zvonkohrou, za ní se nachází nádvoří lemované poutními ambity a kostelem Narození Páně, které obklopují ústřední loretánskou kapli Panny Marie. Areál je krytou chodbou spojen s klášterem kapucínů při kostele Panny Marie Andělské, který je správcem Lorety.

Výtěžek z tohoto dílu je určen organizaci Pestra zabývající se výcvikem asistenčních psů pro lidi s různými hendikepy a specifickými potřebami.

Společnost Pestrá byla založena v roce 2009, má celorepubliková působnost, cvičí asistenční psy pro lidi s různým postižením, zaměstnávají lidi s postižením. Asistenční psi na rozdíl od vodících psů nejsou hrazeni státem, pomáhají lidem se sluchovým postižením, kombinovaným postižením, záchvatovým onemocněním (epilepsie, diabetes atd.). Projekt: jedná se o 2 letý projekt,v každém roce proběhne výchova 14 štěňat a výcvik a předání 9 asistenčních psů. Žádají o 3 100 000 Kč.

Odkaz na záznam pořadu naleznete opět na mém webu, viz níže.
Přeji příjemný poslech, děkuji za Váš čas i přízeň,

Klidný adventní čas.
Váš Štěpán Rak


Jubilejní 30. ročník Adventních koncertů České televize

více info na: www.ceskatelevize.cz/porady/13177422982-adventni-koncerty-ceske-televize-2020/
Vážení přátelé,

přidali jsme nově na můj e-shop CD mého dlouholetého přítele a kolegy Alfreda Strejčka - 70 Ohlédnutí, které bylo vydánopři příležitosti jeho 70. narozenin v roce 2011.

Toto CD bylo vydáno jako ohlédnutí za úspěšnými pořady posledních dvaceti let a na spolupráci Alfreda Strejčka se Štěpánem Rakem, Jitkou Molavcovou, Jiřím Hlaváčem, Jiřím Pavlicou, Pavlem Jurkovičem a Jaroslavem Krčkem.

Zakoupením CD můžete udělat radost sobě i svým nejbližším a zaroveň můžete takto pomoci Alfredu Strejčkovi, který před třemi lety onemocněl Guillainovým-Barrého syndromem a stále se s následky tohoto onemocnění statečně vypořádává.

Děkuji za Vaši přízeň a přeji krásné a klidné dny.
Váš Štěpán Rak


ps. posílám Vám ještě pro dobrou náladu skladbu:
Vůně letní louky (Scent of Summer Meadow)
(naleznete ji v sekci video na mém webu)


70 Ohlednutí Alfreda Strejčka70 Ohlednutí Alfreda Strejčka

více info na: www.stepanrak.cz/e-shop-stepan-rak-24.html
Vážení přátelé,
ve čtvrtek 19. listopadu 2020 ve 20:00 měl premiéru pořad Události v kultuře. Mimo jiné uslyšíte povídaní o nové knize mého dlouholetého kolegy a přítele Alfreda Strejčka. Je to velmi silný a jímavý příběh lidské vůle a nezlomnosti. Knihu s názvem Hrejme dále vydal Alfred Strejček společně s Davidem Vávrou a Pavlem Pafkem v nakladatelství Maxdorf.


Oficiální anotace knihy: Dva zcela odlišné osudy, propojené podobnou osobní tragédi. Kniha dvou osobností, popisujících svůj boj s náhlou nemocí, která je upoutala na lůžko. Bojovali a bojují nejen o to, aby mohli opět chodit a být soběstační, ale aby vůbec přežili. Dvě různé, a přesto tak podobné výpovědi o stavu duše, která bojuje o přežití a o kvalitu života. Herec, moderátor, hudebník, scenárista a pedagog Alfred Strejček onemocněl Guillainovým-Barrého syndromem. Díky spolku SILOU HLASU, z.s. mohl napsat svoji část knihy výhradně za pomoci svého hlasu. Architekt a herec David Vávra se zase dlouho potýkal s neuvěřitelnými následky boreliózy. Příběhy obou mužů jsou doplněné pohledy jejich partnerek a také lékařů. Všechny tyto osudy spojil dohromady profesor Pavel Pafko a Nadace ETERNITY pomohla zrození jedinečného příběhu v knižní podobě.

Děkuji za Vaši přízeň a přeji krásné a klidné dny.
Váš Štěpán Rak

ps. Knihu můžete zakoupit zde:
http://www.stepanrak.cz/e-shop-stepan-rak-25.html


Alfred Strejček vydal novou knihuAlfred Strejček vydal novou knihu

více info na: www.ceskatelevize.cz/porady/1097206490-udalosti-v-kulture/220411000121119/
Milí přátelé,
v neděli 15. listopadu 2020 uvede Česká televize na programu
ČT 2 pořad CESTY VÍRY, v němž společně s Alfredem Strejčkem vzdáme hold J. A. Komenskému v den 350. výročí jeho úmrtí. Pořad můžete v premiéře sledovat od 13:15 na ČT 2, záznam bude opět k dispozici na i-vysílání, odkaz naleznete na mém webu.

