Štěpán Rak - světový kytarový virtuos.

Štěpán Rak - světový kytarový virtuos, skladatel, profesor pražské Akademie muzických umění.

 
 

Sólové pořady a pořady s ...

 

 

DOMOV MŮJ - novinka roku 2018

Milí přátelé,
zvu vás na svůj nový koncertní projekt DOMOV MŮJ, který je mým příspěvkem ke stému výročí vzniku Československa. V pořadu zazní kytarová zpracování jak oblíbených písní T. G. Masaryka (Teče voda teče a Ach synku, synku), tak i slavných Hašlerovek (např. Vltavo, Vltavo a Pětatřicátníci). Jelikož lípa je českým státním symbolem, zařadil jsem do programu i své variace Tanec kolem lípy. Vzhledem k tomu, že letos slavíme s Alfredem Strejčkem i 30. výročí naší krásné a plodné spolupráce (během níž vzniklo 24 celovečerních pořadů), zazní na koncertě i skladba, která nás prvně umělecky spojila a která mne provází po celém světě - Vzpomínka na Prahu (na text básně Vítězslava Nezvala a s volným zpracováním závěru Smetanovy Vltavy).

Jako závěrečné číslo pořadu jsem si připravil fantasii na naši i slovenskou národní hymnu. Věřím, že se vám koncert bude líbit.

Štěpán RakCesta do pohádky

Cesta do pohádky Od dětství miluji pohádky. Jednak proto, že v nich zpravidla - oproti běžnému životu - zvítězí dobro nad zlem, a jednak prostě proto, že jsou krásné. Ke svým sedmdesátinám jsem se rozhodl dát si dárek v podobě celovečerní koncertní svity s názvem CESTA DO POHÁDKY. Hudební řečí zde budu vyprávět jak slavné pohádkové příběhy (jako na př. Malá mořská víla či Alenka v říši divů), tak budu oslavovat pohádkové bytosti jakými jsou třeba Kůň zlatohřívák, nebude samozřejmě chybět ani šašek a král, nebo prostě zazní hudba s pohádkovou tématikou jakou je boj zla a dobra, nebo síla lásky. Závěrem pořadu zahraji samostatnou skladbu věnovanou Strakonickému dudáku, v níž předvedu na kytaru škálu nejrůznějších zvukových efektů, včetně imitace hry na dudy. Věřím, že tento nový cyklus bude přinášet radost nejen dětem, nýbrž i dospělým ( konec konců všichni přece máme v sobě stále dítě a to nás činí věčně mladými...). Štěpán RakNumerologie a Kytaroterapie Štěpána Raka

Další důležitou inspirativní osobností byl Jan Mareš. Spolužák Štěpána Raka, který byl žákem Josefa Zezulky. Tak se Štěpán Rak dostal k numerologii. Otevře před námi představu semínka, které vyroste ve statný strom, pokud ho budeme zalévat…a vydá i své plody. Ocitli jsme se na Zemi, abychom se učili, rostli a vnímali.

Jako klíčník otevírající třináctou komnatu, tak Štěpán Rak pro nás otevírá dvířka do tajemství hudby ve spojení s numerologií. Léčivá energie vyzařující z jeho tónů nás obejme a předá duchovní poselství skrze hudební cyklus, který Štěpán Rak vytvořil jako součást své kytaroterapie a vzdává hold vůním. Cyklus Vůně se dotýká magické stránky našich smyslů a přenáší nás do neméně podivuhodného světa tónů, v nichž vůně nabývají dalších rozměrů. Kromě vůní konkrétních, jako např. levandule či růže, zazní i jejich přenesená podoba ve formě"vůně podzimu".

V programu zazní např.:
Vůně podzimu, Jasmínový čaj, Heřmánková vůně, Darjeeling, Levandule, Yogi čaj, Vůně lesa, Babiččina zahrádka, Růže, Turecký čaj Rize, Vůně letní louky, MyrhaKytaroterapie s unikátní kamennou kytarou

Jedna z největších legend kytary John W. Duarte napsal o Štěpánu Rakovi: "L. van Beethoven snil o kytaře jako o malém orchestru a tím, kdo jeho sen nejen naplnil, ale i překonal, je Štěpán Rak."

Štěpán Rak byl ve svém životě mnohokrát inspirován osobnostmi z duchovní oblasti. Jednou z nejvýznamnějších osobností, se kterou se setkal v době svých studií na pražské konzervatoři, byl profesor Štěpán Urban (1913-1974). Díky jeho obětavé péči přebírá otěže Steinerovské tradice a s hudbou v srdci kráčí svojí životní cestou, na které nám předává moudré a tajemné, krásné a ve své podstatě doposud nepoznané…

Nebylo proto jistě náhodou, když na své cestě potkal podobného nadšence jako je on.
Jan Řeřicha – sochař, kameník a Štěpán Rak - kytarista, skladatel. Díky tomuto jejich nevšednímu setkání přišlo na svět unikátní dílo – mramorová kytara. První ji dal podobu a vytvořil tvář, druhý ji rozehřál a vdechl život.