Hezký a zdravý den přeje Štěpán Rak

ps. na e-shopu mužete zakoupit CD Vivat Comenius, které jsme společně s Alfredem Strejčkem natočili v roce 2002 více na:
http://www.stepanrak.cz/e-shop-stepan-rak-vivat-comenius-4.htmlO programu Vivat Comenius (text Česká televize)
Alfred Strejček, Štěpán Rak a jejich literárně-hudební projekt sestavený z textů Jana Amose Komenského, jehož 350. výročí úmrtí si v těchto dnech připomínáme. Připravili J. Slomiany a P. Všelichová

15. listopadu 2020 si připomínáme tři sta padesát let od úmrtí posledního biskupa Jednoty bratrské, teologa, filosofa, myslitele, spisovatele a mírotvorce Jana Amose Komenského. Jeho osobnost přibližují jiné dvě významné osobnosti české kultury Alfred Strejček a Štěpán Rak a zejména jejich společný projekt. Koncert pro lidský hlas, kytaru a orffovský instrumentář Vivat Comenius proslavil oba umělce po celém světě. Je sestavený z textů stěžejního Komenského díla Obecná porada o nápravě věcí lidských. Poprvé byl uveden ke 400. výročí narození J. A. Komenského pod záštitou UNESCO v roce 1992 a do dnešní doby má za sebou stovky provedení ve čtyřiatřiceti zemích čtyř kontinentů.


Cesty víry, neděle 15. listopadu - Vivat ComeniusCesty víry, neděle 15. listopadu - Vivat Comenius

více info na: www.ceskatelevize.cz/porady/1185258379-cesty-viry/420235100051004-vivat-comenius/
Vážení přátelé,
v neděli 8. listopadu 2020 měl premiéru pořad Sváteční slovo, kde jsem hovořil o léčivé síle hudby a také o biblickém králi Davidovi, který mě inspiroval k napsání skladby Píseň pro Davida, která je součástí alba Song for David, které jsem natočil v roce 2010.

Pokud jste nestihli včerejší premiéru pořadu, můžete si ho přehrát na i-vysílání České televize, odkaz naleznete níže na webu.

Děkuji za Vaši přízeň a přeji krásné a klidné dny.
Váš Štěpán Rak


Štěpán Rak  - Sváteční slovo, Česká televize, program ČT 2Štěpán Rak  - Sváteční slovo, Česká televize, program ČT 2

více info na: www.ceskatelevize.cz/ivysilani/880349-svatecni-slovo/420235100071006-svatecni-slovo-kytaristy-a-skladatele-stepana-raka
Vážení přátelé,
dnešní Dobré ráno v České televizi studio Ostrava (02. listopadu 2020), bylo vlastně pozvánkou na dva televizní pořady, které záhy můžete sledovat na svých obrazovkách. Už v neděli 8. listopadu to bude pořad Sváteční slovo, kde hovořím o léčivé síle hudby. 

Opět v neděli 15. listopadu to bude pořad CESTY VÍRY, v němž společně s Alfredem Strejčkem vzdáváme hold Janu Amosu Komenskému. Bude to přesně v den 350. výročí jeho úmrtí.

Věřím, že vás oba pořady, zvláště v této nelehké době zaujmou.
Váš Štěpán Rak

ps. níže naleznete odkazy na tři vstupy z pořadu Dobré ráno

1. https://www.ceskatelevize.cz/porady/10435049455-dobre-rano/420236100071106/video/799055

2. https://www.ceskatelevize.cz/porady/10435049455-dobre-rano/420236100071106/video/799062?fbclid=IwAR28BDKIQyHLxAq0eG3LOiV6zGLtbwfmwkfIGz3w7wxsaYXLK94F176m_ks

3. https://www.ceskatelevize.cz/porady/10435049455-dobre-rano/420236100071106/video/799066


Dobré ráno Ostrava - 2. listopadu 2020Dobré ráno Ostrava - 2. listopadu 2020
Drazí přátelé,
v této nelehké době se s vámi chci podělit o nahrávku své skladby Píseň pro Davida v geniálním podání Rudolfa Rokla. Biblický král David byl, jak známo krom jiných úžasných schopností nadán i darem léčit a uzdravovat silou hudby. Kéž nám všem, byť takto zprostředkovaně, pomůže i v těchto nelehkých dobách.

Přidávám i svou autorskou interpretaci Písně pro Davida, z majestátní staré katedrály ve Švédském Lundu.
Váš Štěpán Rak


Vážení přátelé,
rád se připojuji k šíření krásy a pozitivní energie. Každá krása je světlem v temnotách a jak řekl J. A. Komenský - čím temnější je tma, tím méně světla stačí. Vkládám Anděla z Hory Matky Boží u Králík. Kéž je nám ku pomoci. 

Váš Štěpán Rak


Anděl z Hory Matky Boží u Králík jako posel světla
Dokumenty:    
Anděl z Hory Matky Boží u Králík jako posel světla - dokument jpg      Štěpán Rak - Loď do Šanghaje (21.10.2020)
Drazí přátelé, pojďme si dnes do Země krále Miroslava spolu s R. A. Dvorským zazpívat tuto krásnou písničku (v originále Red Sails in the Sunset autorské dvojice Nat King Cole a Joni James, český text Jiří Voldán).
Váš Štěpán Rak
 


více info na: www.youtube.com/watch?v=7WpbiHDGQIA&feature=youtu.be
Milí přátelé,
v souvislosti s novými opatřeními víceméně zakazujícími zpěv, mne napadla paralela se slavnou pohádkou mého dětství - Pyšná princezna. Proto jsem se rozhodl, začít vkládat na Facebook videa, v nichž zvu lidi do Země krále Miroslava, kde si ještě stále mohou svobodně zazpívat.
Váš Štěpán Rak

 


více info na: www.youtube.com/watch?v=NXHhdSDuPs8&feature=youtu.be
Milí přátelé, dovoluji si Vás pozvat na fotografickou výstavu Skupiny 3+2 z FACEBOOKU, kde mám i své fotky a v úvodu vernisáže také zahraji.  Vernisáž se uskuteční v úterý 15. září 2020 od 17:00 hodin, Kongresové centrum, Praha 4, naproti stanici Vyšehradská, metro C. Těšíme se Vás. Váš Štěpán Rak


Fotografická výstava Skupiny 3+2 z FBDobrý den pane Raku,
v příloze Vám zasíláme ještě pár fotek z pátečního koncertu u Svaté Trojice.  Bylo to báječné, těšíme se na další pokračování, někdy třeba snad i s panem Strejčkem :-)
Moulíkovi a Manovi


Ohlédnutí za koncertem v Trhových Svinech v kostele u Svaté Trojice Ohlédnutí za koncertem v Trhových Svinech v kostele u Svaté Trojice Ohlédnutí za koncertem v Trhových Svinech v kostele u Svaté Trojice Ohlédnutí za koncertem v Trhových Svinech v kostele u Svaté Trojice Ohlédnutí za koncertem v Trhových Svinech v kostele u Svaté Trojice
Milí přátelé a návštěvníci mých webových stránek,
dovolte mi, abych Vás pozval k poslechu rozhovoru s Milanem Tesařem, který jsme natáčeli u příležitosti mých 75. narozenin. Rozhovor se bude vysílat v premiéře na Radiu Proglas ve čtvrtek 6. sprna 2020 od 19:15 hodin. Zároveň zde sdílím fotky s příjemného natáčení a moc děkuji Milanu Tesařovi za pozvání do Rádia Proglas. Velmi si toho vážím.
Váš Štěpán Rak

ps. Zároveň bych Vás rád všechny pozval na narozeninový koncert, který se uskuteční 8.8.2020 na Cvilíně, více informací v sekci koncerty
.... těším se na Vás


Rozhovor na Rádiu Proglas, čtvrtek 6. srpna 2020Rozhovor na Rádiu Proglas, čtvrtek 6. srpna 2020

více info na: www.proglas.cz/
Milí návštěvníci mých webových stránek.
Jak jistě víte, díky pandemii byly zrušeny koncerty, což pro nás výkonné umělce je nejen hlavní zdroj obživy, ale především dočasná ztráta onoho nádherného setkávání s vámi na koncertních pódiích.

Věřím, že čas vše opět uvede do normálního běhu, na což se už nevýslovně těším. Tím víc si vážím vaší přízně a zpětné vazby. Rád vás budu zatím seznamovat s mými aktivitami, ať už online na Facebooku, či na YouTube.

Jak všichni víme, 16.4.2020 nás opustil všestranný muzikant, nádherný člověk a můj drahý kamarád Dušan Vančura. Týž den jsem vzal kytaru do ruky a natočil pro něj pár tónů prostě jen tak na mobil a poslal mu je tam nahoru. Moc si vážím toho, že jeden z předních mistrů zvuku v naší zemi, pan Aleš Huber, mi bez váhání toto video zvukově přenesl do velké katedrály, což mi dal jako dárek.

Věřím, že se vám POSLEDNÍ GOSPEL pro Dušana bude líbit.
Čest jeho památce.

Váš Štěpán Rak


Poslední gospel, Dušanu Vančurovi in memoriam

více info na: www.youtube.com/watch?v=kvyle1Yez_I
Drazí přátelé, rád bych Vás dnes pozval vzhledem k celosvětovým okolnostem na On-line Festival  - The Guitar - A World of Contrasts.

Tento festival se uskuteční ve dnech 17. - 19. dubna 2020 a můžete ho sledovat on-line prostřednictvím sociální sítě Facebook. Jsem moc rád, že mne přední ruský kytaristaa organizátor mezinárodních kytarových festivalů Evgeni Finkelstein na tuto akci pozval.