Jako klíčník otevírající třináctou komnatu, tak Štěpán Rak pro nás otevírá dvířka do tajemství hudby kamenného světa. Po dlouhé milióny let utvářená hmota, rezonující se samotným srdcem matky Země, vydává své první tóny a působí tak na nás svojí dosud nepoznanou energií. Právě ruka mistra rozezní její křehkou kamennou duši a umožní se plně projevit v její skryté kráse a harmonii.

Léčivá energie vyzařující z kamene je známa odpradávna a již naši předci uctívali tuto sílu. Dnes přišel čas, aby se tato síla projevila i ve své dosud intimní podobě a uchvátila nás svými nádhernými tóny.

Kamenná kytara byla Štěpánu Rakovi inspirací k vytvoření nového hudebního cyklu Svět vůní. Díky své nesmírné tvůrčí imaginaci, nevyčerpatelné hudební spontaneitě a zcela ojedinělými improvizačními schopnostmi, které mu dovolují hrát v jakémkoli stylu a žánru, je často inspirován nejrůznějšími tématy. Cyklus Vůně se dotýká magické stránky našich smyslů a přenáší nás do neméně podivuhodného světa tónů, v nichž vůně nabývají dalších rozměrů. Kromě vůní konkrétních, jako např. levandule či růže, zazní i jejich přenesená podoba ve formě"vůně podzimu".

V programu zazní např.:
Vůně podzimu, Jasmínový čaj, Heřmánková vůně, Darjeeling, Levandule, Yogi čaj, Vůně lesa, Babiččina zahrádka, Růže, Turecký čaj Rize, Vůně letní louky, MyrhaTESKNĚ HUČÍ NIAGÁRA

V roce 1995 Štěpán rak natočil stejnojmenné album, na kterém představil své virtuosní úpravy převážně slavných trampských písní. Zpracování písní je čistě instrumentální a Štěpán Rak dokazuje, že i melodie, které známe zpravidla pouze v jednoduché podobě od táborového ohně, lze podat vysoce uměleckou formou a krásu původních melodií ještě podtrhnout strhující hudební úpravou.RAK NEJEN O ZNAMENÍ RAKA

Formou balad, básní a skladeb se vypravíme na pomyslný výlet po znameních zvěrokruhu, resp. po určitém jeho výběru, který je z velké části ovlivněn a inspirován momentální náladou autora a atmosférou publika. Celým pořadem se jako nit vine myšlenka souznění pomíjivosti lidského bytí a stálosti hvězdných konstelací.

Jsou lidé, které potkáme a mineme. Jsou lidé, které potkáme a zastavíme se s nimi a jsou také lidé, které potkáme a víme, že jsme si tak blízcí, že nás nemůže nic rozdělit. A právě takového člověka Štěpán Rak ve svém životě potkal. Byl jím profesor Štěpán Urban, člověk, jehož duchovní síla byla tak veliká, že ji nebylo možné pojmout ani za jeden lidský život.

Rakovi byl nejen trpělivým učitelem kytarové dovednosti, ale podal mu také pomocnou ruku a nabídl mu cestu, cestu do vnitřního pochopení sebe sama, do nitra všeho poznání duševního a duchovního spektra té obrovské duch, jež je nad našimi životy rozprostřena. Provedl ho po krajích, o nichž se nám zdá jen ve snech, po místech, kam dosud nevkročila lidská noha, do duchovních pilířů našeho lidského poznání a seznámil ho s bohatstvím astrologie ne jako okultní vědy, ale jako cesty k poznání, jako pomyslných schodů, k nimž ho zavedl, ale po nichž musí již kráčet sám a při každém svém kroku poznat další a další zákonitosti a souvislosti.

Astrologie není jen vědou. Je také, a to především, nevyčerpatelnou studnicí všelidského poznání, etiky a moudrosti, která se vejde do dvanácti znamení zvěrokruhu. Štěpán Rak nás tedy provede po temných a dramatických zákoutích Štírovy duše v kontrastu s lyrickými Rybami, epicky laděným znamením Kozoroha, až po pragmatickou Pannu.20 000 MIL POD MOŘEM

Těžiště tohoto koncertního programu tvoří bezmála hodinová komposice Štěpána Raka, která patří k vůbec nejrozsáhlejším skladbám napsaným pro sólovou kytaru. Autor zde nechává naplno rozeznít kytaru ve všech jejích mnohdy zcela netušených výrazových barvách a odstínech, využívaje své světoznámé techniky hry všemi pěti prsty pravé ruky. Tato zcela ojedinělá technika dostala ve světě přízvisko "Rakovo tremolo".

Skladba je inspirována slavným románem Julese Verna a skládá se z osmi částí:
Kapitán Nemo
Mobilis in mobili
Potopené město
Vše na elektřinu
Korálové království
Jižní pól
Plnou parou vpřed
Poslední slova kapitána Nemo

Premiéra 20 000 mil pod mořem připadla vlivem nešťastného řízení osudu na den smutku za utonulé námořníky z ponorky Kursk. Proto nese i věnování obětem této tragédie.