Mé solové vystoupení v rámci tohoto festivalu se skuteční v sobotu 18. dubna 2020 od 17:00 hodin, na adrese: https://www.facebook.com/100000272558412/posts/3199710750047979/

Přeji vám všem hlavně zdraví.
Co víc lze v této době přát.
Váš Štěpán Rak


On-line Festival  - The Guitar - A World of ContrastsOn-line Festival  - The Guitar - A World of Contrasts

více info na: www.facebook.com/100000272558412/posts/3199710750047979/
VESNIČKO MALIČKÁ V ÚDOLÍ ŠUMAVSKÉM
Drazí přátelé, tuto písničku jsem se v roce 1992 naučil od krajanů v australském Brisbane. Říkali, že ji prý napsal Karel Hašler pro svého kamaráda ze Šumavy, s nímž společně trpěli v koncentračním táboře. Text byl prý z nějaké staré pohlednice, ale žádné přesnější údaje žel nemám. Byl jsem písní tak dojat, že byť mi ji zpívali jak uměli a nepamatovali si ji úplně přesně, že jsem se okamžitě rozhodl ji zařadit do svého repertoáru a dle svých schopností ji i dotvořit.

Cítím, že v této nelehké době bych vám ji měl zazpívat. Váš Štěpán
http://www.sumavanet.cz


Vesničko malička v údolí šumavském

více info na: www.youtube.com/watch?v=5IFosCwQ4bk
Milí přátelé Rychlých šípů, Foglarovek a vůbec té nesmírné síly kamarádství.

Jsem vděčný životu, že mi umožnil potkat tak nádherné lidi - kamarády, jakými byli Jestřáb - Jaroslav Foglar, Eda Vedral z osady Chicago nebo můj nejvěrnější kamarád od dětství Ferda Löffelman a jakými jsou Jindra Hojer, Alfred Strejček, Standa Kadlec-dědek a mnoho dalších.

Když mne režisér Ivan Studený oslovil, jestli bych byl ochoten slovem provázet jeden díl rozhlasového cyklu Úžasné životy, který bude věnován Jestřábovi, neváhal jsem ani na okamžik a tuto nádhernou nabídku přijal. Díky za to a rád se s výsledkem naší společné práce s vámi podělím.
Váš Štěpán Rak

ps. pořad si můžete poslechnout na adrese níže


Jaroslav Foglar podle Štěpána Raka - pořad Českého rozhlasu - Úžasné životyJaroslav Foglar podle Štěpána Raka - pořad Českého rozhlasu - Úžasné životyJaroslav Foglar podle Štěpána Raka - pořad Českého rozhlasu - Úžasné životyJaroslav Foglar podle Štěpána Raka - pořad Českého rozhlasu - Úžasné životyJaroslav Foglar podle Štěpána Raka - pořad Českého rozhlasu - Úžasné životy

více info na: dvojka.rozhlas.cz/uzasne-zivoty-jaroslav-foglar-podle-stepana-raka-8139794#player=on
Milí čtenáři mých webových stránek,

děkuji za přízeň a zpětnou vazbu. Stalo se již tradicí, že každý rok podnikám sérii koncertů pod pracovním názvem "uničovská štace". 

Ani v tomto roce tomu nebude jinak.
Společně s Janem-Matějem vás srdečně zveme na náš pořad - Vůně sena a benzínu. Zatímco já budu opěvovat vůni letní louky, heřmánku či kadidla, Matěj se naopak vyzná ke své lásce k motorům a během poutavého povídání o historii automobilismu zahraje mj. i několik svých Ragtimů. Během tří dnů (pátek 21.2. až neděle 23.2.)  to bude celkem sedm koncertů, na které Vás zveme a těšíme se na Vás.

Krásné a klidné dny
Váš Štěpán Rak


Rak a Rak - Vůně sena a benzínu

Pátek 21. února 2020:
Loštice, od 19:00 hod.
                           
Neděle 23. února 2020:
Dlouhá Loučka, od 14:00 hod.
Velká Bystřice, od 16:00 hod.
Šternberk, od 18:00 hod.

Sobota 22. února 2020:    
Pňovice, od 14:00 hod.
Dolany, od 16:00 hod.
Skrbeň, od 18:00 hod.

P.S.:  Před naším nadcházejícím koncertním turné na Uničovsku rád sdílím ohlasy na naše nedávné, viz odkaz níže:


Uničovská štace 2020Uničovská štace 2020Uničovská štace 2020Uničovská štace 2020

více info na: www.kph-unicovsko.cz/ohlasy/
Děkuji, že jsem mohl touto cestou přispět dobré věci a děkuji všem za dobrou vůli pomoci druhým v těžké životní situaci.

Krátký sestřih a rozhovor z benefičního koncertu, který se uskutečnil v Ostravě Puskovci ve čtvrtek 16. února 2020 a který byl věnován na pomoc pozůstalým a obětem útoku z 10.12.2019. Video vyrobila Fakultní nemocnice Ostrava.

Oficiální text z webu FNO:
Prosincová tragická událost ve Fakultní nemocnici Ostrava hluboce zasáhla mnoho lidských srdcí. Jedno z nich se snaží léčit a pomáhat hudbou. Patří kytarovému virtuosovi Štěpánu Rakovi.

Díky jeho benefičnímu koncertu v Kostele svatého Cyrila a Metoděje v Ostravě-Pustkovci přibyla na sbírkovém účtu FN Ostrava částka 30 167 korun. Právě tolik darovali návštěvníci koncertu formou dobrovolného vstupného pozůstalým a zraněným po útoku.

Samotný koncert byl neobyčejným zážitkem. Kromě jiných skladeb zazněla i Píseň pro Davida nebo zajímavá variace na českou a slovenskou národní hymnu. Publikum odměnilo mistra potleskem ve stoje. Štěpánu Rakovi i všem přítomným patří velký dík.


Benefice pro Fakultní nemocnici OstravaBenefice pro Fakultní nemocnici Ostrava

více info na: www.fno.cz/novinky/stepan-rak-propojil-hudbou-srdce-darcu
Hned v úvodu roku se mi splnilo další přání a měl jsem tu čest koncertovat v bazilice Nanebevzetí Panny Marie na Svatém Hostýně. Moc děkuji za tuto příležitost a sdílím text i odkaz z oficiálního webu hostyn.cz

Z webu hostyn.cz
Ve svém hodinovém koncertu ve vánočně vyzdobené bazilice Nanebevzetí Panny Marie zahájil skladbou připomínající krále Davida, pak to byly variace na renesanční hudbu, vánoční hudba jak ji známe na západ od našich hranic, variace na známé české koledy a na závěr se virtuos věnoval vzpomínkám na vznik naší a slovenské hymny u příležitosti konce starého a začátku nového roku. Nejsem odborník na hudbu, ale to co jsem viděl a slyšel v průběhu jedné hodiny mě dojalo k slzám (a nebyl jsem sám). Je neuvěřitelné, co dokáže jedna kytara v rukách opravdového mága. Skutečně to byla jen jedna židle, jeden muž, jedna kytara a mikrofon. Chvílemi se mi zdálo, že hraje celý orchestr, slyšel jsem různé nástroje a chvílemi to bylo lyrické zklidnění. Závěrečný potlesk ve stoje byl určitě dokladem toho, že jsme byli touto hudbou zasaženi všichni. Pan profesor vyjádřil poděkování za to, že mu bylo umožněno koncertovat v tak významném chrámu, my posluchači jsme zase věděli, že i pro baziliku to byla čest.


Koncert na Svatém Hostýně - 1.1.2020Koncert na Svatém Hostýně - 1.1.2020Koncert na Svatém Hostýně - 1.1.2020Koncert na Svatém Hostýně - 1.1.2020Koncert na Svatém Hostýně - 1.1.2020Koncert na Svatém Hostýně - 1.1.2020Koncert na Svatém Hostýně - 1.1.2020

více info na: www.hostyn.cz/aktuality_20.html#step
Moc děkuji České televizi za zařazení tohoto  mého improvizovaného povídání (a hraní) o české a slovenské národní hymně do slavnostní atmosféry prvního dne tohoto roku. Můj dík také patří Bedřichu Ludvíkovi za natočení pořadu i skvělou režii. Váš Štěpán Rak

Oficiální text:
Kytarový virtuos, skladatel a profesor na pražské AMU se zamýšlí nad státní hymnou. Připravil B. Ludvík
Každý tu písničku zná, každý ji zazpívá – vždyť je to státní hymna! Ale jen málokdo ví, jak je ta píseň udělána a jaké byly osudy lidí kolem ní. Česká a slovenská hymna v podání fenomenálního kytaristy, prof. Štěpána Raka.


Česká Televize - středa 1.1.2020 - Prof. Štěpán Rak: O hymně

více info na: www.ceskatelevize.cz/porady/12492589251-prof-stepan-rak-o-hymne/
Milí čtenáři mých webových stránek,
k výročí Sametové revoluce si dovoluji vás informovat o svém vkladu k tomuto státnímu svátku. Především jde o mou píseň Modlitba pro tuto zem, kterou jsem po listopadu 1989 věnoval Martě Kubišové.

Živá nahrávka v mém autorském podání je pořízena v Muzeu J. A. Komenského v Uherském Brodě, kde jsem ji 15.11.2019 před vnímavým publikem zahrál i zazpíval. V hledišti bylo jak představenstvo města, tak vedení muzea a mnoho dalších významných osobností. Návštěvníky hluboce oslovil i působivý videopozdrav Alfreda Strejčka, s nímž jsme pak navštívili 43 zemí čtyř kontinentů s pořadem Vivat Comenius.


Jsem rád, že tuto píseň zařadila Marta Kubišová na své nové album Putování.
Je to unikátní výběrové CD, uslyšíme i geniální klavír Rudolfa Rokla.


Modlitba pro tuto zem - v podání Marty Kubišové
Váš Štěpán Rak


Připomenutí 17. listopaduPřipomenutí 17. listopadu

NA ŠTĚPÁNA SE ŠTĚPÁNEM A JEHO HOSTY
Divadlo Krnov - 26. prosince 2019,  od 17:00 hodin.Jste srdečně zváni na mimořádný sváteční koncert Štěpána Raka. Letos se můžeme těšit na opravdu vzácného hosta - Janu Bouškovou /harfa/, která přijala pozvání. Velice si vážíme přijetí pozvání a těšíme na společně prožitý sváteční večer v krásném prostředí Městského divadla Krnov.