16.3.2001 přednesl Štěpán Rak tuto skladbu na půdě moskevské konzervatoře a stal se tak vůbec prvním kytaristou, který kdy měl samostatný koncert v této proslulé hudební škole.

Koncert 20 000 mil pod mořem bývá zpravidla koncipován bez přestávky a vedle titulní skladby obvykle zazní i další Rakovy skladby - Balalajka a Píseň pro Davida.KYTARA NAPŘÍČ ŽÁNRY

V tomto pořadu Štěpán Rak představuje kytaru v jejích nejrůznějších stylových a žánrových podobách od hudby dávných loutnistů, přes éru klasicismu a romantismu, až po různá žánrová vybočení z klasické hudby. Posluchač tak uslyší netoliko hudby dávných mistrů, ale i americký Rock'n'Roll.

Tento pořad může být aktuálně upraven i jako výchovný koncert.DÁVNÉ TANCE

Pořad je inspirován starou loutnovou a vihuelovou hudbou zpracovanou jednak autorsky a nemalým podílem je složen ze skladeb Štěpána Raka, jehož srdci je tato hudba velmi blízká.

V programu zazní rozsáhlá kompozice složená ze dvou cyklů: Dávných tanců (cca 25 min.) a Královské suity (cca 22 min.). Dále během večera zazní také hudba renesanční, především skladby od anonymních autorů a ukázka českého baroka, která je upravena pro sólovou kytaru. Pořad je vhodný především pro vznešené interiéry hradů a zámku, ale jistě nás osloví v jakémkoliv sále s dobrou akustikou.VÁNOČNÍ ROZJÍMÁNÍ

VÁNOČNÍ ROZJÍMÁNÍ Jak málo se dnes předvánoční období ve své hektičnosti podobá onomu vysněnému ideálu, jak vzdálené je pravému smyslu adventu. Očekávání příchodu s připomenutím starých zvyků a cestu ke zklidnění nabízí VÁNOČNÍ ROZJÍMÁNÍ, v němž svá obdarování naleznou dospělí, dospívající i děti.

Půvabné koledy ve virtuosním podání Štěpána Raka a texty K. J. Erbena, K. V. Raise, J. V. Sládka, F. Šrámka či V. Čtvrtka umožní spoluprožít nejkrásnější svátky roku v jedinečné atmosféře a navrátit se na chvíli k jejich kořenům.Cyklus Čaje

Cyklus Čaje Celovečerní cyklus skladeb, které jsou věnovány čajům z celého světa. Štěpán Rak se zde nechal inspirovat jejich specifickými vůněmi a rozmanitostí jejich chutí.

V tomto pořadu, určeném nejen čajovnám, nás Štěpán Rak provede prostřednictvím své fantazie a inspirace po dálných a nedozírných sibiřských pláních, kašmírových, energií nabitých a duchovně tak mohutných indických krajích, přes éterické země Orientu, odkud se v mžiku vracíme zpět do Čech a necháváme se unášet vlasteneckými myšlenkami při vůni čaje Karla Hynka Máchy...

Jednotlivé skladby jsou koncipovány jako kontrastní, virtuózně pojaté kytarové kreace, zahrnující nejrozmanitější zvukové a výrazové možnosti kytary jako nástroje. Na jedné straně nechává autor vyniknout krásným kantilénám v podobě tolik oblíbených čajů, jako jsou čaj jasmínový nebo exotický yogi, na straně druhé pak proniká do nám tolik vzdálených krajů a přibližuje tak podivnou atmosféru zemí půlměsíce.


Cyklus Čaje - dokument pdf      

Cyklus Vůně pro sólovou kytaru

Svět vůni je fascinující. Pamatujeme si je celý život a říká se, že nás provázejí i mnoha inkarnacemi. I věci a lidé nám "voní nebo nevoní"... Cyklus Vůně se dotýká této magické stránky našich smyslů a přenáší nás do neméně podivuhodného světa tónů, v nichž vůně nabývají dalších rozměrů. Krom vůní konkrétních, jako např. levandule či bazalka posvátná, zazní i jejich přenesená podoba ve formě "vůně podzimu" či "vůně domova". Velkou inspirací mi byla a jsou setkání s doktorem Zbyňkem Šedivým z Vlčí hory u Krásné lípy, kde jeho Nobilis Tilia voní báječnou čajovnou a léčí svou aromaterapií. V celém projektu hraje důležitou roli i unikátní kamenná kytara Jana Řeřichy, jejíž magický zvuk má prokazatelně hojivý vliv na naši duši. Po cyklu Chvála čaje jsou Vůně další chválou daru smyslového vnímání, jímž jsme byli obdařeni. 
 
 
 
 

 

Štěpán Rak - on-line nabídka CD, knih, notových sešitů...

 

 


Životopis | Rozhovory | Koncerty | Pořady | Technika | Skladby | Fotogalerie | CD a e-shop | Video | Něco navíc... | Spolupráce | Kontakt | Pořadatel

 

  • Facebook profil Štěpána Raka
  • Youtube kanál Štěpána Raka

 

Copyright © 2018 Štěpán Rak
Všechna práva vyhrazena. All rights reserved.
website by » papaguy.netKudyznudy.cz - tipy na výlet