Bližší informace a rezervace na tel. čísle +420 731 655 897, nebo e-mailu jana.marshall@seznam.cz
Vstupenky můžete zakoupit on-line na odkaze viz níže.Jana Boušková (* 27. září 1970 Praha)
je přední česká a světová harfistka a hudební pedagožka. Vyučuje na AMU, působí také jako sólistka České filharmonie. Vizitku Jany Bouškové můžeme shrnout do následujících slov: talent století | jediná česká laureátka nejprestižnějších harfových soutěží světa | žádaná sólistka světových pódií | tvář předního světového výrobce harf Lyon & Healy | sóloharfistka České filharmonie | profesorka na Královské konzervatoři v Bruselu | porotkyně prestižních harfových soutěží. Je zakladatelkou mezinárodního hudebního festivalu Harfové dny Ostrava. Její matkou je přední česká harfistka Libuše Váchalová.

Není mnoho českých umělců, kteří by ve svém oboru dosáhli na světové úrovni natolik výsadního postavení a tak výjimečným způsobem reprezentovali Českou republiku v zahraničí, jako harfistka Jana Boušková. Proslulý violoncellista Mstislav Rostropovič si například osobně vyžádal kontakt na Janu Bouškovou poté, co uslyšel její hru v rozhlase, a premiéroval s ní dílo Raviho Shankara na festivalu v Evianu. Světoznámá profesorka harfy z USA Susan McDonald označila Janu Bouškovou za talent století a podobně hodnotí výkony Jany Bouškové i zahraniční kritika.

Jana Boušková se díky výrazným uměleckým úspěchům rychle stala velmi žádanou harfistkou vystupující na renomovaných světových pódiích nejen sólově, ale i komorně s takovými interprety, jako Maxim Vengerov, Jurij Bashmet, Patrick Gallois, Jiří Bárta, Christian Tetzlaff, Sharon Kam, či již zmíněný Mstislav Rostropovič.

Jana Boušková absolvovala konzervatoř v Praze a Ostravskou univerzitu ve třídě profesorky Libuše Váchalové. Ve studiu posléze pokračovala na renomované Indiana University u profesorky Susan McDonald. Jana Boušková je zatím jedinou harfistkou České republiky, která vyhrála světově nejvýznamnější a nejuznávanější harfovou soutěž. Toto vítězství si přivezla v roce 1992 z USA a ve stejném roce získala i druhou cenu v Izraeli na jiné renomované světové soutěži s největší historickou tradicí, kde společně s nejvyšším oceněním drží též i prvenství jediné české harfistky, která byla do této významné soutěže pozvána. Mezi další četná ocenění patří i vítězství v Concours International de Musique de Chambre v Paříži a v Torneo Internazionale di Musica v Itálii. Za mimořádné koncertní úspěchy a přínos v rozvoji hry na harfu získala ocenění ve Švýcarsku, a také se stala laureátkou festivalu Juventus ve Francii. V Čechách získala cenu Talent roku 96´ a jako jedna z deseti nejvýznamnějších žen České republiky, a první interpretka z klasické hudby vůbec, byla vyznamenána cenou „Lady Pro“, která jí byla předána za přítomnosti prezidenta republiky prof. Václav Klaus na Pražském hradě.
VÁNOČNÍ KONCERT - 26.12.2019VÁNOČNÍ KONCERT - 26.12.2019VÁNOČNÍ KONCERT - 26.12.2019VÁNOČNÍ KONCERT - 26.12.2019

více info na: mikskrnov.cz/divadlo/program-divadlo/2296-na-stepana-se-stepanem


Dokumenty:    
VÁNOČNÍ KONCERT - 26.12.2019 - dokument jpg      Milí přátelé,
přikládám odkaz na pořad ČT 2, kde jsem byl 8.9. 2019 od 12:40 hostem Pavla Klineckého v pořadu České televize UCHEM JEHLY.

Bylo to moc příjemné setkání v milém, domácím prostředí, dýchajícím pozitivní atmosférou. S lidmi jako je Pavel Klinecký se dá opravdu mluvit hodiny a hodiny a stále máte pocit, že je o čem hovořit. Jsem moc rád za toto milé pozvání a posezení s hudbou a slovem.
 
Hezký den Štěpán Rak


Česká televize - pořad Uchem jehly - 8.9.2019Česká televize - pořad Uchem jehly - 8.9.2019

více info na: www.ceskatelevize.cz/porady/10314156487-uchem-jehly/219562216200010/


Dokumenty:    
Česká televize - pořad Uchem jehly - 8.9.2019 - dokument jpg      Záhadné hlavolamy pro chytré hlavičky - to je název knihy Jindry Hojera, kterou jsem měl tu čest pokřtít 24. května 2019 v Pardubicích a zahrát na její pouť k našim srdcím píseň Fanfáry.

Foglarovka Rychlé šípy byla ve své době velmi oblíbená a není tomu jinak ani v současnosti. Málokdo možná ví, že předlohou hlavních hrdinů byly reálné postavy. A právě jeden z pětice Rychlých šípů, Jindra Hojer, pokřtil svou novou knihu s názvem Záhadné hlavolamy pro chytré hlavičky. Přikládám odkaz na reportáž Východočeské televize V1.


Záhadné hlavolamy pro chytré hlavičkyZáhadné hlavolamy pro chytré hlavičkyZáhadné hlavolamy pro chytré hlavičkyZáhadné hlavolamy pro chytré hlavičkyZáhadné hlavolamy pro chytré hlavičkyZáhadné hlavolamy pro chytré hlavičkyZáhadné hlavolamy pro chytré hlavičky

více info na: vzpravy.cz/zpravy/pardubicko/pardubice/1711/jindra-hojer-pokrtil-knihu-zahadne-hlavolamy-pro-chytre-hlavicky?fbclid=IwAR1S6B5nSMiiUir4rM0AuBKFB_JsAwCYw4For5t-LYCmaS_bCVkQRgkcGNY
Miluji Slovensko a tím víc mne potěšilo pozvání na dva společné koncerty s mým bývalým studentem a předním slovenským kytaristou Timotejem Závackým.

První z koncertů byl současně i dárkem pro Seminár geológov múzeí Slovenskej a Českej republiky, který v té době ve Spišské Nové Vsi a okolí probíhal.

Přenádherné prostředí letního zámečku Dardanely v Markušovcích v symbióze se skvělým publikem a neméně dobrou organizací byl pro mne velkým zážitkem. Stejně tak i druhý koncert v kulturním domě ve Smižanech měl strhující atmosféru plného sálu a závěrečných ovací ve stoje. Děkuji Timotejovi nejen za skvělou uměleckou spolupráci, ale i za práci, kterou měl s propagací obou akcí.

Na závěr obou koncertů jsme si spolu zaimprovizovali slavnou španělskou romanci anonym, která je jakousi neoficiální hymnou kytaristů. Vzdor několikatýdenním dešťům přišlo opravdu mnoho posluchačů a odnáším si nezapomenutelné zážitky.

Těším se na další koncerty, které se na Slovensku chystají k mým pětasedmdesátinám v příštím roce.
Váš Štěpán Rak
více fotografií naleznete pod odkazem:

https://www.facebook.com/photo.php?fbid=1228633237302008&id=184571648374844&set=a.1228631630635502&source=43&refid=13&__tn__=%2B%3DOhlednutí za koncertem v Markušovcích - SKOhlednutí za koncertem v Markušovcích - SKOhlednutí za koncertem v Markušovcích - SKOhlednutí za koncertem v Markušovcích - SK

více info na: www.postoj.sk/44000/ked-jedina-gitara-nahradi-cely-orchester
Ve středu 20. března 2019 jsem měl tu čest zahrát na Velvyslanectví České republiky v norském hlavním městě Oslo. Nejprve jsem zahrál pro diplomaty a následující den pro krajany. Mimo jiné jsem představil úpravu slavné kytarové skladby Romanza, ukázky ze starých českých loutnových tabulatur, Píseň pro Davida, varhanní skladbu Ivana Jelínka Parthia di Bohemia upravenou pro sólovou kytaru.

Věřím, že Vzpomínkou na Prahu a Fantazií na českou a slovenskou národní hymnu, která vznikla k loňskému stému výročí vzniku Československa, jsem potěšil nejen krajany.

Našel jsem si čas a nenechal jsem si ujít příležitost pro návštěvu několika muzeí a byl jsem doslova fascinován legendární lodí Fram i slavným vorem Kon-Tiki.


Ohlédnutí za koncerty v NorskuOhlédnutí za koncerty v NorskuOhlédnutí za koncerty v NorskuOhlédnutí za koncerty v NorskuOhlédnutí za koncerty v NorskuOhlédnutí za koncerty v NorskuOhlédnutí za koncerty v Norsku
Milí přátelé,
děkuji za Vaši přízeň i zpětnou vazbu. Dnes bych Vás rád pozval na koncert, který se uskuteční v den dvou šestek a to ve čtvrtek 6. června 2019 od 19:30 hod. ve velice zajímavém prostoru Staré synagogy v Plzni.

Budova Staré synagogy je takovým utajeným plzeňským pokladem. Ačkoliv se nachazí přímo v centru, málokdo ji zná. Je totiž ukryta ve vnitrobloku domů ve Smetanových sadech č. 5, asi 100 m pod Velkým divadlem. Nenápadná dřevěná vrata přímo pod Dobrou čajovnou ukrývají po příchodu domu pavlačový dvorek jak z 19. století, kde stojí Stará synagoga a torzo židovské školy, které je dnes uzpůsobeno jako památník obětem holocaustu. Celý prostor má mimořádnou atmosféru stejně jako vlastní interiér Staré synagogy, která po nákladné rekonstrukci z havarijního stavu slouží nyní také jako jedinečný galerijní prostor a koncertní sál.

Zároveň jsem na tento jedinečný koncert připravil hudební překvapení v podobě hosta, kdy vystoupí Jan-Matěj Rak, který představí několik písní s židovskou tematikou.

Těšíme se na shledání:
čtvrtek 6. června 2019 od 19:30 hod
Stará synagoga Plzeň - Smetanovy sady 5

Váš Štěpán Rak


Pozvánka do Staré synagogy v PlzniPozvánka do Staré synagogy v PlzniPozvánka do Staré synagogy v PlzniPozvánka do Staré synagogy v Plzni
Štěpán Rak a Petr Saidl: Rostou nám kytarové naděje
Autorka: Veronika Paroulková

Koncertem vítězů v sobotu skončila PRAGuitarra Clásica - jubilejní X. ročník soutěže ve hře na klasickou kytaru přitom dopadl překvapením. Absolutní vítězové bývají většinou z poslední, nejvyšší kategorie. V tomto roce se stala výjimka. Absolutní vítězkou se stala Marie Balcarová, které bude za dva měsíce teprve třináct let. Hlavní cenou byla mistrovská kytara z aleliéru Schneider.

Marie Balcarová je žákyní ZUŠ J. Kociana v Ústí nad Orlicí ve třídě Jiřího Tomáška a dojíždí na konzultace k Petrovi Saidlovi. Porotu i publikum okouzlila programem s díly Jana Antonína Losyho, Johanna Kaspara Mertze a Máxima Diega Pujola. „Její projev je naprosto strhující a zralý, vyzařuje z něj radost a jistota, ale i pokora. Maruška se na této soutěži objevila poprvé jako sedmiletá v roce 2014 a svým nevšedním talentem zaujala všechny už tenkrát. Od té doby si každoročně od nás odvážela první ceny. Stejně se jí dařilo i na jiných soutěžích (MŠMT, Zruč nad Sázavou, Guitartalent Brno, Mezinárodní soutěž v Bratislavě ….). Marie Balcarová je nepochybně naší velkou kytarovou nadějí,“ shrnuje zakladatelka a ředitelka soutěže a také členka poroty Taťána Klánská.

„Úroveň byla vysoká a soutěž měla i významnou mezinárodní účast,“ pokračuje kytarista a pedagog Štěpán Rak, který zasedá velmi často v kytarových porotách mezinárodních soutěží u nás i v zahraničí. Na soutěži PRAGuitarra Clásica byl po několik posledních let předsedou poroty. Pro letošní rok se ale předsednictví z časových důvodů musel vzdát a hodnotil pouze nejvyšší kategorii. „Předsednictví v tak prestižní porotě jsem si vždy nesmírně považoval a děkuji za projevenou důvěru. Měl jsem možnost sledovat, jak se každým rokem zvedá úroveň soutěže a potažmo i výuky tohoto nástroje, o němž sám Beethoven řekl, že ´kytara je malý orchestr´.  I když jsem tento rok nemohl přijmout opět nabízenou roli předsedy poroty, považuji si toho, že jsem mohl nabídnout svou záštitu a čestné předsednictví. PRAGuitarru sleduji od jejího založení v roce 2010.

Když mne Taťána Klánská před několika lety požádala, jestli bych nechtěl předsedat její porotě, neváhal jsem ani chvíli a rád jsem se této role ujal. Táňu znám od jejích osmnácti let, učil jsem ji komorní hru na Pražské konzervatoři. Právě ona tenkrát uvedla poprvé můj cyklus Minutová sóla, které jsem napsal pro nejmladší kytaristy. I nejmenší děti z tohoto cyklu hrají mé skladby, nejlepší provedení z nich i letos porota ocenila. V jubilejním desátém ročníku jsem zasedl alespoň jako čestný předseda pro nejvyšší, tedy čtvrtou kategorii do 18 let. Na slavnostním předávání cen jsem vítězům zahrál fanfáry na skvělou zbrusu novou kytaru od Václavy Svobody. Absolutní vítězkou se stala už zmíněná Maruška Balcarová, nicméně pro mne byli vítězi všichni, protože našli odvahu, aby dokázali zvítězit sami nad sebou. A to je vítězství nejcennější. Všem vám do dalšího ročníku držím palce,“ uzavírá Štěpán Rak.

autorka: Veronika Paroulková foto: archív soutěže

Celý článek + fota naleznete na odkazu: https://www.klasikaplus.cz/rozhovor/item/1182-stepan-rak-a-petr-saidl-rostou-nam-kytarove-nadeje


Štěpán Rak a Petr Saidl: Rostou nám kytarové naděje - Klasikaplus.cz, Veronika Paroulková Štěpán Rak a Petr Saidl: Rostou nám kytarové naděje - Klasikaplus.cz, Veronika Paroulková Štěpán Rak a Petr Saidl: Rostou nám kytarové naděje - Klasikaplus.cz, Veronika Paroulková Štěpán Rak a Petr Saidl: Rostou nám kytarové naděje - Klasikaplus.cz, Veronika Paroulková

více info na: www.facebook.com/1461230015/posts/10214138773930945?sfns=mo

 

Štěpán Rak - CD Domov můj

 

 


Životopis | Rozhovory | Koncerty | Pořady | Technika | Skladby | Fotogalerie | CD a e-shop | Video | Něco navíc... | Spolupráce | Kontakt | Pořadatel

 

  • Facebook profil Štěpána Raka
  • Youtube kanál Štěpána Raka

 

Copyright © 2018 Štěpán Rak
Všechna práva vyhrazena. All rights reserved.
website by » papaguy.netKudyznudy.cz - tipy na výlet